قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / با خواص کرفس وحشی بیشتر آشنا شوید
کرفس
کرفس

با خواص کرفس وحشی بیشتر آشنا شوید

با خواص کرفس وحشی بیشتر آشنا شوید

کرفس وحشی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کرفس وحشی است  گیاهی است از خانواده Umbelliferae، دو ساله، با ریشه ای کوتاه، سیاه رنگ، عمودی و کمی ضخیم با ریشک های دراز و باریک، ساقه  آن علفی ریشه دار و توخالی به بلندی ۹۰-۳۰ سانتیمتر است. برگهای آن شبیه به برگ جعفری ولی درشت تر از آن، دارای بریدگی عمیق و مرکب از چند برگچه می باشد که هر برگچه دندانه دارو به رنگ سبز تیره است. گل های آن سفید مایل به سبز می باشد که در انتهای شاخه  گل دهنده به صورت مجتمع و چتری ظاهر می شود. میوه  آن تخم مرغی شکل، قهوه ای با خطوط سفید فندقه است که در آن دو عدد تخم قرار دارد و کمی گوشت دار می باشد. ریشه یا بیخ آن سیاه رنگ با ریشک های دراز و باریک است. کرفس وحشی به طور خودرو در ایران در مناطق گرمسیری بلوچستان، کوهستانهای بختیاری، بندرعباس، مکران و خوی دیده شده است، این گیاه در اراضی شور و مرطوب باتلاق ها، کنار دریاها، نهرها و مردابها و تقریباً در تمام مناطق اروپا، آسیا و آفریقا می روید.

نامهای دیگر گیاه کرفس وحشی در طب سنتی عبارت است از: کرفس الماء – کرفش – کرسب – کرفس،

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: اسانس روغنی فرار-آپی ئین – آپی ژنین – مانت – اینوزیت – آسپاراژین -گلوتامین – کولین – لیناماروز – پروتئین – لیناز – اسیدهای رزینی – اسیدهای چرب شامل پالمیتیک اسید، پترواسیلینیک اسید، اولئیک اسیدولینولئیک اسید می باشد.

ویتامینها: B – A و C در برگ کرفس وحشی وجود دارد.

خواص کرفس وحشی

داروی گیاهی تقویت معده

اصلاح کننده  مزاج است و به هاضمه کمک میکند و معده را تقویت می نماید،

داروی گیاهی آرام بخش

برایاختلالات گوارشی کودکان مفید می باشد، آرام بخش است

، کمک مؤثری به از دیاد ترشح ادرار می کند و افزایش دهنده و بازکننده  عادت ماهیانه می باشد.

داروی گیاهی بادشکن

قلب را تقویت میکند، محرک و بادشکن است،

درمان گیاهی نفس تنگی

به عنوان ضدعفونی کننده در مواردبرونشیت و آسم و کمک به رفع سوءهاضمه مصرف می شود، محرک است، ضداسپاسم است و برای کنترل آسم و برونشیت نافع می باشد، برای نفس تنگی،

درمان گیاهی سرخچه

درد پهلو، سکسکه و رفع قی و دلپیچه و درد شکم مفید است، محرک اشتها و نیروی جنسی میباشد، ضد نفخ و بازکننده  گرفتگیها و انسداد کبد و طحال می باشد، مدز است و برای پاک کردن کلیه و مثانه و درمان سرخجه،سرخک

درمان گیاهی سیاتیک

لرزه های بلغمی، دردهای لگن خاصره، آرتروز، سیاتیک، نقرس، درد پشت و اکثر بیماری های سرد بلغمی مفید می باشد، برای رفع بی خوابی و عصبانیت و انواع سرطان مؤثر است. دو قاشق مرباخوری از آن را بکوبید و در یک لیوان آب جوش بیست دقیقهبخیسانید و آن مقدار راسه بار در روز میل کنید. آرام بخش است و برای باز کردن عادت ماهیانه مفید میباشد.

درمان گیاهی سنگ کلیه

آن رابخورید. اصلاح کننده  مزاج است و برای معالجه  استسقا و کولیک مفید میباشد، برای رفع عوارض مربوط به وجود اسیداوریک، سنگ کلیه، مثانه، یرقان، وجود آلبومین در ادرار و رفع سرفه مفید است.

درمان گیاهی تب

اگر در روز ۵۰ گرم از عصاره  تازه  آن خورده شود، مدر است و اگر ۱۵۰ گرم در روز خورده شود، تب را قطع می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *