قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / با ندول های تیروئید آشنا شوید…
ندول های تیروئید
ندول های تیروئید

با ندول های تیروئید آشنا شوید…

با ندول های تیروئید آشنا شوید…

ندول تیروئید بزرگی یا برآمدگی موضعی در غده تیروئیدی است که از نظر سایر جهات طبیعی است. ندول ها ممکن است منفرد یا متعدد باشند. چهار نوع شایع ندول تیروئید وجود دارد:

۱. کیست های نرم محتوی مایع.

۲. تورم موضعی ناشی از خونریزی. این عارضه ممکن است موقتاً دردناک باشد. . ۳. تومورهای خوش خیم (آدنوم ها). این ضایعات ممکن است تولید تیروکسین و علائم پرکاری تیروئید کنند. .

۴. سرطان تیروئید. اینها نیز ممکن است تیروکسین تولید کنند اگر در گردن خود ندولی لمس کردید یا دیدید برای تشخیص با پزشک مشورت کنید. نوع ندول را می توان با کمک تلفیقی از آزمایش های خونی، تصویربرداری رادیو ایزوتوپ ، تصویربرداری ماورای صوت (اولتراسوند)، و تکه برداری معین کرد.

درمان: کیست های محتوی مایع و خون معمولاً نیازی به درمان ندارند. در صورت بزرگی کیست ممکن است مایع آن را با سوزن خارج کرد. اغلب تومورهای خوش خیم ممکن است با دادن هورمون تیروئید فروکش کنند. اکثر این تومورها حین درمان کوچک و یا کاملاً محو میشوند. سرطان های تیروئید با خارج کردن از طریق جراحی و به دنبال آن تجویز ید رادیواکتیو درمان می شود. پیش آگهی درازمدت اکثر سرطان های تیروئید در صورت درمان زودرس و مناسب عالی است.

التهاب تیروئید تحت حاد

التهاب تیروئید تحت حاد احتمالاً توسط ویروس ایجاد می شود. علائم عبارتند از درد گردن که اغلب با گلودرد اشتباه می شود و تب خفیف. تیروئید ممکن است در لمس متورم و دردناک باشد. به ندرت هنگامی که التهاب باعث آزاد شدن سریع ذخایر هورمون تیروئید گردد، علائم پرکاری تیروئید ظاهر می شود.

درمان: پزشک احتمالاً برای کاهش التهاب و تسکین درد آسپیرین تجویز میکند. در موارد شدید ممکن است استروئید تجویز گردد. التهاب ندرتاً بیش از چند ماه طول میکشد.

التهاب تیروئید هاشیموتو (Hashimoto)

التهاب تیروئید هاشیموتو یک التهاب مزمن تیروئید است و تصور می شود که یک اختلال خودایمنی باشد، یعنی پادتن های خودساخته، علیه تیروئید به عنوان یک بافت غریبه عمل می کنند. بزرگی بدون درد غده (گواتر) ایجاد می شود و بتدریج علائم کم کاری تیروئید بروز می کند

درمان: درمان مشابه کم کاری تیروئید است.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *