قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با علائم سنگ صفراوی و راه درمان آن در طب سنتی آشنا شوید
سنگ های صفراوی
سنگ های صفراوی

با علائم سنگ صفراوی و راه درمان آن در طب سنتی آشنا شوید

با علائم سنگ صفراوی و راه درمان آن در طب سنتی آشنا شوید

سنگ های صفراوی

سنگ های صفراوی در اثر سخت شدن مایع ذخیره شده در کیسه صفرا و تبدیل آن به قطعات شبیه به سنگ ایجادمی شوند.

مایع مزبور «صفرا» نام دارد که به هضم چربی ها کمک می کند. دو نوع شایع سنگ های صفراوی عبارتند از سنگهای از جنس کلسترول و سنگ های رنگدانه ای (پیگمانی). معمولا سنگهای کلسترولی به رنگ زرد مایل به سبز هستند و ۸۰ سنگ های صفراوی را تشکیل میدهند. سنگهای پیگمانی، کوچک و تیره هستند و از بیلی روبین تشکیل می شوند. سنگ های صفراوی ممکن است به کوچکی یک دانه شن یا به بزرگی توپ گلف باشند.

ممکن است تعداد سنگ های صفراوی از یک سنگ بزرگ تا صدها سنگ کوچک متغیرباشد. سنگ های صفراوی می توانند جریان صفرا در مجرای صفراوی در صفرا را مسدود کنند.در نتیجه، التهاب در کیسه صفرا، مجاری صفراو به ندرت کبد ایجاد میشود. اگر سنگ صفراوی، منفذ مجرا را مسدود کند، آنزیم های گوارشی در لوزالمعده به دام می افتند و میتوانند التهاب بسیار دردناکی موسوم به «پانکراتیت سنگ صفراوی» ایجاد کنند. چنانچه هر یک از مجاری صفراوی به مدت طولانی مسدود بمانند، آسیب شدید یا عفونت کیسه صفرا، کبد یا لوزالمعده ایجاد میشود که می تواند به مرگ بیمار بیانجامد.

up_942765f87f7f48fc03693c868632cf87

علایم هشدار دهنده اختلال جدی در سنگ های صفراوی عبارتند از:

تب، یرقان و درد پایدار. احتمال ایجاد سنگ های صفراوی در زنان ۲۰ تا ۶۰ ساله دو برابر مردان است. همچنین در افراد بالای ۶۰ سال احتمال ایجاد سنگ های صفراوی بیشتر از سنین پایین تر است. داروهای کاهش دهنده مقدار کلسترول خون، مقدار کلسترول ترشح شده در صفرا را پایین می آورند و در نتیجه، احتمال ایجاد سنگهای صفراوی افزایش مییابد. در افراد مبتلا به دیابت احتمال ابتلا به سنگهای صفراوی به دلیل بالا بودن مقدار تری گلیسرید افزایش مییابد. در کاهش وزن سریع، به دلیلی متابولیزه شدن چربی به وسیله بدن، کبد مقدار زیادی کلسترول به داخل صفرا ترشح میکند و در نتیجه، ممکن است سنگهای صفراوی تشکیل شوند.

در گرسنگی های طولانی، حرکت کیسه صفرا کم، و در نتیجه، صفرا بیش از حد با کلسترول تغلیظ میشود و احتمال ایجاد سنگ صفراوی افزایش مییابد. علایم وجود سنگ های صفراوی که به آنها «حمله سنگ صفراوی» گفته می شود عبارتند از: درد یکنواخت در بالای شکم که به سرعت افزایش مییابد و از ۳۰ دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد درد بین دو کتفدرد زیر شانه راست.تهوع یا استفراغ.غالباً حمله سنگ صفراوی به دنبال خوردن غذای چرب ایجاد می شود و ممکن است در طول شب روی دهد.

سایر علایم سنگ های صفراوی عبارتند از:

نفخ شکم

عدم تحمل عود کننده نسبت به غذاهای چرب

دردقولنجی (کولیک)

آروغ زدن

سوعه هاضمه

درمان سنگ های صفراوی

عمل جراحی، متداول ترین عمل جراحی در سنگهای صفراوی عبارت است از کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک (برداشتن کیسه صفرا از طریق وارد کردن ابزارهای جراحی و دوربین ویدیویی بسیار کوچک به داخل شکم، از راه برش های ایجاد شده بر روی آن).

از درمان های غیرجراحی فقط در مواردی که فرد مبتلا به بیماری های خطرناکی است که مانع از عمل جراحی می شوند و تنها درسنگهای کلسترولی استفاده میشود. معمولاً سنگها پس از درمان های غیرجراحی عود میکنند. این درمان ها

عبارتند از: تجویز داروهای ساخته شده از اسید صفراوی مانند یوروسیدول (Actigall) و چنودیول (Chenix) و یا تزریق مستقیم متیل ترتبوتیل اتر به داخل کیسه  صفرا که میتواند سنگها را طی ۱ تا ۳ روز حل کند. البته داروییمزبور، نوعی داروی بیهوشی قابل اشتعال است و میتواند اثر سمی داشته باشد. 

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *