قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / با شکستگی استخوان چه کنیم …؟؟؟
شکستگی استخوان
شکستگی استخوان

با شکستگی استخوان چه کنیم …؟؟؟

انواع شکستگی استخوان 

 

وقتی شکستگی به طریقی باشد که پوست را پاره نکند به آن شکستگی ساده می گویند. در صورتی که در شکستگی مرکب استخوان شکسته، پوست را پاره میکند، حتی ممکن است به رگ خونی و ماهیچه ها نیز آسیب برساند. اگر استخوان شکسته، پوست را پاره کند و از پوست بیرون بزند به طوری که قابل روئیت باشد به آن شکستگی استخوان باز می گویند، در این حالت زخم عمیقی روی پوست ایجاد می شود.

 

علائم احتمالی شکستگی استخوان 

تورم در اطراف ناحیه صدمه دیده

کبود شدگی در اطراف ناحیه صدمه دیده

تغییر شکل ، کج شدن احتمالی قسمت آسیب دیده

ناتوانی در حرکت و در راه رفتن

درد

 

خطر شکستگی استخوان 

لستخوان شکسته همیشه باید بلافاصله توسط پزشک درمان شود. پزشک باید استخوان در رفته را دقیق در جای خود جا بیندازد و در صورتی که به اندام  اطراف آسیبی رسیده باشد، آن را درمان کند. در شکستگی باز به علت این که استخوان در معرض هوا قرار می گیرد خطر عفونت وجود دارد.

 

 

درمان شکستگی استخوان 

اگر استخوان خمیده شده و موضع تغییر شکل پیدا کرده است ویا استخوان، پوست را پاره کرده و ازآن بیرون زده است، فوراً آمبولانس خبر کنید ،در غیر این صورت عضو اسیب دیده فرد را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید.

اگر عضو شکسته، خمیده به نظر می رسد و تغییر شکل داده است، به هیچ وجه سعی نکنید آن را صاف کنید. فرد را حرکت ندهید مگر این که برای ایمنی مجبور باشید او را از موقعیت دورکنید.هر نوع حرکتی ممکن است آسیبه ای داخلی را افزایش دهد و درد بیشتری را موجب شود اگر استخوان شکسته، پوست را سوراخ کرده و از آن بیرون زده، روی زخم گاز استریلو یا پانسمان بگذارید ولی مطلقاً به زخم دست نزنید.

 اگر فرد نمی تواند ناحیه  آسیب دیده راحرکت دهد، برای جلوگیری از شدت یافتن آسیب، عضو آسیب دیده را ثابت نگه دارید. برای این کار می توانید از وسیله ای مانند بند آویز و یا تسمه استفاده کنید. در مورد شکستگی شدید فرد را با آمبولانسی به بیمارستان ببرید، زیرا به برانکار احتیاج دارد. در صورت شکستگی ساده خودتان او را به نزدیک ترین بیمارستان ببرید.

به فرد خوراکی و نوشیدنی ندهید زیرا ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد و اگر معده اش خالی نباشد، درمان به تأخیر میافتد.

 سعی کنید تا دریافت کمک پزشکی و درمان، فرد را آرام نگه دارید و درجه  حرارت محیط را معتدل نگه دارید. بهتر است پس از ثابت نگه داشتن عضو آسیب دیده، آن را از حد معمول کمی بالاتر ببرید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *