قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / با علایم مخملک در طب سنتی آشنا شوید
مخملک
مخملک

با علایم مخملک در طب سنتی آشنا شوید

با علایم مخملک در طب سنتی آشنا شوید

مخملک چگونه ایجاد می شود 

مخملک (Scarel fever) نوعی بیماری مسری حاد دوران کودکی (بین ۳ تا ۷ سال) است و بیشتر در فصول سرد سال ایجامی شود. عامل این بیماری، سویه تولیدکننده اریتروتوکسین استرپتوکوک بتاهمولیتیک A است که در گلو تجمع و تکثیر پیدا می کند و با ترشح سم (گزوتوکسین) موجب بروز واکنش پوستی و ضایعات روی پوست می شود. بیماری با گلودرد، تب، بزرگی غدد لنفاوی گردن و برافروختگی صورت مشخص می شود. پرزهای روی زبان بزرگتر از طبیعی می شوند و به شکل توت فرنگی درمی آیند که به این علامت، زبان توت فرنگی می گویند.

لوزه های کودک نیز ممکن است باردار و قرمز و متورم شوند و صورت، قرمز و برافروخته و اطراف دهان، بیرنگ و سفید میشود معمولاً ضایعات پوستی از روز دوم بیماری ظاهر می شوند و به شکل لکه کوچک برجسته (راش) هستند که از زیربغل، گردن، پشت گوش و سینه شروع میشوند و سپس سرتاسر بدن را فرا می گیرند و معمولاً با خارش همراهند. گاهی این لکه ها در ساعد، داخل آرنج و کشاله ران به شکل خطوطی درمی آیند که Pastial Slinesنامیده می شوند. بیماری با آنتی بیوتیک هایی مانند پنیسیلین یا اریترومایین درمان می شود.

علل مخملک

1- باکتری گرم منفی استرپتوکوک (گروه A استرپتوکوکی) این باکتری موجب گلودرد میکروبی و بیماری‌های دیگر نظیر تب‌روماتیسمی می‌شود.
2- این باکتری یک سم پروتئینی مخصوص تولید می‌کند که موجب ایجاد جوش در پوست می‌شود.
3- زخم ناشی از عفونت استرپتوکوک نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده تب مخملک می‌باشد.

علائم مخملک

زمان بین آلودگی با میکروب مخملک و ظهور علائم معمولا کوتاه (1 تا 2 روز) می‌باشد. عموما، بیماری با تب و گلودرد شروع می‌شود
سردرد
درد عضلانی
بزرگی گره‌های لنفاوی در گردن
رنگ قرمز روشن در چین‌های زیر بغل و کشاله ران
خستگی و بی قراری
درد شکمی
تهوع
ظاهر زبان در بیماری مخملک

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *