با خواص گیاهی کیسه کیش در طب سنتی آشنا شوید


با خواص گیاهی کیسه کیش در طب سنتی آشنا شوید

با خواص گیاهی کیسه کیش در طب سنتی آشنا شوید

کیسه کیش

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی کیسه کیش است . کیسه کیش گیاهی است از خانواده Cruciferae، علفی و یک ساله یا دوساله به بلندی ۶۰ - ۱۰ سانتیمتر، برگهای گیاه که در پای ساقه به شکل گروهی از ناحیه ی یقه خارج می شوند پهن و دارای بریدگی و چاک نامنظم هستند. گل های آن ریز و سفید است و در تمام سال گیاه گل می دهد. میوه  آن به شکل خورجین کوچک یا کیسه  کوچکی است که پس از رسیدن شکاف برمی دارد. این گیاه در هند به صورت علف هرز مزارع در سرتاسر نواحی معتدل به خصوص در مناطق شمال غربی هیمالیا انتشار دارد. در ایران در کنار جاده ها و مزارع اطراف تهران، دامنه های البرز، شمیرانات، کرج، در غرب و شمال ایران در گیلان در منطقه عمارلو بین چرم کش و کبوتر چاک و در بلوچستان دیده می شود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:کیسه کشیش - کیس الراعی - چمپرک - خاکشیر تلخ.ترکیب شیمیایی: ۴ نوع آلکالوئید فلورسنت - آلکالوئید بورسین و ساپونین - ماده رامنوگلیکوزید - روغن چرب ثابت - اسانس روغنی فزار - بورسینیک اسید - فورماریک اسید - اکسالیک اسید - تار تاریک اسید - مالیک اسید - پیروویک اسید - سولفانیلیک اسید - آسپارتیک اسید - گلوتامیک اسید-گلوکوزامین - استیلکولین - کولین - هیسوپین - آرژینین - پرولین - متیونین - لوسین -گلیسین - آلانین - سیستین - سیستئین -سوکروز - سوربوز- سوربیتول - لاکتوز - مانیتول - آدونیتول،ویتامین ها: A و C در آن وجود دارد.

خواص درمانی کیسه کش:

۱- یک صد گرم تازه یا ۳۰ گرم خشک آن را در یک لیتر آب به مدت دو تا سه ساعت دم کنید و آب صاف کرده  آن را به مرور در طول روز بنوشید. ضد کمی ویتامین C در بدن است، مدز می باشد و برای درمان استسقا و وجود خون در ادرار مفید است، به عنوان قابض در مورد اسهال های ساده و اسهال خونی استفاده می شود، برای رفع ناراحتی های کبد نافع است، برای تنظیم عادت ماهیانه تجویز می شود، برای رفع ناراحتی های چشم در موارد شب کوری مفید می باشد، تب بر و بند آورنده خون است و برای قطع انواع خونریزی مصرف می شود.۲- تازه  آن را بکوبید یا چرخ کنید و بدون حرارت دادن با فشار شیره ی آن را خارج کرده و هر ساعت به ساعت یکقاشق سوپخوری بخورید. برای قطع خونریزی در فواصل عادت ماهیانه بسیار مؤثر است، برای قطع اخلاط خونی مفید می باشد، از استفراغ خونی جلوگیری میکند.۳- اگر گرد آن روی زخم ها پاشیده شود، التیام بخش است.

خواص درمانی دانه کیس کیشه:

درمان گیاهی اختلالات

۱- آن را بخورید. محرک است، خون را بند می آورد، برای رفع ناراحتی ها و اختلالات سینه مفید می باشد.۲- آن را درآتش بریزید و دود آن را به بینی نوزاد دهید. باد دماغ آن را برطرف می کند و بینی کاملاً باز می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد