قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با دهان بدبو خداحافظی کنید!!!
بوی بد دهان

با دهان بدبو خداحافظی کنید!!!

 با دهان بدبو خداحافظی کنید!!!

بوی بد دهان یا بوی نامطبوع تنفس مشکلی است که بسیاری از مردم جهان با آن دست به گریبان هستند. در بیشتر مواقع بوی بد دهان ناشی از میکروب های موجود در دهان است اما علل دیگری نیز وجود دارند که بعضی از آن ها بسیار عجیب و دور از انتظار هستند. تا چند سال قبل بسیاری ازدندان پزشکان برای رفع بوی بد دهان، به بیماران شان فقط نظافت دهان و دندان ها را توصیه می کردند، به این معنی که دندانپزشکان به بیمارانی که برای علاج بوی بد دهان مراجعه می کردند تنها مسواک زدن دندانها   ، تمیز کردن دهان و استفده ازانواع محلول های شوینده و ضدعفونی کننده را تجویز میکردند، اما امروزه با کشفیات جدید در جهان راه حل های کامل تر و بسیار مفیدتری در اختیار ما قرار گرفته است.

باید دانست که بوی بد دهان مشکل افراد معین و یا منحصر به افراد خاص با عادت های مشخص نیست بلکه ما هم گاهی اوقات ممکن است دچار این مشکلیشده و یا بشویم. به هر حال موضوع بسیار مهمی که همه باید از ان اگاهی داشته باشند این است که بوی بد دهان منحصر به یک علامت خاصی و یا فقط وابسته به یک نوع عاضه نیست بلکه علل بسیار متفاوتی می توانند در ایجاد این مشکل دخالت داشته باشند که به شرح آن ها می پردازیم:

مصرف الکل، گرسنگی، صحبت کردن خیلی زیاد، گرفتگی بینی در اثر سرماخوردگی، نفس کشیدن با دهان هنگام فعالیتهای شدید یا ورزشی و یا هر چیز دیگری که باعث خشکی دهان شود، بوی بد دهان را باعث میشود. همچنین اضطراب و نگرانی شدید و هرگونه هیجانی که باعث خشکی دهان شود نیز باعث بروز این مشکل میگردد.

بعضی افراد هنگامی که جهت مصاحبه ی استخدامی مراجعه میکنند به علت اضطراب و هیجان شدید دچار بوی نامطبوع دهان می شوند. گاهی ممکن است دختر خانمی هنگام مواجهه با نامزدش به علت هیجان بوی نامطبوع و زننده از دهانش استشمام شود. مقدار ترشح بزاق دهان با بالا رفتن سن کاهش می یابد و این موضوع یکی از دلایلی است که بوی بد دهان در افراد مسن خیلی بیشتر از افراد جوان و کودکان میباشد. تشخیص بوی بد دهان برای خود شخص بسیار دشوار است؛ چون بویایی یک احساس تطبیقی است و موقعی که بینی شما بویی را حس میکند. پس از چند دقیقه تشخیص پو متوقف می شود.

معمولاً اشخاص از واکنش دیگران متوجه بوی بد دهان خود میگردند. برای پی بردن به بوی بد دهان استفاده از نخ دندان توصیه می شود. نخ دندان را که برای زدودن ذرات ریز غذا و همچنین برای برطرف کردن پلاک های میکروبی از فواصل بین دندان ها مصرف میشود بعد از استفاده بو کنید. اگر بوی بد از آن به مشام رسد علامت آن است که دهان شما بوی بد میدهد. اما بهترین راه غیر از مراجعه به مراکز تخصصی و پزشکی، پرسیدن از دیگران است.

پدر، مادر، خواهر، برادر یا همسرتان بهترین افراد هستند. خواهش کنید تا چگونگی بوی دهانتان را مشخص کنند، اگر ثابت و تایید شود که دارای بوی بد دهان هستید ممکن است لازم باشد که از کمک های پزشک یا دندانپزشک استفاده نمایید تا مجدداً بوی دهان و بوی تنفس شما ملایم و مطبوع گردد. لازم به یادآوری است که برای رسیدن به این هدف باید علاقمندی کافی جهت پیگیری و انجام اقدامات لازم وجود داشته باشد. در هر حال شما با اندکی تلاش می توانید برای همیشه از بوی بد دهان رهایی یابید.

نکته ها مهم درباره  بوی بد دهان

۱- پزشکان تا چند سال قبل به بیمارانی که دارای بوی بد دهان بودند فقط توصیه به رعایت بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن) می کردند. اما امروزه برای درمان صحیح و کامل این عارضه، راه های جدیدی شناخته شده است که با استفاده از آنها می توان برای همیشه از بوی بد دهان رهایی یافت.

۲- هر زمان که جریان طبیعی بزاق یا میزان ترشح ان کاهش یابد بوی بد دهان ایجاد میشود. دهان حاوی باکتری های بسیار زیادی است که از ذرات ریز پروتئینی و از بافت های تجزیه شده تغذیه کرده و گازهای بدبو تولید میکند که یکی از آنها هیدروژن سولفوره نام دارد که پوی آن بسیار مشمئز کننده و شبیه بوی  تخم مرغ گندیده است.

۳- باکتریهای مولد بوی بد دهان بی هوازی هستند یعنی، در شرایطی رشدونمو و پیشرفت میکنند که اکسیژن وجود نداشته باشد. بزاق حاوی مقدار زیادی اکسیژن است لذا وجود آن به مقدار کافی باعث میشود کاهش یابند.

۴- هنگام خواب جریان بزاق کند می شود و به دلیل کاهش اکسیژن، میکروبهای دهان که بی هوازی هستند به سرعت رشد کرده و تولید مقدار زیادی گازهای بدبو میکنند که میزان آن ها در تنفس صبح بیش از سایر مواقع است و بدین جهت صبح ها پس از برخاستن از خواب بوی دهان بیشتر از مواقع دیگر است.

۵- خوردن مشروبات الکلی، صحبت کردن زیاد، گرفتگی بینی، نفس کشیدن با دهان هنگام ورزش و ھر آنچه باعث خشک شدن دهان می شود بوی بد نامطلوب عصبی، عصبانیت و هیجانات ناراحت کننده نیز بوی نامطبوع دهان را ایجاد میکنند.

۶- به تدریج با افزایش سن، جریان بزاق کاهش می یابد و این موضوع علتی است که افراد مسن بیش از کودکان و جوانان دچار این اختلالی و بوی بددهان هستند.

۷- نوزادان یا اطفال شیرخوار که تولید بزاقشان زیاد است و آن هایی که دهانشان حاوی باکتریهای کمتری است به طور مشخص بوی دهانشان و بوی  تنفسشان ملایم و نامطبوع است

۹- بسیاری از میکروبهای مضر که باعث بوی بد دهان می شوند به وسیله ی مسواک زدن صحیح و تمیز کردن سطح زبان، سقف دهان و سطح داخلی گونه ها رفع می گردند. به وسیله ی نخ دندان نیز می توان ذرات غذا و میکروب ها را که در فواصل بین دندان ها مستقر شده اند خارج نمود.

درمان بوی بد دهان:

برای درمان بوی بد دهان، خوردگی‌های دندان و یا بیماریهای لثه‌تان را درمان کرده و بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید. درمان پیشرفته تر برای بوی بد دهان بسته به علت آن متفاوت است. اگر بوی بد دهان شما مربوط به مشکلات دهان و دندانی باشد، دندانپزشکتان از بعضی از درمان‌های زیر استفاده می‌کند، این درمان‌ها شامل:

شستن دهان و تغییر خمیردندان. درصورتیکه بوی بد دهان شما در نتیجه جمع شدن باکتری روی دندان باشد، دندانپزشک از محلول خاص برای شستن دهان شما استفاده کرده و همچنین ممکن است برای شما خمیردندانی جدید توصیه نماید.
درمان مشکل خاص دهان یا دندان. درصورتیکه بوی بد دهان شما درنتیجه بیماری لثه، دندان های پوسیده و یا … باشد، دندانپزشک با درمان آن بیماری خاص، بوی بد دهان را نیز درمان می‌کند.

درمان خانگی بوی بد دهان

برای درمان خانگی بوی بد دهان و یا پیشگیری از بدبویی دهان، موارد زیر را رعایت نمایید:

بعد از غذا مسواک بزنید.
حداقل در روز یکبار از نخ دندان استفاده نمایید.
زبانتان را مسواک بزنید.
جلوی خشک شدن دهانتان را بگیرید.
از خوراکیهایی که باعث بدبو شدن دهان می‌شود، دوری کنید.
هرچند وقت یکبار مسواکتان را عوض کنید. عوض کردن مسواک در هر سه یا چهار ماه یکبار مناسب می‌باشد. یک مسواک نرم انتخاب نمایید.
یک یا دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *