قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / با سرماخوردگی چه کنیم؟؟
سرماخوردگی
سرماخوردگی

با سرماخوردگی چه کنیم؟؟

با سرماخوردگی چه کنیم؟؟ 

سرماخوردگی بشر را در گذشته و حال مورد آزار قرار داده است. رومیها برای تسکین سرماخوردگی پیاز و آب را توصیه میکردند. به مهاجران امریکا که مبتلا به سرماخوردگی می شدند معجون های عجیب و متنوع گیاهی مثل گیاه ریشه قرمز (bloodroot)، سنجدتلخ، گیاهان سمی و دارویی امریکایی و گیاه پای خر، زوفای مصری، و بومادران هزار برگ، علاوه بر پونه دم کرده تجویز می شد.

آیا این مواد و چیزهای دیگر سرماخوردگی را درمان می کند؟ جواب منفی است. علم پزشکی هنوز باید با این کنایه آزاردهنده مواجه شود که ما میتوانیم بشر را روی کره ماه قرار دهیم ولی نمی توانیم سرماخوردگی را درمان کنیم. اما این به آن معنی نیست که کار زیادی نمی توان برای تسکین ناراحتیهای ناشی از سرماخوردگی انجام داد.

علت سرماخوردگی چیست؟

در واقع هیچ عارضه ای مانند سرماخوردگی نیست. حداقل ۲۰۰ ویروس مختلف علائمی ایجاد می کنند که ما آن را به سرماخوردگی نسبت می دهیم. اکثر آنها متعلق به گروهی بنام رینوویروسها هستند که عمدتاً در تابستان و پاییز موجب سرماخوردگی می شوند. به دلیل تنوع زیاد ویروسها، ساخت واکسنی که بتواند ما را در مقابل همه یا حتی اکثر آنها ایمن کند بعید است. در واقع وقتی تعدادی از افراد یک گروه همگی مبتلا به سرماخوردگی شوند، هر کس مستعد عفونت با ویروس خاصی است.

چگونه به سرماخوردگی مبتلا میشویم؟

تحت شرایط آزمایشگاهی پاشیدن رینوویروس مستقیماً به بینی افراد داوطلب تقریباً همیشه منجر به سرماخوردگی می شود. محیط گرم و مرطوب داخل بینی محل مطلوبی برای کشت این ویروسهاست. در مورد روش طبیعی سرایت سرماخوردگی اختلاف نظر وجود دارد. برخی دانشمندان معتقدند که دستها عامل اصلی انتقال هستند. سرماخوردگی احتمالا اغلب از طریق دست زدن به اجسام آلوده و سپس تماس دست با بینی و چشم گسترش مییابد.

مالیدن چشم با دستهای آلوده احتمالاً میتواند شما را به سرماخوردگی مبتلا کند زیرا اشک حاوی ویروس از طریق مجرای اشکی مستقیماً به بینی وارد می شود. سرفه و عطسه نیز می تواند سرماخوردگی را توسط قطرات ریز و از طریق هوا منتقل کند. با کمال تعجب تماس های دهانی مثل بوسیدن راه مؤثری برای انتقال نیست. به نظر میرسد که بزاق محیط نامطلوبی را برای این ویروسها ایجاد میکند.

– پیشگیری از سرما خوردگی 

پرهیز از تماس با افراد مبتلا به سرماخوردگی در پیشگیری مؤثر است. این موضوع در صورتی که در یک صومعه زندگی کنید مشکلات اندکی را به شما تحمیل می کند. ولی اگر از زندگی فعال اجتماعی لذت می برید و یا پدر یا مادر یک کودک خردسال هستید انجام اقدامات خاص ضروری است. باید حتماً از دست زدن به اجسامی که توسط افراد مبتلا به سرماخوردگی مورد استفاده قرار گرفته اند خودداری کنید.

رینوویروسها می توانند متجاوز از سه ساعت خارج از بینی زنده بمانند. دستهای خود را به طور منظم بشویید و از دست زدن به صورت خود قبل از شستن آنها بپرهیزید. هنگام سرماخوردگی از به کاربردن دستمال پارچه ای خودداری کنید و از دستمال کاغذی استفاده کنید و پس از مصرف آنها را دوربریزید تا افراد دیگر به آن دست نزنند. علی رغم اعتقاد عمومی مبنی بر اینکه مواجهه با هوای سرد یا خیس شدن پاها فرد را مستعد سرماخوردگی می کند، شواهد قابل قبولی در این مورد وجود ندارد. در مورد تأثیر تغییر ناگهانی آب و هوا نیز شواهدی در دست نیست.

مصرف مقادیر زیاد ویتامین ث چطور است؟ علی رغم توصیه های لینوس پاولینگ (Linus Pauling) برنده جایزه نوبل هیچ بررسی بالینی تا به حال تأثیر ویتامین ث را در پیشگیری از سرماخوردگی یا کاهش شدت آن بعد از ابتلا (صرف نظر از تأثیرات اندک)، نشان نداده است.

مصرف ویتامین ث با مقادیر بسیار زیاد (۶۰٫۰۰۰ میلی گرم در روز) که زمانی توسط دکتر پاولینگ توصیه شد ممکن است باعث اسهال شود و به دلیل دفع آن از طریق کلیه ها مسلماً باعث تولید ادرار گرانقیمتی خواهد شد! در حال حاضر هیچ داروی بدون نسخه ای برای پیشگیری واقعی از سرماخوردگی وجود ندارد. در حقیقت اداره غذا و دارو به سازندگان دستور داده است که این ادعا را از تبلیغ خود حذف کنند مگر آنکه قادر به اثبات آن باشند. تاکنون هیچ دارویی رضایت اداره غذا و دارو را در مورد مؤثر بودن جلب نکرده است.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *