قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با تغییر رژیم غذایی خود از یبوست در امان باشید ….
یبوست
یبوست

با تغییر رژیم غذایی خود از یبوست در امان باشید ….

با تغییر رژیم غذایی خود از یبوست در امان باشید ….

 

یبوست چیست ؟

 

یبوست بدون علت شناخته شده به درمان استاندارد پاسخ نمی دهد و ممکن است ناشی از اختلال کنترل هورمونی، عصبی و عضلانی در کولون، رکتوم یا مقعد باشد.  یبوست غیرعضوی (عملکردی) هنگامی ایجاد می شود که روده، سالم است ولی به طور صحیح کار نمی کند.

این نوع یبوست، اغلب ناشی از ضعف در عادات رژیم غذایی و نحوه زندگی است و در کودکان و بزرگسالان و بیش از همه در زنان روی میدهد.

در سندرم روده تحریک پذیر(IBS)، علاوه بر یبوست، درد و نفخ نیز وجود دارد.

 

تشخیص یبوست

 

تشخیص یبوست بر اساس سابقه بیماری (مدت یبوست، تعداد دفعات اجابت مزاج، قوام مدفوع، وجود یا فقدان خون در مدفوع، عادات غذایی، دارو مصرفی و میزان فعالیت بیمار)،

معاینه فیزیکی (معاینه رکتوم با انگشت، آزمایش خون و تیرویید) و آزمایش خون به ویژه از نظر اندازه گیری کلسیم سرم یا رد اختلالات التهابی، متابولیک و سایر موارد صورت می گیرد.

آزمایش باریم انما یعنی تنقیه باریم و انجام رادیوگرافی از رکتوم و کولون، آزمایشی عملکرد مقعد و رکتوم و رادیوگرافی هنگام دفع مدفوع در موارد وجود نشانه شدید یا تغییرات ناگهانی در تعداد دفعات اجابت مزاج یا در صورت وجود خون در مدفوع انجام می شوند.

به دلیل افزایش بروز سرطان کولون و رکتوم در سنین بالا، آزمایش رادیوگرافیک تنقیه باریم و نیز سیگموییدوسکوپی یا کولونوسکوپی برای رد موارد مزبور ضرورت دارد). آزمایش مانومتری مقعد و رکتوم به منظور بررسی عملکرد اسفنکتر و عضله مقعد انجام می شود.

رادیوگرافی هنگام دفع مدفوع (دفکوگرافی defecography) ناهنجاری دفع مدفوع و اختلالات مقعد و رکتوم و انقباض و شل شدن عضله  رکتوم را بررسی می کند.

 

درمان یبوست

 

درمان یبوست در اکثر موارد با استفاده از تغییر رژیم غذایی و نحوه زندگی (از جمله، مصرف روزانه۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر و محدود کردن غذا کم فیبر یا بدون فیبر، نوشیدن آب و سایر مایعات به میزان کافی، ورزشی روزانه)،

مصرف مسهل (به مدت کوتاه و در یبوست شدید و مقاوم) یا استفاده از تنقیه انجام می شود.

دارو مسهل انواع مختلف دارند و تشخیص نوع لازم برای بیماران مختلف به وسیله پزشک صورت میگیرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *