با خواص گل ختمی آشنا شوید..!


با خواص گل ختمی آشنا شوید..!

با خواص گل ختمی آشنا شوید..!

گل ختمی 

ختمی بنفش را میتوانید در آب به مدت ۵ الی ۶ ساعت خیس کرده سپس آنرا صاف کرده و گلهای آنرا فشار داده تا عصاره آنهاهم داخل شربت شود سپس کمی شکر به آن اضافه کرده و از شربت آن استفاده کنید که خاصیت درمانی زیادی دارد و برای رفعحرارت بدن و موارد دیگر موثر میباشد که در کل بهترین و ساده ترین راه برای استفاده از بیشترین خواص ختمی بنفش این راهمیباشد. ختمی گیاه بومی مناطق شرق مدیترانه است . گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن به حدود ۲ متر می رسد ساقه آن از کرکهای ریز که به رنگ خاکستری می باشدپوشیده شده است .برگ های ختمی دندانه دار ، پهن و مانند قلب می باشد . گلهای آن درشت به رنگ سفید مایل به قرمز یا ارغوانی است که بصورتدسته های سه تایی در اواخر تابستان ظاهر می شود . ختمی به علت داتشن گلهای زیبا به صورت گیاه زینتی در باغچه ها کاشته می شود . تمام قسمتهای این گیاه استفاده طبی دارد ختمی چند نوع می باشد : ختمی بنفش ختمی سفید ختمی سیاه که خواص ختمی بنفش بیشتر میباشد .

خواص دارویی گل ختمی

ختمی از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است و بطور کلی روی تمام اعضای بدن مخصوصا روده ها ، ریه ها ، معده ، کلیه ها و مثانهموثر است .۱)ملین و برطرف کننده یبوست است . ۲)بیماریهای تنفسی را برطرف می کند. ۳)سرفه های خشک را از بین می برد . ۴)برای رفع گلو درد جوشانده گل ختمی را غرغره کنید . ۵)عادت ماهیانه را منظم می کند .

خواص ریشه ختمی

۱)ناراحتی های پوستی را برطرف می کند و پوست را نرم می سازد . ۲)سرفه های خشک را از بین می برد. ۳)تب راپائین می آرود . ۴)اسهال خونی را شفا می بخشد . ۵)ادرار را زیاد می کند. ۶)کمی ترشحات عادت ماهیانه را برطرف می کند. ۷)تورم را رفع می کند. ۸)ناراحتی های دستگاه ادراری را برطرف می کند. ۹)قند خون را تنظیم می کند.

خواص برگ ختمی

- ضماد برگ ختمی در برطرف کردن دمل ها و ورم پستان و روم معده موثر است . -برای التیام شکستگی ها ، برگ ختمی را بصورت ضماد درآورده و روی محل شکستگی بگذارید . - ضماد برگ ختمی در برطرف کردن درد سیاتیک مفید است . -رعشه را برطرف می کند. - ورم بناگوش را با ضماد برگ ختمی درمان کنیدد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد