قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / با عوارض کلیوی بیماری دیابت آشنا شوید!
عوارض کلیوی دیابت
عوارض کلیوی دیابت

با عوارض کلیوی بیماری دیابت آشنا شوید!

 با عوارض کلیوی  بیماری دیابت آشنا شوید!

 

downloadاین عارضه نیز به علت اختلال در عروق کوچک کلیه ها به وجود میآید و سرانجام باعث نارسایی کلیه می شود. بالا ماندن قند خون به مدت طولانی احتمالاً باعث تسریع و یا تشدید این بیماری می گردد. عفونت های کلیه و مثانه نیز ممکن است به میزان شایعتری در افراد مبتلا به دیابت دیده شود. وجود آلبومین در ادرار با التهاب کلیه به تنهایی ویا همراه التهاب مزمن کلیه دیده می شود. آلبومین در ادرار نسبت به قند در ادرار حالت متناوب مقارن یا جانشین شونده دارد. اوره خون در ایجاد اختلالاتی از قبیل فشارخون و آلبومین در ادرار میکند. یکی از تظاهرات التهاب مزمن کلیه در بیماران، بالا رفتن آستانهٔ قند است که بدین ترتیب قند ادرار کم شده یا از بین میرود و میزان قند ناشتا بالاست. علت ضایعات کلیوی را دردیابت به اختلال تراوایی جدار مویرگها و شریان ها منسوب میکنند، زیرا یکی از وظایف انسولین آن است که سبب رسوخ گلوکز در سلول ها می شود و این عمل در دیابت خوب انجام نمیگیرد. صدمات اولیه عروق کلیه ها علایم چندانی ندارند اما آزمایشات منظم ادرارو خون نشان میدهد که کلیه ها مواد زاید را دفع میکنند یا بالعکس موادی را که موردنیاز بدن بوده و بایستی به جریان خون بازگردد را دفع می کنند.صدمات جزیی در شروع بیماری را میتوان با تغذیهٔ مناسب و دارو معالجه کرد.

توجه به تغییرات و ناراحتی های ناشی از صدمات عروق کلیه و معالجات فوری و به موقع آن، کلیه ها را از ضایعات شدیدتر و از کار افتادن کامل حفظ می کند.

وقتی عروق خونی کلیه ها آسیب می بینند ، کلیه های شما نمی توانند خونتان را به خوبی تصفیه کنند . در نتیجه بیشتر از آنچه که باید ، اب و نمک در بدنتان جمع می شود و باعث افزایش وزن و تورم قوزک پا می شود .

دیابت می تواند به کلیه ها ، چشم ها ، اعصاب ، قلب و عروق خونی شما آسیب رسانده و خطر حملات قلبی ، سکته مغزی و بیماری مزمن کلیه را افزایش می دهد . در دیابت ، عروق خونی کوچک آسیب می بینند . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان دیابت بر روی لینک کلیک نمایید. وقتی عروق خونی کلیه ها آسیب می بینند ، کلیه های شما نمی توانند خونتان را به خوبی تصفیه کنند . در نتیجه بیشتر از آنچه که باید ، اب و نمک در بدنتان جمع می شود و باعث افزایش وزن و تورم قوزک پا می شود . ممکن است پروتئین در ادرارتان ظاهر شود .
دیابت همچنین ممکن است به سیستم عصبی بدنتان آسیب برساند . این امر می تواند باعث اشکال در تخلیه مثانه بشود . فشار حاصل از پر بودن مثانه می تواند به کلیه ها پس زده و به آنها آسیب برساند . همچنین ، اگر ادرار به مدت طولانی در مثانه بماند می تواند باعث ایجاد عفونت بشود چون باکتری ها در ادراری که حاوی مقدار زیادی قند است ، به سرعت رشد می کنند .
حدود ۳۰ در صد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۱۰ تا ۴۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ نهایتا ًدچار نارسایی کلیه خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان دیابت نوع دو بر روی لینک کلیک نمایید.

علائم زودرس بیماری کلیه در بیماران دیابتی:

زودرس ترین علامت بیماری کلیوی ناشی از دیابت، افزایش ترشح آلبومین در ادرار است. این علامت خیلی قبل از این که آزمایشات معمول، بیماری کلیه را نشان دهند ، ظاهر می شود بنابراین مهم است که شما این آزمایش را سالیانه انجام دهید. افزایش وزن و تورم قوزک پا ممکن است ایجاد شود. شب ها بیشتر به دستشویی می روید. فشار خونتان ممکن است خیلی بالا برود. پس به عنوان یک فرد دیابتی حداقل سالی یک مرتبه فشار خونتان را اندازه گیری کرده و آزمایش خون و ادرار انجام دهید. این امر باعث کنترل بهتر بیماری و درمان به موقع فشار خون و بیماری کلیه خواهد شد. کنترل دائم دیابت می تواند خطر ایجاد بیماری کلیوی شدید را کمتر کند .

علائم دیررس بیماری کلیه در بیماران دیابتی:

با نارسا شدن کلیه ها ، اوره و کراتی نین خونتان بالا خواهد رفت . همچنین ممکن است دچار تهوع ، استفراغ ، کاهش اشتها ، ضعف ، خستگی مفرط ، خارش ، گرفتگی عضلانی ( به خصوص در ساق پا ) و کم خونی شوید . ممکن است نیازتان به انسولین کم بشود چون کلیه های ناسالم نمی توانند انسولین را به طور کامل دفع کنند لذا انسولین در بدن تجمع پیدا می کند . اگر دچار هر یک از این علائم شدید با پزشک خود تماس بگیرید .

علائم بیماری کلیه در بیماران دیابتی:

آلبومین / پروتئین در ادرار
بالا رفتن فشار خون
تورم قوزک و ساق پاها ، گرفتگی عضلات ساق پا
نیاز به دفع ادرار در طول شب
بالا رفتن اوره و کراتی نین خون
کاهش نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی ضد دیابت
ضعف و بی حالی صبحگاهی ، تهوع و استفراغ
رنگ پریدگی و کم خونی
خارش

عوارض بیماری کلیوی:

در مراحل بعدی، یعنی وقتی بیماری کلیوی پیشرفت کرد یا بهتر بگوییم وقتی دیابت کنترل نشده آسیب بیشتری به کلیه‌ها وارد کرد، دفع آلبومین هم بالا می‌رود و به بیش از 300 میلی‌گرم در ادرار بیست و چهار ساعت می‌رسد و ممکن است حتی تا چند گرم در روز هم دیده شود و به تدریج در طی سال‌های بعدی در صورت کنترل نشدن دیابت، به نارسایی کلیه‌ها منجر شود.

وقتی کلیه‌ها نارسا شوند، در واقع اوره و کراتینین خون بیمار افزایش می‌یابد و فعالیت کلیه‌ها برای دفع سموم بدن کاهش می‌یابد و رفته‌رفته به جایی می‌رسد که در اثر ناکارآمدی کلیه‌ها و نارسا شدن‌شان، فرد نیازمند دیالیز و پیوند کلیه می‌گردد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فقط 10 تا 15 درصد کلیه های بیمار کار می کنند. فاصله زمانی معمول بین شروع آسیب کلیوی ناشی از دیابت و نارسایی پیشرفته کلیه حدود 5 تا 7 سال است .
تاکید و توصیه پزشکان بر این است که افراد مبتلا به دیابت حتما حتما قند خون خود را تحت کنترل داشته باشند و با این کار از بروز عوارض دیابت جلوگیری کنند.
بد نیست بدانید در مرحله دفع آلبومین به مقدار کم (میکروآلبومینوری) امکان دارد مشکلات و نوسان‌های فشار خون در افراد به وجود آید. به وجود آمدن فشار خون در بیماران دیابتی نوع یک می‌تواند پزشک را متوجه درگیری احتمالی کلیه‌ها کند.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *