قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / با بیماری پوستی ویتیلیگو (برص؛ پیسی؛ لک و پیس) آشنا شوید…
با بیماری پوستی ویتیلیگو (برص؛ پیسی؛ لک و پیس) آشنا شوید...
با بیماری پوستی ویتیلیگو (برص؛ پیسی؛ لک و پیس) آشنا شوید...

با بیماری پوستی ویتیلیگو (برص؛ پیسی؛ لک و پیس) آشنا شوید…

 با بیماری پوستی ویتیلیگو (برص؛ پیسی؛ لک و پیس) آشنا شوید…

 ویتیلیگو (برص؛ پیسی؛ لک و پیس)

پیسی یا برص یا ویتیلیگو یک بیماری پوستی است که در آن لک های سفید رنگ به دلیل از دست رفتن رنگدانه پوست بوجود می‌آیند، این ضایعات در هر جایی از بدن ممکن است دیده شوند. معمولاً در هر دو طرف بدن بطور قرینه لک های متعدد سفید و شیری رنگ دیده می‌شود.

شایع ترین مناطق درگیری پوستی عبارتند از: صورت، لب ها، دست ها، بازوها، پاها و نواحی تناسلی.

در بیماری ویتیلیگو (Vitiligo) که آن را به اسامی برص، پیسی و لک و پیسی می شناسیم، مناطقی از پوست، کم رنگ تر از سایرنواحی آن هستند.بیماری تقریباً در ۱٪ افراد دیده میشود و زمینه ژنتیکی دارد. در .Y/ مبتلایان، سابقه فامیلی بیماری وجود دارد.بیماری در هر سنی دیده می شود ولی ۵۰٪ مبتلایان بین ۱۰ تا ۳۰ سال سن دارند. نقاط مبتلا به شکل لکه های «سفید» یا«کمرنگ» (صورتی) دیده می شوند و معمولاً علایم دیگری وجود ندارند. مناطق مبتلا نسبت به نور آفتاب حساس تر هستند و به سادگی دچار آفتاب سوختگی میشوند که ممکن استسرانجام به سرطان پوست تبدیل شوند.

چه کسانی به پیسی مبتلا می‌شوند؟

از هر صد نفر، یک یا دو نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. حدود نیمی‌از افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند، قبل از بیست سالگی علایم آن را در خود خواهند یافت. حدود یک پنجم از مبتلایان نیز یکی از افراد خانواده‌شان به این بیماری مبتلا بوده اند. بیشتر کسانی که پیسی دارند، از نظر سلامتی عمومی‌در وضعیت خوبی بسر می‌برند.

آیا درمان قطعی برای پیسی وجود دارد؟

تحقیقات فراوانی در مورد این بیماری و روشهای درمانی آن در حال انجام است و این امید وجود دارد که درمانهای جدیدی کشف و ابداع شوند. در حال حاضر دلیل اصلی پیدایش پیسی ناشناخته است و اگرچه راههای مختلف درمانی متفاوتی (در مانهای سنتی یا گیاهی) برای آن وجود دارد، ولی روش درمانی مؤثری که باعث بهبود همه بیماران شود، هنوز شناسایی نشده است.

پیسی چگونه درمان می‌شود؟

گاهی بهترین درمان برای پیسی این است که اصلاً هیچ درمانی انجام نشود. در افرادی که پوست روشنی دارند اجتناب از برنزه شدن پوست طبیعی بدن، مانع از پیدایش تضاد رنگ و در نتیجه مخفی ماندن لک‌های پیسی خواهد شد. پوست سفید مناطق مبتلا به این بیماری هیچگونه دفاعی در برابر نور خورشید ندارند. این نواحی خیلی به راحتی دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. روی تمام نواحی مبتلا به ویتیلیگو که توسط لباس پوشانیده نمی‌شوند باید یک ضد آفتاب مناسب با SPF حداقل برابر ۱۵ مالیده شود و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، از قرار گرفتن در معرض خورشید در ساعات حداکثر تابش (۱۰ صبح تا ۴ عصر) خودداری شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *