قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / با علائم و نشانه های سرطان استخوان آشنا شوید!!
سرطان استخوان
سرطان استخوان

با علائم و نشانه های سرطان استخوان آشنا شوید!!

با علائم و نشانه های سرطان استخوان آشنا شوید!!

سرطان استخوان

سرطان های استخوان می توانند از هر بخشی از استخوان رشد کنند. بیشتر سرطان های استخوان سارکوما نامیده می شوند که معمولاً از استخوان غضروف، عضله، بافت فیبروز چربی و بافت عصبی منشاء میگیرند. سرطان هایی که منشاء آن از خود استخوان است، به عنوان سرطان های اولیه  استخوان شناخته می شوند و این ها میتوانند خوش خیم یا بدخیم باشند.

سرطانهای اولیه  استخوان معمولاً در کودکان و نوجوانان مشاهده می شوند. همچنین این سرطان ها در افرادی که قبلاً اشعه درمانی و یا شیمی درمانی شده اند نیز دیده می شوند.

سرطانهای ثانویه استخوان شایعترند. سرطان های ثانویه از جاهای دیگر بدن (مانند پستان، پروستات، ریه و یا کلیه) آغاز می شوند و به استخوان تهاجم میبرند. با چشم پوشی از منشاء سرطانهای استخوان میتوان گفت که تومورهای استخوانی رشد میکنند و بافت استخوانی سالم مجاورشان را تحت فشار قرار میدهند و آن را جذب میکنند و خودشان جایگزین آن می شوند. این ها علائمی را به وجود می آورند که شامل: درد، ورم و ضعف استخوانی میباشند.

علائم و نشانه‌های سرطان استخوان

علایم وابسته به محل و اندازه سرطان متغیر می باشد. علائم سرطان استخوان با گذشت زمان وخیم تر می شوند.
درد شایع ترین علامت سرطان استخوان است.
تومورهایی که در مفاصل یا نزدیک مفاصل بوجود می‌آیند، باعث ایجاد ورم و یا حساسیت در ناحیه مبتلا می شوند.
سرطان استخوان باعث اختلال در حرکات طبیعی استخوان ها شده و استخوان ها را ضعیف می کند. گاهی باعث شکستگی استخوان ها نیز می‌شود
علایم دیگر شامل خستگی، تب، کاهش وزن و نازک شدن جدار استخوان و خوردگی استخوان، کم خونی و ضعف عمومی، براق شدن پوست در سطح تومور است.
ولی هیچ کدام از این علایم، علامت قطعی سرطان نیستند. آنها ممکن است به علت شرایط غیرخطرناک دیگر نیز ایجاد شوند. لذا باید حتما توسط پزشک بررسی شوند.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *