با خواص درخت گنه گنه در طب سنتی آشنا شوید…


با خواص درخت گنه گنه در طب سنتی آشنا شوید…

با خواص درخت گنه گنه در طب سنتی آشنا شوید...

درخت گنه گنه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت گنه گنه است . درخت گنه گنه :گیاهی است از خانواده Rubiaceae، که دارای چند گونه می باشد و به طور کلی درخت یادرختچه ای است همیشه سبز که ا رتقاع ان ده تا بیست و پنج متر می باشد. برگهای آن متقابل و رگهایششانه ای است.گلهای آن به شکل آذین خوشه باز در انتهای شاخه  گل دهنده ظاهر می شود، جام پیوسته و گلبرگ آن پنج لوپی و پنج پرچم است. میوه اش فندقه و حاوی دانه های مسطح زیادی است که هرکدام بال پهن دارد. پوست آن چند رقم به بازار عرضه میشود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: کینا کینا ۱- پوست گنه گنه خاکستری که به شکل لوله های نازکی به طول سی تا پنجاه سانتی متر و ضخامت یک تا چهار میلی متر می باشد، رنگ خارجی آن خاکستری روشن و تیره و مقطع آن زرد روشن یا کمی قرمز است که اگر در آب فرو رود، سرخ تر می شود و بوی مخصوص و طعم تلخ دارد.۲- پوست گنه گنه  زرد که معروفترین نوع است، معمولاً قطعات آن به رنگ خاکستری و بزرگتر است و رنگ خارج آن زرد تیره و مقطع آن زرد است.۳- پوست گنه گنه  قرمز که رنگ آن قرمز است و اگر انگشت روی آن مالیده شود، رنگ قرمز به خود می گیرد. این درخت اصولاً بومی مناطق اندوکولومبی از مناطق گرم آمریکای جنوبی است و مقداری نیز در مشرق زمین ولی امروز در خیلی از نواحی گرم دیده میشود، کشت آن بیشتر در جزیره زاوا و ھندوستان است.

پوست گنه گنه

طبیعت آن: گرم وخشک است. ترکیب شیمیایی:سولفات دو کنین - کی نین - کی نیدین ۔ سینکونین - سینکونیدن ۔ پاری سین ۔ کوپرئین۔

خواص درمانی پوست گنه گنه:

۱- خوردن آن درجه  حرارت بدن را پایین می آورد و انگل مالاریا را در خون میکشد و تب مالاریا را درمان می کند، از آنفلوانزاپیشگیری می نماید.۲- مالیدن گرد آن به صورت مرحم برای التیام زخم مؤثر است

احساس سنگینی در معده و در برخی موارد موجب قی و آشفتگی میگردد، گوش ها سنگین می شود و گاهی گرمی و ترس از روشنایی و دردسر ایجاد میکند.

جوهرگنه گنه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جوهرگنه گنه است . جوهرگنه گنه پودر سفید رنگی است که از گیاه گنه گنه به دست می آید، طعم آن تلخ است و ماده ای است تقریباً سمی که در آب  تقریباً  غیر محلول ولی در الکل کلروفرم، اتر و بنزین به خوبی حل می شود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:گنه گنه تلخ - کنین - اوکنین - کلرهیدرات دوکنین. 

خواص درمانی جوهر گنه گنه:

۱- اگر طبق دستور پزشک خورده شود، تب بر و قابض است،ضعف عمومی بدن که ازبیماری سل یا مرض قند یا مالاریا باشد را برطرف میکند، درمان کننده  بسیاری از بیماریهای ویروسی و نوبه ای است، بهترین دارو جهت مداوای بیماری مالاریا بوده و میکروب مرض مالاریا از هر نوعی که باشد در مرحله ای که از گلبولهای خون خارج شده و وارد پلاسما می شوند، به آنها برخورد کرده و آنها را هلاک می کند.۲- هر دو نخود از آن را در یک کپسول خالی بریزید و هر شب موقع خواب یک عدد بخورید. عقب افتادگی ماهانه را درمان میکند.۳- هر یک نخود از آن را با یک نخود پوست خشک و ساییده شده  شاخه های جوان بید در کپسول بریزید و بخورید و روزی دوبار صبح و شب تکرار کنید. تب سه یک یا تب مالت را درمان میکند.۴- شش نخود از آن را با ده گرم روغن بادام تلخ مخلوط کنید و به بدن بمالید. درد مفاصل و درد موضعی که از ضعف و بی قوگی باشد را تسکین میدهد.

 جنین را هلاک و ساقط می کند؛ از این روزنان باردار در خوردن آن مجاز نیستند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد