قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با خوردن مواد شیرین آرامش را به خود هدیه دهید …
آرامش
آرامش

با خوردن مواد شیرین آرامش را به خود هدیه دهید …

با خوردن مواد شیرین آرامش را به خود هدیه دهید …

 

استفاده از شکر و مواد شیرین برای ایجاد آرامش در مغز از روش جالب سنتی قدیم است و این روش ساده طبیعی قرنها مورد استفاده مردم روزگار بوده است.

دستور اغلب حکمای طب سنتی برای داشتن خواب راحت و سنگین اینست که قبل از خوابکمی عسل بخورید ویک ضرب المثل چینی توصیه می کند هر وقت دچار استرس شدید چای شیرین بخورید در حال حاضر نیز اعتقاد به این که خوردن مواد شیرین موجب آرامش مغز است بین مردم اغلب جوامع جهان مطرح است.

از طرف دیگر در عین حال از هر شخصی در مورد خاصیت شکر و مواد شیرین سؤال شود بلافاصله جواب می دهد که شکر انرژی زاست و انسان را فعال و سرحال می کند.

حال ببینیم تکنولوژی مدرن دانش تغذیه چه جوابی دارد.

 

آزمایش دکتر بونی اسپرینگ

 

در آزمایشی که از طرف دکتر بونی اسپرینگ استاد روانشناسی در دانشکده پزشکی شیکاگو انجام شده، گروهی از مردان و زنان داوطلب را انتخاب و به عده از آنها شربت غلیظ شیرین و به عده دیگر بریده گوشت سینه بوقلمون غنی از پروتئین داده شده و چند ساعت بعد از داوطلبان تستهائی برای اندازه گیری عکس العمل آنها از نظر افزایش هشیاری و سرحالی به عمل آمده و در نتایج آزمایش ها مشاهده شده است زنانی کهاز شربت شیرین استفاده کرده بودند در مقایسه با عده که پروتئین بوقلمون خورده بودند، احساس خواب آلودگی شدید کرده و مردانی که از شربت شیرین استفاده کرده بودند احساس سستی و بی حالی می کردند.

بعلاوه برخی از آنها از جمله زنان و افراد دارای سنبیش از ۴۰ سال بیشتر از سایرین به اثر شربت حساسیت نشان داده اند و عده از آنها پس از خوردن شربت شیرین احساس لختی و خستگی شدید می کردند.

دلیل این که چرا مواد هیدرات کربن (شیرینی و نشاسته) اثر آرام بخشی دارد نظر کارشناسان این است که مواد شیرین در مغز عکس العمل بیوشیمی خاصی دارند و معروفترین نظریه این است که خوردن مواد شکر و نشاسته باعث می شود که مقدار بیشتری اسید آمینه تریپتوفان” درمغز ترشح شده و تبدیل به ماده آرام بخش سروتونین شود و سروتونین از نوروترانسمیتر است که آرام بخش است.

“به طور کلی نظریه غالب این است که احساس هشیاری و یا خستگی پس از خوردن مواد شیرین در اغلب افراد، در اثرعکس العمل شیمیای مغز است نه در تغییر قند خون.

مطلب پیشنهادی

واکسن در بارداری

نکانی کلیدی درباره بارداری و مسافرت با هواپیما 

نکانی کلیدی درباره بارداری و مسافرت با هواپیما    یک بطری آب به همراه خود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *