قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با دستگاه گوارش بدن آشنا شوید….
دستگاه گوارش
دستگاه گوارش

با دستگاه گوارش بدن آشنا شوید….

 با دستگاه گوارش بدن آشنا شوید….

معده خانه ای است که اکثر بیماری ها از آنجا سرچشمه می گیرند. رسول اکرم(ص) فرموده اند: منشاء بسیاری از بیماری ها را باید بدی و اختلال در امر گوارش دانست. معده کیسه ای است که بین دنده های چهار و پنج و شش، به طرف قسمت چپ بدن انسان قرار گرفته و غذادر آن انباشته می شود. یعنی پس از آن که در مراحل ا ولیه ، یعنی دهان ، و دندان  با کمک بزاق ، غذا به صورت خمیر نسبتاً رقیق درآمد و قوه  بلعیه آن را به جانب حلق رساند و از مجرای حلق وارد لوله ای به نام مری گردیده و پس از طی آن مسیر داخل معده میشود.

پس از این که غذا به مرور وارد معده شد، در انجامی ماند تا با حرکاتی که معده انجام می دهد، مواد غذایی با شیره ی ترشی که از جدار معده ترشح می شود، مخلوط پس از تغییراتی به صورت مایع رقیقی به روده ی اثنی عشر ( دروازدهه ) که ابتدای زوده باریک است وارد می شود. سپس اثنی عشر مایعی به نام صفرا بر آن ترشح می کند که شیره ی لوزالمعده نامیده می شود. پس از تغییرات زیاد، قسمت قابل ملاحظه ی آن از طریق دیوارهای روده ای باریک جذب می شوند و بقیه مواد به روده ی فراخ وارد می گردند. در روده  فراخ نیز قسمت اعظم آب آن جذب می شده و باقیمانده که فشرده ومازاد است به صورت مدفوع از بدن خارج می گردد

غذای خورده شده حاوی اجزای مختلفی است که هریک برای ورود به داخل بدن راههای مختلفی دارند برخی مانند آب بسادگی از طریق انتشار جذب میشوند و برخی مانند ویتامین B12 جذب فعال دارند. سه گروه عمده غذایی که باید هضم شوند (یعنی به اجزای ریزتر خرد شوند تا قابل جذب از روده باشند) عبارتند از کربوهیدرات ، چربی و پروتئین.

201581219531032a

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *