قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / با غده پاراتیروئید آشنا شوید…
غده ی پاراتیروئید
غده ی پاراتیروئید

با غده پاراتیروئید آشنا شوید…

 با غده  پاراتیروئید آشنا شوید…

تعریف غده پاراتیروئید و عملکرد آن:

چهار غده ی کوچک هریک  به اندازه ی یک نخود به قاعده ی غده ی تیروئید چسبیده اند. در واقع این چهار غده ی کوچک دو به دو بر روی دو لب غده ی تیروئید که نای را احاطه می کنند قرار گرفته اند. در علم پزشکی به این غده های ریز تقریباً نارنجی رنگ غدد پاراتیروئید می گویند. هر غده ی پاراتیروئید از تعداد فراوانی سلول پوششی تشکیل شده که به صورت فضاهای بسته ایبه دور هم جمع شده اند. درون این سلولها ماده ی مترشحه از آنها تولید و ذخیره میشود.

عملکرد اصلی این غدد تنظیم میزان کلسیم موجود در جریان خون و سلولهای بدن می باشد.

کلسیم نیز مانند سایر عناصر موجود در بدن به دقت تنظیم و کنترل میشود؛ زیرا افزایش یا کاهش بیش از حد هر عنصر در بدن اشکالاتی در روند طبیعی فعالیت اندام ها به وجود می آورد.

در صورت پایین آمدن بیش از حد سطح کلسیم موجود در خون، غدد پاراتیروئید هورمون پارانورمون را ترشح میکنند و در صورت افزایش غیرعادی این عنصر در جریان خون، هورمون کلستونین از این غدد ترشح می شود. این دو هورمون با تبادل کلسیم بین استخوانها وخون سطح این عنصر را در جریان خون تنظیم و کنترل می نمایند.

عارضه ی تتانی – یعنی گرفتگی حاد یا مزمن ماهیچه های بدن – یکی از بیماریهای ناشی ازایجاد اختلال در عملکرد غدد پاراتیروئید میباشد که به وسیله ی تجویز نوع مصنوعی هورمونپاراتورمون و کلیستونین و نیز مصرف فرآورده های غذایی و دارویی سرشار از ویتامین D کنترل و درمان می شود.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *