قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / با دنیای زنبور عسل بهتر آشنا شویم …
زنبور عسل
زنبور عسل

با دنیای زنبور عسل بهتر آشنا شویم …

با دنیای زنبور عسل بهتر آشنا شویم …

 

از سه حلقه کیتینی درست شده و اعضا زیر به آن اتصال دارند: چهار عدد بال یا پر که دو عدد آنها بال جلویی و دو عدد دیگر بال عقبی هستند. شش عدد پا که جفت عقب آن دارای حفره به نام سبدمی باشند و زنبورعسل در دوران فعالیت خود گرده گل در آن پر و باخود به کند و حمل می کند. این سبد در کارگران بزرگتر از نرها هستند. شکم در قسمت انتهایی بدن قرار داشته، از ۶ حلقه کیتینی پشتی و ۶ قطعه شکمی تشکیل شده است. در انتها شکم مخرج برای دفع مدفوعات دیده می شود. از راه همین مخرج ، زنبور قادر است خاری را که در داخل بدنش جای دارد، خارج کرده و نیش بزند. زنبور نر نمی تواند نیش بزند، چون اصلا نیش ندارد.

سر زنبور عسل 

در جلوترین قسمت بدن قرار داشته و شامل اعضای زیر است :

دو عدد چشم مرکب، سه عدد چشم ساده، دو عدد آنتن و دهان بازنبور نر را از کارگر دهد. زیرا چشم زنبور نر بزرگتر بوده و ازعقب سر به هم می رسند، ولی در زنبور کارگر و ملکه به هم نمی رسند. کار آنتن ها، لمس کردن و بوییدن است. زنبور به کمک خرطوم، شهد را از روی گل جمع آوری و از راه دهان به داخل کیسه عسلی می فرستد

انواع غده زنبور عسل 

در داخل دو طرف سر کارگر یک جفت غده به نام غده شیری وجود دارد که از خود ماده ای به نام شیر یا ژلهشاهانه ترشح می کند و با آن ملکه و لارو خیلی جوان راتغذیه می نمایند.

غده بزاقی همراه با یک جفت غده سینه ای به وسیله  یک کانال مشترک، ترشحاتشان را به داخل دهان زنبور میریزند. ترشحات این غده ها در موقع لارو بودن صرف تنیدن به دور خود شده و پس از رشد و تبدیل به یک زنبور کامل، نقش غده بزاق دهان را در زندگیشان بازی می کنند.

غدد زیر آرواره ای که در کارگران خیلی کوچک و غیرفعال بوده و در ملکه بسیار بزرگ و فعال است. ماده ای بوسیله این غده ترشح می شود که با بوی مخصوصش باعث تمیز ملکه ازسایر زنبورها می شود.

در زیر شکم زنبورها ۴ جفت غده مومی وجود داردکه سه جفتش فعال هستند و موم ترشح می کنند.

غده بویایی در پشت زنبور عسل غده به نام غده بویایی دیده می شود که کارش تشخیص بواست .

غده مخزنیسه عدد غده در مخزن به نام غده مخزنی ، مدفوعاتی را که در آنجا ذخیره شده اند، مرتب ضد عفونی می کنند

انواع نژاد زنبور عسل 

زنبور هندی 

کمی کوچکتر از زنبورعسل معمولی بوده، قد کارگرش ۱۳ میلیمتر می ئباشد. سلول را که با موم در روی شانه درست می نماید از سلول زنبورعسل کوچکتر هستند.

زنبور درشت Apis Dorsata

در هندوستان و چین زندگی نموده و بزرگترین نوع زنبورعسلی است که تاکنون شناخته شده است. به حالت وحشی زندگی کرده و در زیر شاخه درخت شانش را می چسبانند. سالانه چند بار از نقطه ای به نقطه دیگر کوچ می نمایند.

زنبور ریز Apis Florea

از همه زنبور کوچکتر بوده و فقط یک شان درست می کنند که مثل زنبور درشت به زیر شاخه درخت می چسباند به حالت وحشی درهندوستان و جنوب ایران یافت می شوند.

زنبور عسل معمولی Apis Meaifica

همان زنبورعسل معمولی است که فقط آنها را در دهات و شهرها برای تولید عسل در کندوها نگهداری می کنند.

خواصی را که از یک نژاد خوب باید انتظار داشت عبارتند از: آرام باشند و نیش نزنند، پرمحصول باشند،بچه به اندازه  لازم بدهند، گل شهد دار را به سرعت پیدا کنند، در مقابل امراض مقاوم باشند ، مصرف عسل زمستانی آنها کم باشد ، رشد سالانه شان را هر چه زودتر شروع کرده و سریع به حداکثر رشدشان برسند.

از مهمترین نژاد این زنبور می توان به زنبورعسل اروپای مرکزی، زنبورسیاه، زنبور ایتالیایی قفقازی و زنبور نژاد ایرانی نام برد.

بیماری زنبور عسل 

از مهمترین بیماری می توان به لوک آمریکایی، لوک اروپایی، نوزما، کنهدونی، یبوست، شپشک زنبورعسل و کرم موم خوار اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *