قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / با دردهای احشایی اعضاء مختلف آشنا شوید!!
دردهای احشایی اعضاء مختلف
دردهای احشایی اعضاء مختلف

با دردهای احشایی اعضاء مختلف آشنا شوید!!

با دردهای احشایی اعضاء مختلف آشنا شوید!!

دردهای مربوط به قلب:

چون قلب نسبت به ضربه های مستقیم حساس نیست و درون قفسه ی سینه قرار گرفته لذا بیشتر دردهای قلبی را بایستی مربوط به کم خونی عضله ی قلب دانست. این دردها بیشتر به قاعده ی گردن، عضلات سینه و در امتداد بازوها به خصوص بازوی چپ (از طرف بالا به پایین) منتقل می گردند و بیشتر در طرف چپ سینه احساس می شوند. درد کمخونی عضله قلب ممکن است در اثر تنگ شدن عروق کرونر به علت اسپاسم یا انقباض باشد. در اسکروزیا (سخت شدن عروق غذا دهنده ی قلب) این عروق به علت فوق دایماً تنگ بوده که نتیجه اش درد دایم جلوی قلبی را سبب خواهد شد. وجود لخته ی خون یا چربی در این عروق درد جلو قلب دائم خواهد داد. یکی دیگر از علل مهم این دردها و سکته های ناگهانی، چاقی و زیاد بودن چربی خون وزیادی وزن بدن است. در اثر استرس و هیجانات و حرص و جوش خوردن های اضافی دردهای جلو قلبی   فراوان دیده می شود اضطراب و نگرانی  برای چاق ها ،چرب خون ها و پرخورها عامل بسیار بدی خواهد بود

دردهای مربوط به مری

ردهای مری معمولاً در حلق، قاعده ی گردن، بازوها و ناحیه ی میانه سینه خود را نشان می دهند. قسمتی از مری که به معده وصل می شود بدون اینکه ارتباطی با قلب داشته باشد درد آن به قسمت جلوی قلب منتشر می شود. این دردها در اثر گشادی ته مری یا التهاب معده یا مسمومیت ها به علل میکروبی، پیدا می شوند.

دردهای مربوط به معده:

دردهایی هستند که از ته معده شروع می شوند و اصولاً مربوط به التهاب معده میشوند. این دردها بیشتر شباهت به سوزش دارند و به سوزش قلبی معروف هستند. دردهای زخم معده بیشتر در زیر استخوان جناقی سینه و بالای ناف خود را آشکار میسازند و تقریباً نقطه ای شکل هستند و بیشتر مبدا شیمیایی دارند که به علت زیادی اسیدهای معده  می باشند.

دردهای مربوط به مجاری کبیسه  صفرا:

این دردها در قسمت میانی اپیگاستر (معده) احساس می شوند و محل آن ها تقریباً منطبق بر محل درد زخمهای معده است و دارای سوزش هستند، از این رو شبیه به دردهای زخم معده می باشند، اما رابطه ی آن ها با غذا مثل رابطه ی زخم معده با غذا نیست. دردهای مربوط به کیسه ی صفرا بیشتر در نقطه ای از شانه ی راست حس می شوند که با خوردن غذای چرب و سرخ کرده و پرحجم، افزون میگردند.

دردهای مربوط به لوزالمعده:

در اینجا دردهای بسیار شدیدی در جلو و عقب لوزالمعده حس می شود که به دردهای کشند ه معروف است

دردهای کلیوی:

کلیه، لگنچه و حالبها همگی در پشت صفاق قرار دارند و بیشتر درد در پشت عضو رنجور حس می شود. گاهی هم به زیر شکم منتقل می شوند، درد مربوط به مثانه مستقیما روی خود مثانه احساس می شود. گاهی درد مثانه در کشاله ی ران است و گاهی بیضه ها تیر می کشد، درد سنگ کلیه در ناحیه ی کلیه، سنگ حالب در ناحیه ی مثانه و جلو شکم، سنگ داخل مثانه سر آلت و تنه ی آلت و کشاله ران تیر میکشد. دردهای مربوط به زهدان: این درد در زیر شکم احساس می شود. اگر تخمدان ها و رحم از آزرده شده باشند، معمولاً درد در دیواره ی شکم، قسمت تحتانی تنه یا به پشت کشیده میشود.

تیک عصبی:

تیکهای عصبی هنگامی رخ میدهند که یک عضله و یا گروهی از عضلاتی که توسط اعصاب محیطی کنترل می شوند به طور مکرر و غیرارادی دچار انقباض شوند. این وضعیت بیشتر در عضلات صورت دیده می شوند. اما این مشکل می تواند در دستها و پاها هم ایجاد شود و یا این که صداهایی مثل خرخر کردن یا صاف کردن گلو نیز بروز نماید. انواع تیکاهای عصبی که شایع تر می باشند، عبارتند از: چشمک زدن مکرر، جمع کردن دهان و بالا انداختن شانه، تیک های عصبی عود کننده هستند و دردی ندارند، با این حال این تیک ها ممکن است باعث شوند که فرد حالت عصبی پیدا کرده و توسط دیگران مسخره شود. تیکهای عصبی معمولاً در دوران کودکی آغاز شده و در پسرها بسیار شایع تر از دخترها میباشد. علت اغلب تیک های عصبی شناخته شده نیست اما این تیک ها ممکن است همراه با استرس باشند. زیرا معمولاً وقتی که کودکان ناراحت یا خسته هستند این تیک ها ایجاد می شوند. در سندروم تورت ” که یک بیماری نادر ژنتیکی است و بیشتر در پسرها رخ میدهد، منجر به حرکات غیراداری سر، دستها و پاهامی شود و به طور مرتب فریاد زده میشود و حرفهای زشت و رکیک گفته می شود.

علائم و نشانه  تیکهای عصبی

یک تیک عصبی معمولاً خیلی سریع و کمتر از یک ثانیه ایجاد می شود. انقباض عضله ممکن است بطور مکرر رخ دهد و باعث بروز علایم زیر شود: – چشمک زدن های سریع و غیرقابل کنترل – جمع شدن عضلات اطراف دهان – بالا انداختن شانه ها یا حرکات پرش گردن، – انقباضهای غیرارادی دیافراگم که باعث صدای خرخر و یا سکسکه میشود. تیکهای عصبی ممکن است به مدت کوتاهی متوقف شوند اما در این مدت افراد اغلب بیشتر عصبی هستند. کودکانی که دچار تیک های عصبی هستند هنگام انجام کار و یا درخواب این تیک ها معمولاً از بین می روند. کودکان متبلا به سندروم تورنت ممکن است دچار فوبیا (ترس مرضی) و اختلالات یادگیری نیز باشند.

نحوه  درمان تیکهای عصبی

اگر شما یا کودکتان دچار تیک های عصبی هستید باید با یک پزشک در این مورد مشورت کنید. اغلب هیچ درمانی لازم نمیباشد. ولی در بعضی موارد ممکن است پزشک توصیه به انجام روان درمانی نماید تا به کم کردن استرس کمک کند و یا اگر علایم و مشکلات مدتی کوتاه اقدام به تجویز داروی ضد اضطراب شود. در مواردی که تیک های عصبی بر اثر سندروم تورات ایجاد شده اند می توان با استفاده داروهای آنتی سایکوتیک مثل هالوپریدول آن را برطرف کرد

اگر میخواهید از داروهای گیاهی استفاده کنید، کاکل ذرت مفید خواهد بود، که می توانید روزی یک یا دو مرتبه هر بار  یک قاشق غذاخوری از نیم کوب کرده ی آن را بجوشانید و آبش را بنوشید. تیکهای عصبی به خصوص آن هایی که در کودکان ایجاد میشوند معمولاً در عرض یک سال از بین می روند. با این حال در تعداد کمی از کودکان این تیکها باقی میماند و تا زمان بزرگسالی ادامه می یابد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *