قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با مزاج بدنی خود آشنا شوید…
مزاج
مزاج

با مزاج بدنی خود آشنا شوید…

با مزاج بدنی خود آشنا شوید…

حالت و وضع بدنی هر فرد را مزاج گویند.

برای اینکه معنی کاملی از مزاج در ذهن روشن شود، باید دانست که هر کسی استعداد پذیرش بعضی از بیماریها را دارد و در مقابل بعضی مقاوم است. با علم به این کیفیت، مزاج عبارت است از طرز واکنش شخصی در مقابل عوامل مرضی، در طرز واکنش اشخاص، بعضی واکنشی ها ثابت است و بیشتر مشاهده می شود، برخی واکنشی ها متغیر است از این واکنش هامزاج فرد را میتوان شناخت.

برای تعریف مزاج، بیشتر عمل فیزیولوژی را مورد نظر قرار می دهند، زیرا وضع دینامیکیعنی طرز عمل احشاء و اعضاء در تغییر مزاج مؤثر است با وجود اینکه اعمال حیاتی را نمیتوان از هم جدا دانست. اگر عضوی نسبت به سایر اعضاء بیشتر کار کند و یا عملی در دستگاه بدن انسان از سایر اعمال بیشتر انجام پذیرد، آن عضو از نظر تشریحی و آن عمل از نظر فیزیولوژی، میتواند معرف نوع مزاج شمرده شود. در میان اعمالی که حیات انسان به آنها متکی است، اعمال شیمیایی بیشتر از اعمال فیزیکی مورد اهمیت است. بنابراین مزاج ها روی اعمال شیمیایی بدن از هم متمایز می گردند اعمال شیمیایی بر چهارگونه است که متابولیسمبدن را تشکیل می دهند.

اول: آنابولیسم، یعنی اعمالی که توسط آن مواد غذایی به انسان زنده تبدیل می گردد.

دوم و سوم: کاتابولیسم یعنی اعمالی که توسط آن انساج زنده تولید نیرو می کنند، عمل کاتابولیسم مربوط به اعضای تنفس است که عمل تهویه بدن به آن مربوط میباشد. کبد که تهیه مواد قندی و دفع مواد سمی را به عهده دارد در عمل کاتابولیسم شرکت می نماید.

چهارم: عمل دفع مواد مضره و خروج آنها از بدن است. تفوق یکی از این اعمال چهارگانه که از راه وراثت در بدن انسان ثابت شده باشد، انسان را دارای صفات و واکنش های ثابتی می نماید که آن را سرشت می نامند.

قدما معتقدند که در آفرینش اجسام عنصری خالص یافت نمی شود و تمام موجودات، اشیاء و آنچه دیده می شود مخلوط یا ممزوجی از عناصر به نسبت های مختلف است. خواص مختلفی که در اجسام دیده می شود به علت همین اختلاف ترکیبی آنها است، تغییر شکل، اندازه، حجم، وزن، قد و همهٔ اختلافاتی که در عالم آفرینش دیده می شود. مربوط به اختلاف یا کم و زیادی عناصر سازنده آنها است، این اختلاف ساختمانی از نظر علمی مورد بحث همه محافل جهان است. اختلافات بالا از زندگی ذرهای حیات سرچشمه میگیرد که همه مربوط به اسید دزوکسی ریبونوکلوئیک یا A.D.N و دزوکسی ریبونوکلئیک ” یا DNA میباشد.

پس می توان مزاج را چنین تعریف کرد که:

مزاج عبارت است از حالتی که در اثر واکنش متقابل اجزای ریز مواد به وجود می آید. در این واکنش تقابل، قسمت زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از ماده با مواد متخالف با هم می آمیزند (بر هم تأثیر میکنند) و از این آمیزش یا تأثیر، کیفیت متشابهی حاصل میشود (بنام مزاج) لذا میتوان چنین گفت که مزاج حالت فعالیت کل بدن یا اجزای بدن است.

مزاج عبارت است از وضع فیزیولوژی فعلی و طرز واکنش آن که قابل تغییر نیز می باشد به این جهت فقط باعلائم فیزیولوژی که آن هم قابل تغییر است شناخته می شود.

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *