قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با علائم پرکاری تیروئید آشنایی دارید؟!
پرکاری تیروئید
پرکاری تیروئید

با علائم پرکاری تیروئید آشنایی دارید؟!

با علائم پرکاری تیروئید آشنایی دارید؟!

پرکاری تیروئید

هیپرتیروییدیسم، عبارت است از فعالیت بیش از حد غده  تیرویید و نباید آن را با تیروتوکسیکوز (thyrotOxicosis) مترادف دانست. البته علل اصلی تیروتوکسیکوز (که عبارت است از بیش از حد بودن مقدار هورمون تیرویید) را هیپرتیروییدیسم ناشی از بیماری گریوز (Grave’s disease)، گواتر مولتی ندولرسمی و آدنوم های بدخیم تیرویید تشکیل میدهند. در ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد، بیماری گریوز عامل ایجاد تیروتوکسیکوز است.

معمولا در هیپرتیروییدیسم، غده  تیرویید بزرگ می شود و مقادیر بیش ازحد هورمون های تیرویید را ترشح می کند و در نتیجه، فرآیندهای متابولیک بدن تسریع می شوند. عصبانیت، اگزوفتالمی بیرون زدگی غیرطبیعی کره چشم، لرزش بدن، گرسنگی مداوم، کاهش وزن، خستگی، عدم تحمل نسبت به گرما، طپش قلب، اسهال، تحریک پذیری، بی توجهی، افسردگی، بیش از حد بودن ادرار، بی نظمی قلب، تنگی نفس، تعریق زیاد، کاهش میل جنسی، تهوع، استفراغ، فلج های دوره ای و سکته مغزی از علایمی هستند که در هیپرتیروییدیسم دیده میشوند. در افراد مسن ممکن است علایم کلاسیک بیماری وجود نداشته باشند و بیماری فقط با خستگی و کاهش وزن دیده شودعلت ایجاد این وضعیت آن است که هورمون تیرویید موجب تشدید اثر نوراپی نفرین می شود. این علامت با درمان هیپرتیروییدیسم یا درمان با بعضی داروهای آنتی آدرنرژیک بر طرف می شود. علامت مزبور را نباید با اگزوفتالمی (پروپتوز» یا بیرون زدگی غیرطبیعی کرہ چشم) که در بیماری گریوز ایجاد میشود (و ارتباطی با وضعیت هیپرتیرویید موجود در این بیماری ندارد) اشتباه کرد. البته هنگامی که اگزوفتالمی وجود داشته باشد می تواند علامت «نگاه خیره» را تشدید کند.بیماری گریوز، ۶۰ تا۸۰ درصد از موارد تیروتوکسیکوز را تشکیل میدهد ولی شیوع آن در کشورهای مختلف متفاوت است و مصرف مقدار زیادید با افزایش شیوع بیماری گریوز همراه است. بیماری گریوز در ۲٪ از خانم ها دیده میشود ولی شیوع آن در آقایان این میزان است. بیماری گریوز به ندرت قبل از بلوغ آغاز می شود و سن معمول آن ۲۰ تا۵۰ سالگی است ولی ممکن است افراد مسن هم به آن مبتلا شوند. ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی، استعداد ابتلا به این بیماری را ایجاد می کنند. استرس را از عوامل محیطی مهم این بیماری میدانند و کشیدن سیگار از عوامل خطر کم اهمیت بیماری گریوز و عامل خطر عمده ایجاد بیماری چشمی (افتالموپاتی) گریوز است. افزایشی ناگهانی مصرف ید ممکن است باعث تسریع ایجاد بیماری گریوز شود. بیماری گریوز که از نام رابرت . جی. گریوز، پزشک ایرلندی گرفته شده، نوعی اختلال چند سیستمی خود ایمن است. احتمال ایجاد بیماری گریوز در دوران پس از زایمان، ۳ برابر افزایش پیدا میکند. علایم و نشانه های بیماری گریوز از دو گروه تشکیل می شوند. گروه اول، همان ویژگی های مشترک در هر یک از علل تیروتوکسیکوز هستند.

علائم پرکاری تیروئید:

(این علایم و نشانه ها عبارتند از: پیش فعالی، تحریک پذیری، احساس کسالت، عدم تحمل نسبت به گرما، تعریق بیش از حد، طپش قلب، خستگی و احساس ضعف، کاهش وزن توام با ازدیاد اشتها، اسهال، ادرار بیش از حد، کاهش مقدار خونریزی قاعدگی، کاهش میل جنسی، لرزش بدن، گواتر، گرم و مرطوب بودن پوست، ضعف عضلانی، به عقب کشیده شدن پل کها و بزرگ شدن پستان ها). گروه دوم، علایم مختص بیماری گریوز است که عبارتند از: افتالموپاتی (بیماری چشمی)، درموپاتی (بیماری پوستی) آکروباتی (چماقی شدن ساده ی انگشتان)،

مطلب پیشنهادی

واکسن در بارداری

نکانی کلیدی درباره بارداری و مسافرت با هواپیما 

نکانی کلیدی درباره بارداری و مسافرت با هواپیما    یک بطری آب به همراه خود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *