قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / با سردرد و انواع آن آشنا شوید
سردرد و انواع آن
سردرد و انواع آن

با سردرد و انواع آن آشنا شوید

 با سردرد و انواع آن آشنا شوید

سردرد انواع مختلف دارد. اکثر سردردها فقط به مدت چند ساعت طول میکشند اما بعضی از آن ها تا چندین هفته نیز باقی می مانند. درد ممکن است فقط در یک قسمت از سر ایجاد شود (مثلاً در بالای چشمها) و یا این که ممکن است در قسمتی از سر یا در تمام قسمتهای سر گسترش داشته باشد. نوع درد نیز در انواع سردردها متفاوت می باشد. درد ممکن است به صورت ناگهانی و تیرکشنده ایجاد شود و یا این که به صورت مبهم و دایمی بروز نماید. گاهی اوقات در هنگام سردرد ممکن است علایم دیگری نیز مثل تهوع در فرد ایجاد شود.

علل بروز سردردها

علل مختلف و بسیاری برای بروز انواع سردردها وجود دارد که محل درد و شدت آن، در آنها متفاوت میباشد. از هر چهار سردردی که در افراد ایجاد می شود سه سردرد به علت فشارها و کشیدگی هایی است که در عضلات گردن و جمجمه به وجود می آید. به این نوع سردردها اصطلاحاً سردردهای تنشی گفته میشود. این سردردها به طور مکرر در افراد رخ میدهند و به صورت درد متوسطی در هر دو طرف سر ایجاد می شوند. سایر انواع سردردها مثل سردرد میگرن و سردردهای خوشه ای دارای علل مختلف دیگری هستند.

تعداد اندکی از سردردها دارای یک علت زمینه ای وخیم و جدی میباشند که نیاز به توجهات فوری پزشکی دارند. برای مثال بروز یک سردرد شدید ممکن است نشانه ای از مبتلا شدن به بیماری منتڑیت باشد، در بیماری مننژیت غشاء پوشاننده ی مغز و نخاع دچار التهاب میشود. همچنین ممکن است علت بروز یک سردرد شدید    ممکن است نشانه ای از مبتلا شدن به بیماری مننژیت باشد  در بیماری مننژیت غشاء پوشاننده ی مغز و نخاع  دچار التهاب می شود  هم  چنین ممکن است علت بروز یک سردرد شدید خونریزی ساب آراکنواوید ” باشد که در این وضعیت خونریزی در بین غشاهایی که مغز را پوشانده اند ایجاد میگردد. در یک فرد سالخورده، سردردی که همراه با درد یا حساس شدن پوست سر و  یا گیج گاه باشد ممکن است به خاطر بیماری التهاب شریان تمپورال (گیجگاهی) ایجاد شده باشد. گاهی اوقات سردردها به خاطر مصرف طولانی مدت داروهای مسکن قوی نیز ممکن است رخ دهند. اگر شما دچار سردرد شدیدی شده اید که بیش از ۲۴ ساعت طول کشیده است و یا اینکه همراه با علایم دیگری مثل اختلالات بینایی یا استفراغ میباشد. شما باید بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید و طبق دستور و تجویز او به درمان بپردازید.

نحوه  درمان سردرد

پزشک بیمار مبتلا به سردرد را باید به طور کامل معاینه کند. اگر به نظر رسد که علت سردرد شما به خاطر مشکلات و بیماریهای زمینه ای میباشد ممکن است نیاز باشد که بررسی ها و آزمایش هایی مثل انجام سی تی اسکن و یا ام آر آی از مغز انجام دهید. درمان براساس نوع درد و علت ایجاد کنندی آن، انجام میشود. سردردهای تنشی معمولاً با استراحت کردن و مصرف داروهای مسکن برطرف می شوند. سردردهای میگرنی و سردردهای خوشه ای را می توان با تجویز داروهای خاصی مثل داروهای تریتان یا ارگوتامین یا داروهای گیاهی مؤثر دیگر، درمان کرد.

سردردهای تنشی و نحوه  درمان آن

سردردهای تنشی اغلب بر اثر استرس و یا قرار گرفتن در یک وضعیت بد که باعث سفت شدن عضلات سرو گردنمی شوند. ایجاد میگردند. سردردهای تنشی معمولاً فقط چند ساعت طول میکشند، اما بعضی از افرادممکن است دچار سردردهای تنشی شوند که چند روز و یا چند هفته باقی بماند. سردردهای تنشی عود کننده، اغلب در افرادی که دچار افسردگی هستند و یا به خاطر مشکلاتی که در محل کار یا منزل دارند دچار استرس های دایمی هستند بیشتر بروز میکند. سردردهای تنشی اغلب در محیطهای پر سر و صدا،گرم و شلوغ شدت می یابد. این نوع از سردردها ممکن است در هر شخصی رخ دهد ولی بیشتر در خانم های بالای ۲۰ سال رخ خواهد داد. علایم و نشانه های سردردهای تنشی اغلب در ساعات نزدیک به ظهر و یا اوایل بعدازظهر ایجاد می شود و ممکن است چندین ساعت باقی بماند.

این علایم عبارتند از:

  •  دردی که معمولا به صورت ثابت بوده یا ممکن است به صورت ضربانی باشد. این درد در بالای چشمها و یا عموماً در بالای سر احساس می شود.
  •  احساس وجود فشار در پشت چشمها.
  •  سفت شدن عضلات گردن،
  •  احساس سفتی دور سر،

افرادی که به سردردهای تنشی مداوم مبتلا هستند اغلب دچار بدخوابی می شوند. این افراد ممکن است به خاطر این مشکل دچار افسردگی شوند و احساس نمایند که انرژی شان از دست رفته است.

مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن  ممکن است  به تسکین سردردهای تنشی کمک کند. با   این حال  مصرف طولانی مدت داروهای مسکن ممکن است  خودش در نهایت باعث بروز سردرد شود. اگر شما دچار سردرد شدیدی شده اید که بیش از ۲۴ ساعت طول کشیده است و با اقداماتی که خودتان در منزل برای درمانتان انجام داده اید تسکین پیدا نکرده و یا این که سردرد تان همراه ب علایم و مشکلاتی مثل استفراغ و یا تار شدن چشم هایتان میباشد سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد شدت و میزان عود سردردهایتان از شما سؤالاتی خواهد پرسید و ممکن است به دنبال پیدا کردن علایم استرس و یا افسردگی در شما باشد، سردردهای تنشی اغلب با مشاهده ی علایم آن تشخیص داده می شود، اما در بعضی مواقع ممکن است نیاز به انجام بررسی های دیگری مثل گرفتن سی تی اسکن یا ام آر آی از مغز باشد تا علل زمینه ای احتمال بروز این سردردها بررسی شود. پزشک شما ممکن است برای برطرف کردن یا کم کردن استرستان توصیه به انجام روش هایی مثل تمرینات آرامش سازی (ریلکسیشن) و یایوگا نماید. اگر شما دچار افسردگی هستید پزشک ممکن است داروهای ضدافسردگی برایتان تجویز کند. به محضر این که افسردگی یا استرس شما از بین رفت، سردردهای تنشی نیز معمولاً تسکین مییابند، اما ممکن است این سردردها در آینده دوباره عود نمایند.

سردرد سرد مزاجان:

دارچین، میخک، دار فلفل، اسارون، اگیرترکی، قرفه، زنجبیل و هیل قرابی از هر کدام ۵ گرم، سنبل ختایی، رب اصلی سوس و سنبل الطیب از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نرم بکوبید بعد با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید، هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل  کنید

سردردهای خوشه ای و علائم آن

سردردهای خوشه ای کلاستر سردردهای شدید اما کوتاه مدتی هستند که در یک قسمت سر ایجاد می شوند، این سردردها از نظر عود کردن، دارای الگوی خاصی هستند؛ معمولاً در مواقعی که ایجاد میگردند روزی یک تا چهار بار رخ میدهند، ممکن است تا مجموعه سردردهای بعدی چند ماه یا چند سال فاصله پیدا شود.

با این حال، افرادی دارای سردردهای خوشه ای هستند که فواصل بین این مجموعه از دردها کوتاه باشند. مانند میگرن، در سردردهای خوشه ای نیز، افزایش جریان خون به خاطر گشاد شدن رگ های مغزی دیده می شود. سردردهای خوشه ای در مردان بسیار شایع تر از زنان میباشد. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی، احتمال خطر ابتلاء به این وضعیت را افزایش میدهد ، سردردهای خوشه ای اغلب از هنگام صبح شروع میشود. علایم اصلی این نوع سردردها که به طور ناگهانی ظاهر شده و یک طرف سر یا صورت را گرفتار می سازد

  •  درد شدید در اطراف یک چشم یا گیجگاه.
  •  افتادن پلک چشم.
  •  پر بودن و گرفتگی بینی و گاهی اوقات آبریزش از یک سوراخ بینی
  •  گرگرفتگی و قرمز شدن یک طرف صورت

. هر مرحله ای از این دردها ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. زمان میانگین هر حملهای سردرد ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد. اگر شما دچار یک سردرد شدید و ناگهانی برای اولین بار شده اید و یا این که علایم آن با سردردهایی که قبلاً داشته اید متفاوت بود باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید، تا احتمال وجود علل زمینهای وخیم، بررسی و درمان شود.

نحوه  درمان سردردهای خوشه ای

پزشک ممکن است برای کم کردن مدت و شدت سردردهای خوشه ای داروی ضد میگرن تجویز کند. استنشاق اکسیژن از طریق ماسک می تواند در تسکین یک حمله ی سردرد شدید و ناگهانی کمک کننده باشد، اگر مدت سردردهای خوشه ای طولانی تر شوند تجویز یک دوره ى کوتاه مدت کورتون (کورټیکواستروئید ) می تواند به پیشگیری از عود سردردها کمک کند، در

صورت استفاده از  داروهای کورتون دار، این نوع داروها به تدریج باید مصرفشان کم شود و هیچگاه نباید به طور ناگهانی مصرف آنها را قطع کرد. اگر شما مستعد ابتلاء به سردردهای خوشه ای هستید نباید از دخانیات استفاده کنید و از نوشیدن مشروبات الکلی حتی به مقدار کم نیز باید خودداری شود. زیرا هردوی آنها باعث افزایش خطر حملات سردردهای خوشه ای می شوند. سردردهای خوشه ای ممکن است تا آخر عمر با شما باقی بمانند اما ممکن است فواصل زمانی وقوع بین حملات این سردردها بسیار طولانی باشند.

اگر درد زیر چادرینه ی مخچه باشد از راه دومین عصب گردنی به دستگاه مرکزی اعصاب وارد می شود. و از طرف دیگر چون پوست سر، در ناحیه ی پشت گوش، در محدوده ی این عصب است لذا درد در پشت سر ایجاد میگردد.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *