قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / با سرطان گردن رحم آشنا شوید!!
سرطان گردن رحم
سرطان گردن رحم

با سرطان گردن رحم آشنا شوید!!

با سرطان گردن رحم آشنا شوید!!

سرطان گردن رحم

سرطان گردن رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در خانم ها میباشد. این سرطان یکی از معدود سرطان هایی است که میتوان با انجام آزمایشهای دوره ای، قبل از بروز علایم آن را تشخیص داد. سرطان گردن رحم معمولا به آهستگی پیشرفت می کند. سلول های گردنی رحم در مرحله قبل از سرطانی شدن، به تدریج از اختلالات ضعیف به اختلالات شدید تغییر مییابد، این تغییرات را می توان با یک آزمایش ساده به نام پاپ اسمیر تشخیص داد. علت ایجاد سرطان گردن رحم هنوز به درستی روشن نشده است.

اما شواهدی وجود دارد که نشان میدهد. بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی HPV در بروز این سرطان نقش مهم دارند، این ویروس از طریق مقاربت جنسی انتقال مییابد و خطر بروز سرطان گردن رحم در خانم هایی که از سنین پایین فعالیت جنسی را آغاز می کنند و یا در کسانی که دارای چندین همسر می باشند، افزایش مییابد. سیگار کشیدن نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد سرطان گردن رحم می باشد. خانم هایی که سطح ایمنی آنها کاهش یافته است (مثلاً در مبتلایان به ایدز) و یا کسانی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف میکنند (کسانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند) در خطر ایجاد سرطان گردن رحم می باشند. سرطان گردن رحم همیشه هم دارای علامت نمیباشد. بااین حال در بعضی از خانم ها ممکن است خونریزی از مبهل (به خصوص بعد از مقاربت جنسی) دیده شود.

همچنان که سرطان پیشرفت می کند. علائم دیگری ایجاد می شوند که عبارتند از: ترشح آبکی قرمزرنگ با بوی زننده از مهبل، دردهای لگنی، ایجاد درد در هنگام مقاربت. در صورت عدم درمان، سرطان گردن رحم ممکن است به رحم و سپس به غدد لنفاوی لگن ترشح پیدا کند و در نهایت این سرطان ممکن است به سایر قسمت های بدن مثل کبد وریه ها نیز انتشار یابد. با انجام یک آزمایش ساده به نام پاپ اسمیر می توان سرطان گردن رحم را تشخیص داد.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *