قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / با علایم بیماری سیاه سرفه در کودکان آشنا شوید..
سیاه سرفه در کودکان
سیاه سرفه در کودکان

با علایم بیماری سیاه سرفه در کودکان آشنا شوید..

با علایم بیماری سیاه سرفه در کودکان آشنا شوید..

نشانه های بیماری سیاه سرفه در کودکان چیست؟

 نشانه هایی که هفت تاده روز پس از آلوده شدن کودک ظاهر می شوند عبارتاند از آبریزش بینی، سرفه و تب خفیف (۳۸ درجه). در مراحل نخستین، ممکن است شما و پزشک به سیاه سرفه مشکوک نشوید. سرفه ها در عرض چند هفته شدید بوده و به پنج تا بیست سرفه در هر حمله افزایش می یابد و با صدایی شبیه به گریه دنبال می شود که ناشی از تنفس عمیق پس از تعدادی سرفه پیاپی است.

هنگام سرفه های طولانی، وقفهای در تنفس عادی پدید میآید، بدین جهت صورتسرخ شده و لب ها کبود می شوند. اغلب در پایان هر حمله که به صورت سرفه های پیاپی ایجاد میشود، ترشحاتی از دهان خارج می شود و بیمار استفراغ میکند. استفراغ پس از هر حمله، از علائم کلیدی تشخیص بیماری سیاه سرفه است که در این صورت باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. صدای شبیه به گریه پس از سرفه ها، در کودکان زیر شش ماه دیده نمی شود اما آنها حالت هایی شبیه به خفه شدن از خود نشان میدهند و دست و پا میزنند. با مشاهدهٔ این علائم، به سرعت به پزشک مراجعه کنید. کودکانی که به سیاه سرفه مبتلا هستند، اغلب به دلیل سرفه های پیاپی طی چند هفته ضعیف می شوند.

اگر کودک شما اشتهای خود را از دست داد و لاغر شد، نگران نشوید؛ او حتی ممکن است علاقه به بازی و سایر فعالیت ها را نیز از دست بدهد. در این دوره باید به طور کامل مراقب او باشید زیرا ممکن است به ذات الریه نیز دچار شود. در بدترین حالت، که بسیار کم روی می دهد، ممکن است کودکا بر اثر کاهش اکسیژن رسانی به مغز (به دلیل سرفه های پیاپی) دچار آسیبهای عصبی شود که بروز چنین حالتی می تواند به غش، فلج ذهنی، و یا مرگ منجر شود. اگرچه احتمال وقوع این عوارض اندک است اما باید به خطر آن، به ویژه در کودکان کم سن و سال، توجه داشت.

سرفه و استفراغ، حتی با وجود مصرف آنتیبیوتیک، پس از سپری شدن دو تا شش هفته، به تدریج برطرف می شود. مصرف آنتی بیوتیک می تواند از میزان عوارض بیماری در هفته های نخست بکاهد و از گسترش آن و عفونتهای ثانویه مانند ذات الریه، جلوگیری کند. پس از درمان سیاه سرفه، ممکن است سرفه های مزمن به مدت جند ماه ادامه یابد. هرگونه عفونت مجاری فوقانی تنفسی در دوران بهبود ممکن است موجب آغاز سرفه هایی شود که صدایی شبیه سیاه سرفه دارند. بنابراین باید در طول دوران بهبود، از تماس با افرادی که دچار سرفه های نامعلوم هستند، خودداری کرد. داروهای ضد سرفه و نوشیدن مایعات، موجب کاهش عوارض بیماری می شود

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *