قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با رعایت اصول بهداشت روانی بهترین والدین باشید …
بهداشت روانی
بهداشت روانی

با رعایت اصول بهداشت روانی بهترین والدین باشید …

با رعایت اصول بهداشت روانی بهترین والدین باشید …

 

 

خانواده اولین پایگاه تربیت کودکان است و رشد شخصیت کودک از همان بدو تولد در خانواده شروع می شود که اگر با رعایت اصول بهداشت روانی در تربیت و چگونگی شکل گرفتن شخصیت همراه نباشد شخصی دچار اختلالات فردی یا اجتماعی می شود.

 

اصول بهداشت روانی

 

احترام فرد به شخصیت خود و دیگران.

شناختن محدودیتها در خود و افراد دیگر.

دانستن این حقیقت که رفتار انسان معلول عواملی است.

آشنایی به اینکه رفتار هر فرد تابع تمامیت وجود اوست.

شناسایی احتیاجات و محرک هایی که سبب ایجاد رفتار و اعمال انسان میگردد.

 

احترام به شخصیت کودک 

یکی از شرایط اصولی بهداشت روانی احترام به شخصیت خود اوست که کودک در خانواده این  مسئله را می آموزد و بعداً آموخته  خود را گسترش میدهد یعنی این که کودک در خانواده این مسئله را می آموزد که خود را دوست بدارد و بالعکس یکی از علائم بارز غیرعادی بودن رفتار، تنفر از خویشتن است.

فرد سالم احساس می کند که افراد اجتماع او را نیز به نظر موافق به آنان می نگرد و برای خود احترام قایل است و شخصی غیرعادی به این طریق عکس العمل نشان نمی دهد.

او معمولا بدبین است و اذعان می کند که هیچ وقت دوست واقعی در زندگی نداشته و خود او نیز به هیچ کس اعتماد ندارد. به علاوه برای خود نیز ارزشی قایل نیست.

اصول بهداشت روانی مبتنی بر تقویت افراد است نه تخریب شخصیت آنها، بر اساس این اصول باید نسبت به دیگران اغماض و بردباری داشت و به عوضی تنبیه تشویق را پیشه کرد و خلاصه این که برای شخصیت افراد احترام قائل شد.

 

روبرو کردن مستقیم کودک با واقعیات زندگی

یکی دیگر از مسایل مهم در بهداشت روانی، روبرو کردن مستقیم کودک با واقعیات زندگی است. برای رسیدن به این موضوع نه تنها لازم است که عوامل خارجی را شناخت و پذیرفت بلکه ضروری است تا شخصیت خود را آنطور که هست نیز قبول کند.

کشمکش با واقعیات اغلب سبب بروز اختلالات روانی میگردد. شخص سالم در عین حالی که از خصوصیات مثبت و برجسته خود استفاده میکند به محدودیت و نواقص خود نیز آشنایی دارد..

 

احتیاجات اولیه کودک 

بهداشت روانی مستلزم دانستن و ارزش گذاشتن به احتیاجات اولیه بشر است.

بعضی از احتیاجات جسمانی است مانندخوردن، نوشیدن، استراحت و…

و گروهی از آنها روانی است مانند: احتیاج به پیشرفت و …

انسان دائماً تحت تأثیر این نیازهاست و به نسبت محرومیت و یا ارضای آنها رفتار می کند.

بنابراین زندگی او هیچ وقت در حال سکون مطلق نیست بلکه مدام در حال تغییر، حرکت و تلاش است و سکون مطلق فقط هنگام مرگ است.

 

اثر رعایت اصول بهداشت روانی بر کودک 

کودکی که در خانواده ای با رعایت اصول بهداشت روانی رشد و پرورش می یابد و این اصول را درمییابد و به موقع به کار میگیرد مسلما با مشکلات زندگی واقع بینانه مقابله کرده و با وجود موانع دلسرد نمیشود.

زیرا میداند که زندگی یعنی کشمکش با عوامل مختلف، شخصی انعطاف پذیردرک می کند. و می داند که احتیاج فرد هیچگاه کاملاً با مقتضیات اجتماعی مطابقت نمی کند و بر این اساس سعی می کند که در بر آوردن احتیاجات خود واقعیات را در نظر گرفته و بیش از اندازه توقع نداشته باشد.

او می پذیرد که تعارض روانی اغلب اتفاق خواهد افتاد و برای مقابله با آن خود را آماده میسازد. شخص می آموزد در زندگی هدف  معینی داشته باشد و برای رسیدن به آنها سعی وافی کند. دیگران را آن طوری که هستند قبول دارد و به جای روش ایده آلیسم در رابطه با آنها روش رئالیسم یا واقع بینی را اتخاذ میکند

مطلب پیشنهادی

تخمین زمان زایمان

دانستنی های پزشکی در مورد تخمین زمان زایمان

دانستنی های پزشکی در مورد تخمین زمان زایمان   آیا مجاز به داشتن هم اتاقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *