قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با هیپوگلیسمی( پایین افتادن قند خون ) بیشتر آشنا شویم ….
هیپوگلیسمی
هیپوگلیسمی

با هیپوگلیسمی( پایین افتادن قند خون ) بیشتر آشنا شویم ….

هیپوگلیسمی چیست ؟

هیپوگلیسمی به پایین افتادن قند خون به زیر شصت (میلی‌گرم بر دسی‌لیتر) گفته می‌شود.

علائم هیپوگلیسمی 

احساس ضعف یا گرسنگی – رنگ پریدگی – عرق سرد – تپش قلب – سرگیجه – گیجی – خواب آلودگی در صورتی که به این علائم توجه نشود و عوارض ادامه پیدا کند نهایتاً باعث بیهوشی و مرگ می‌شود

درمان هیپوگلیسمی 

درمان مناسب حملات هیپوگلیسمی در موارد اورژانس و اگر بیمار هنوز هوشیار است در دهان گذاشتن دو قاشق شکر و یا محلول آن در آب است. در صورتی که بیمار هوشیاری خود را از دست داده باید مقدار ده میلی‌لیتر گلوکز درون ورید تزریق گردد. در موارد غیر اورژانس مصرف کربوهیدرات‌ ساده و با جذب سریع است که به سرعت تبدیل به قند (گلوکز) شده و جذب خون می‌گردند. از جمله این انتخاب‌ مناسب می‌توان به حبه قند، آب میوه و نوشابه گازدار اشاره کرد. مصرف شکلات یا بیسکویت مناسب نیست چون این غذاها حاوی چربی فراوان هستند که باعث دیر جذب شدن قند موجود در آن‌ می‌شود. نکته قابل ذکر دیگر رعایت تعادل در مصرف غذا شیرین هنگام هیپوگلیسمی است زیرا مصرف بیش از حد و پشت سرهم این غذاها باعث بالا رفتن قند خون می‌شود. بهترین کار این است که مقدار مناسبی از این غذاها (۵-۴ حبه قند و یا یک لیوان آب میوه یا نوشابه) خورده شود و اگر پس از گذشت ۱۵ دقیقه هنوز علائم هیپوگلیسمی باقی‌مانده بود همین تعداد دوباره مصرف شود.

توصیه برای هیپوگلیسمی 

 شما بیمار عزیز به این نکته مهم توجه کنید که وقتی مغز به انرژی (قند خون) نیاز داشته باشد و شما برای تامین قند خون، غذا نخورید، مغز پیام  به غدد فوق کلیوی شما می فرستد تا آدرنالین ترشح کنند. آدرنالین با تحریک کبد سبب ترشح گلیکوژن می شود و آن را به گلوکز تبدیل می کند. این گلوکز وارد جریان خون شده و به مغز برده می شود. مغز، قند خون (نیرو) را دریافت می کند امانه از طریق صرف غذا بلکه از طریق مصرف ذخیرہ  موجود درکبدکه  باید در مواقع اضطراری و فوری مصرف می شد. اگر در فواصل زمانی معین به طور متناوب غذا نخورید، غدد شما بیش از حد فعالمی شوند تا نیاز بدن شما را تأمین کنند، اما اگر در مغذی مصرف شده نیاز بدن شما را تأمین می کنندو در نتیجه غدد شما بیش از حد فعال نشده و خسته نمی شود، بنابراین ذخیرہ  قند خون شما نیز مصرف می شود. یک تحریک و ناراحتی مختصر، منجر به تغییر حالات رفتار شدید نظیر عصبانیت یا مشاجره با دیگران بی هیچ دلیلی قابل قبول و مشخصی می شود و این عصبانیت موجب می شود که غدد فوق کلیوی با ترشح آدرنالین کبد را تحریک کنند تا گلوکز به مغز برسد، هنگامی که مغز، گلوکز (نیروی) خود را دریافت می کند، آرام می شود که این فرآیند در عرض چند لحظه اتفاق می افتد. پس این غدد هستند که به جای غذا نیروی شما را تأمین کرده و مغز را از بی سوختینجات داده اند.

 

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *