قالب وردپرس درنا توس
خانه / دمنوش های گیاهی شفابخش / با دمنوش پنیرک کم خونی را درمان کنید
دمنوش پنیرک
دمنوش پنیرک

با دمنوش پنیرک کم خونی را درمان کنید

با دمنوش پنیرک کم خونی را درمان کنید

دمنوش پنیرک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی دمنوش پنیرک است . دمنوش پنیرکگیاهی است علفی به ارتفاع تا ۶۰ سانتیمتر و پایان این گیاه به صورت خودرو دربسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می شود. برگهای آن به صورت متناوب، شامل۵-۷لب دندانه دار، با دمبرگ بلند است. گل های آن به رنگ گلی مایل به بنفش است و گلبرگهادارای خطوطی با رنگ تیره هستند و قسمت مورد استفاده برگ و گل می باشد. قسمت مورد استفاده پنیرک در ایران، گل های بنفشی رنگ خشک شده آن میباشد. محلرویش گیاه در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحیمرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط میباشد.

طبیعت (مزاج): معتدل

خواصی و کاربرد درمانی دمنوش پنیرک

۱- ضد سرفه

۲- ضد درد

۳- ضد التهاب

۴- ضدعفونی کننده

درمان گیاهی قابض

۵- قابض

۶- ملین

7- ادرارآور

۸- خلط آور

۹- مقوی رحم

درمان گیاهی کم خونی:

۱۰- درمان کم خونی

نحوه آماده سازی و مصرف دمنوش پنیرک

دمنوش گل پنیرک

بر روی ۲ گرم از گل ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر ۵ دقیقه میجوشانیم. همچنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از ۱۵ دقیقه، صاف نموده و میل کنید.

دمنوش برگ پنیرک:

بر روی ۵ گرم برگ پنیرک یک لیوان آب سردریخته و به مدت ۵ دقیقه میجوشانیم و یا بر روی همین مقدار برگ یکلیوان آب در حال جوشیدن میریزیم و بهتر است درب آن را بپوشانیم، آنگاه پس از ۱۵ دقیقه صاف می کنیم. بهتر است محلول گرم باشد و در هر بار مصرف ۱ قاشق عسل به آن بیفزاییم، که اثر آن قوی تر می شود. این مصرف را روزی سه تا چهار بار می توان تکرار کرد. این دمنوشی جهت درمان تورم قسمتهای بالای راههای تنفسی و گلو، و تورمهایروده ای، معدی مناسب است.

مطلب پیشنهادی

شربت فواکه ضدتومورمغزی

شربت فواکه ضدبواسیر

شربت فواکه ضدبواسیر تصفیه کننده خون، پاک کننده کبداز اخلاط غیرطبیعی، ملین طبع وضدشقاق میباشد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *