قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با بیماری لکوپلاکی آشنا شوید
اختلال در حس چشایی
اختلال در حس چشایی

با بیماری لکوپلاکی آشنا شوید

با بیماری لکوپلاکی آشنا شوید

لکوپلاکی به لکه های سفید و ضخیم شده مخاط دهان یا کنار زبان اطلاق می شود. علت معمول آن تحریک مزمن توسط دندان های مصنوعی یا یک دندان ناصاف، سیگار کشیدن و یا جویدن توتون است. در ابتدا اغلب دندانپزشک متوجه این ضایعات می شود زیرا آنها اغلب بدون علامتند مگر آنکه خیلی ضخیم و زخمی شوند.

درمان: از بین بردن عامل تحریک معمولا باعث برطرف شدن لکوپلاکی می شود. دندانپزشک دندان های مصنوعی نامناسب را تصحیح و دندان های نامنظم را مرتب میکند. اگر سیگار میکشید یا توتون میجوید فوراً این عادتها را ترک کنید چون ۵ درصد این ضایعات ممکن است سرطانی شوند. اگر این ضایعه ظرف چند هفته برطرف نشد باید برای رد احتمال بدخیمی از آن نمونه برداری کرد.

تومورهای دهان و زبان

تومورهای خوش خیم و بدخیم می توانند همه جای دهان غیر از دندانها ایجاد شوند. تومورهای خوش خیم برآمدگی های کوچک بدون درد و با رشد آهسته هستند. تومورهای بدخیم نیز به شکل برآمدگی های کوچک و بدون درد بروز می کنند ولی بعداً معمولاً زخمی می شوند و خونریزی میکنند. در صورت ایجاد هرگونه برآمدگی یا زخم در دهان باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دگرگونی حس چشایی

اختلال در حس چشایی اغلب با از دست دادن حس بویایی همراه است  علل متعددی شامل کمبود ویتامینها، عفونت ویروسی تازه، ضربه، یا سرطان ممکن است وجود داشته باشند. آنتی بیوتیک های متعددی ممکن است باعث اختلال در حسچشایی شوند، یک مثال در این مورد احساس مزهٔ معمولاً ناخوشایندی است که بدون وجود چیزی در دهان ایجاد می شود (مزه خیالی). این مشکلی است که پزشک باید به رفع آن اقدام کند

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *