با خواص فراوان برگ گزنه در طب سنتی آشنا شوید…


با خواص فراوان برگ گزنه در طب سنتی آشنا شوید…

با خواص فراوان برگ گزنه در طب سنتی آشنا شوید...

خواص درمانی برگ گزنه:

۱- بیست تا سی گرم از آن را همراه با ساقه هایش خشک کنید و در نیم لیتر آب سرد بریزیدوروی آتش ملایم سه تا پنج دقیقه بجوشانید، بعد ده دقیقه دم کنید، سپس آب آن را صاف کرده و روزی سه تاچهار فنجان به نوبت بنوشید. ادرار را زیاد می کند، معرق است، مقدار شیر را افزایش میدهد، قاعدگی را باز میکند، خون را صاف می نماید و کم خونی را برطرف میسازد، مرض قند یا دیابت را درمان می کند، برای کبدی که از سردی مزاج باشد را درمان می کند.2-افرادی که به درد پهلو و درد طحال مبتلا هستند، اگر برگ این گیاه را بکوبند و با مقداری سکنجبین مخلوط کرده و میل کنند، درد را ساکت میکند.۳- کسانی که به چرک مثانه مبتلا هستند، آن را با ریشه  پوست گرفته شیرین بیان به طور مساویطبخ کنند و بعد آب آن را صاف کرده و مقداری از آن را بنوشند و کمی از آن را هم با آب زردک صاف کرده مخلوط نموده وارد مثانه کنند تا چرک مثانه و مجرای ادرار را پاک کند.

درمان گیاهی آسم

۴- آن را با آب جوشانده جو (ماء الشعیر) بپزید، بعد آن را صاف کرده بنوشید. آسم یا تنگی نفس که منشا قلبی نداشته باشد را درمان میکند.۵- آب جوشانده آن را در گلو قرقره کنید. ورم زبان کوچک و شراع الحنگ را درمان می کند.۶- تازه  آن را بکوبید و با نمک مخلوط کرده ضماد کنید. قانقاریا یا مردگی اعضا که در اثر عفونتهای مزمن باشد، زخمهای عفونی، زخم جزام، زخم سرطان و ورم ساق پا را درمان می کند، اگر روی محل زخم گازگرفتگی سگ هارگذارده شود، به عنوان کارهای مقدماتی قبل از رسیدن به پزشک مفید می باشد.

درمان گیاهی اگزما

۷- بیست یا سی گرم از برگ و ساقه  آن را با هم در نیم لیتر آب بجوشانید، بعد درب آن را ببندید تا ده دقیقه دم بکشد، سپس صاف کنید و آب آن را به وسیله  پنبه بر پوست بمالید. پوستی که خارش دارد و زخم می شود یا اگزما، جرب و گال را درمان می کند.۸- برای درمان مالیجی یا ورم بناگوش، آن را در روغن زیتون بپزید و بر روی آن ضماد کنید و ببندید.۹- آن را بکوبید و با عسل مخلوط کرده و ضماد کنید. پیچیدگی عضلات را درمان می کند، زگیل را برطرف میسازد، سوزه را باز می کند، برای بند آوردن خونریزی از بینی، رفع برآمدگی رحم و سر باز کردن و تحلیل ورم مؤثر است.۱۰ - اگر مقداری از عصاره تازه  آن را با عسل مخلوط کرده و بر قضیب و اطراف آن بمالید، بسیار محرک می باشد.۱۱ - مقداری از عصاره  تازه آن را گرفته و در بینی بچکانید و مقداری از برگ تازه را هم بکوبید و بر بینی بگذارید، در قطع خون دماغ کمک مؤثری می کند.۱۲ - دوگرم کوبیدهآن را با دو گرم مرمکی نرم شده مخلوط کرده و شیاف کنید. بسیار قاعده آور است.

درمان گیاهی التیام زخم

۱۳ - ضماد خاکستر آن با نمک برای التیام زخم مؤثر می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد