قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / با پیاز 25 بیماری مختلف را درمان کنید
پیاز
پیاز

با پیاز 25 بیماری مختلف را درمان کنید

  پیاز

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی پیاز است . پیاز گیاهی است دوساله با برگهای لوله ای استوانه ای، بیخ متورم و توخالی. ساقه ی گل دهنده ای دارد به ارتفاع حدود یک متر تا یک متر و سی سانتی متر، استوانه ای توخالی که قسمت پایین آن متورم است. گل های آن گروهی به صورت چتر مدور به رنگ سفید یا بنفش می باشد که در تابستان در انتهای ساقه ی گل دهنده ظاهر می شوند. دانه های آن ریز و سیاه است که در کپسولی قرار داشته و به شکل دانه های تره ولی کمی از آن بزرگ تر است. غده ی یرزمینی این گیاه را در اوایل رشد، پیازچه می نامند و کشاورزان معمولاپرگ پیازچه ها را از بین می برند تا رشد غده ی زیرزمینی یا پیازچه بیشتر شود و تبدیل به پیاز گردد. پیاز دو نوع است: نوع سفید و رنگی؛ که نوع رنگی آن شامل رنگ های قرمز باز، قرمز سیر، قرمز سیر مایل به قهوه ای یا بنفش، قرمز سوخته، زرد باز می باشد. به جز رنگ پوست، خواص آن ها همه یکی است ولی طعم بعضی از آنها بسیار تند و بعضی کمی شیرین تر است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: پیاز اسپانیایی – بصل اسپانیایی – بضل – بصل الاکل – سوخ – سوقان.

 

طبیعت آن: خیلی گرم و خیلی خشک است، در ضمن رطوبت هم دارد.

ترکیب شیمیایی:

در هر یک صد گرم پیاز خام رسیده مواد زیر وجود دارد:

آب ۸۹ گرم – پروتئین ۱/۵ گرم – هیدرات های کربن ۸/۷ گرم – خاکستر ۰/۶ گرم – کلسیم ۲۷ میلی گرم -| فسفر ۳۶ میلی گرم – آهن ۰/۵ میلی گرم – پتاسیم ۱۵۷ میلی گرم – تیامین ۰/۰۳ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۰۴ میلی گرم – نیاسین ۰/۲ میلی گرم – انرژی غذایی ۳۸ کالری -گوگرد – هایپوگلیسمیک – آلیل پروپیل دی سولفید – مواد ازته – مواد چربی – سیترات دو کلسیم – کوورستین – فلاونوئید – ید سیلیس – استاد – سدیم – کاتچول – فسفات ۔ الیسین ۔ اسانس ۔ فنولیک اسید ۔گلیکولیک اسید – پروتوکا تچوئیک اسید.

ویتامین ها: A ۴۰ واحد بین المللی B – B/1 – B/8-10c  میلی گرم در آن وجود دارد.

خواص پیاز در طب سنتی:

۱- هر روز حداقل یک پیاز بخورید. محرک، نیروبخش، اشتهاآور و قاعده آور است، ترشح صفرا را زیاد می کند، لخته شدن خون یا بسته شدگی خون در رگها را برطرف می سازد، استسقا را درمان می کند.

۲- پخته ی آن برای درمان نفخ و اسهال خونی مصرف می شود.

درمان گیاهی سنگ کلیه

۳- روزی پنج بار هر مرتبه یک استکان آب پیاز تازه را بگیرید و بنوشید. سنگ کلیه را برطرف می کند، برای مرض قند مفید است، زخم گاز سگ هار را بهبود می بخشد، ضمناً آب پیاز برای رشد کودکان مفید است.

درمان گیاهی چین و چروک صورت

۴- هر روز یک پیاز را چهار قاچ کنید و در یک لیوان آب آن قدر بجوشانید تا یک استکان بماند و آن آب را ناشتا بنوشید. زردی پوست صورت و درهم رفتگی یا چین و چروک پوست صورت، همچنین خستگی را برطرف می کند.

۵- هر روز ۲ عدد پیاز را خرد کنید و در نیم لیتر آب یک شب بخیسانید و یک لیوان از آن را بین غذا و بقیه را موقع خواب بنوشید. خواب آور است و زکام را هم درمان می کند.

۶. یک پیاز را خرد کرده در یک لیتر آب بجوشانید و آن را دو ساعت کنار گذاشته، بعد آب آن را به مرور به کودک بخورانید. اسهال کودکان را برطرف می کند.

درمان گیاهی کمر درد

۷- دویست گرم رنده شده ی آن را با صد گرم عسل مخلوط کنید و دو روز در جای خنک بگذارید، بعد آن را صاف کرده و هر روز صبح ناشتا یک فنجان بنوشید. انجام کار فکری را آسان می کند، مقوی نیروی جنسی است، کمردرد را درمان می کند.

داروی گیاهی تنگی نفس

۸- هر روز آب آن را با شیر مخلوط کنید و بنوشید. سینه را نرم می سازد و سرفه و آسم یا تنگی نفس را درمان می کند.

۹- آن را با دنبه ی آب کرده بپزیدو بخورید. اخلاط لزج را برطرف  می کند.

۱۰-وسط یک پیاز بزرگ را خالی کنید، ده گرم کات کبود در آن بریزید، دور آن را گل بگیرید و میان آتش بپزید، بعد گل ها را دور بریزید و آن پیاز را با محتویاتش بکوبید و با آن قرص هایی به اندازه ی یک عدد ماش درست کنید و روزی سه عدد به ترتیب بخورید. بواسیر بادی را درمان می کند.

۱۱- یک تا پنج دقیقه پیاز را در دهان بجوید. دهان را ضدعفونی می کند و هیچ میکروب زنده ای را در دهان باقی نمی گذارد.

۱۲- اگر آب آن را با آبلیمو مخلوط کنید و در بینی بچکانید، خونریزی بینی قطع می شود.

درمان گیاهی درد شقیقه

۱۳- اگر آب پیاز قرمز تازه را در بینی بچکانید، درد شقیقه را تسکین می دهد.

۱۴- روزی چندبار بخور پیاز بدهید. میکروب های چشم را برطرف می سازد و زخم های عفونی را درمان می کند.

۱۵- آب پیاز را روی موضع بمالید. پوست خشک دست و صورت را نرم می کند، سرمازدگی دست و پا را برطرف می سازد، ترک خوردگی پوست را برطرف می کند، لک های قهوه ای صورت را برطرف می سازد، خارش، نیش زدگی پشه، زخم گاز سگ و گربه و نیش عقرب را درمان می کند.

درمان گیاهی گل مژه

۱۶-آب آن را با عسل مخلوط کنید و بمالید. ماشک یا جوش پلک یا گل مژه را درمان می کند.

۱۷- یک قاشق غذاخوری آب پیاز تازه را بگیرید و بخورید و یک قطره هم در گوش بچکانید. درد گوش را اسکین میدهد، سنگینی گوش و صدای داخلی گوش را برطرف می کند.

۱۸- پنبه ای رادر آب آن تر کنید و در حفره ی دندان بگذارید. درد دندان را تسکین می دهد.

۱۹- در مور صرع یا غش یا حمله ی اعصاب، یک پیاز رادو نیم کرده و جلوی بینی بگیرید و چند نفس عمیق بکشید. مؤثر خواهد بود.

۲۰- اگر ضمادرنده شده ی آن را روی پیشانی بگذارید، سردرد عصبی و درد نیمه ی سر یا میگرن را تسکین می دهد

۲۱- روزی دو مرتبه هر بار یک پیاز را در خاکستر گرم یا کنار آتش بپزید، انگشت را داخل آن بگذارید و روی آن را ملایم و مرحم وار ببندید. ضربه خوردگی ناخن را درمان می کند و درد آن را هم تسکین می دهد. اگر روی سوختگی گذارید، حتا سوختگی های شدید را درمان می کند.

۲۲- آن را رنده کنید، بعد با سرکه مخلوط کرده بر پوست بمالید. جوش های قرمز پوست را برطرف می کند

درمان گیاهی اب مروارید چشم

۲۳- آن را رنده کنید، بعد با کمی آبلیمو مخلوط کرده پشت چشم ضماد کنید، این کار را چند شب ادامه دهید. آب مروارید چشم یا کاتاراکت را درمان می کند.

۲۴- پیاز آب پز یا پیازی که در خاکستر گرم پخته شده باشد را تا گرم است ضماد کنید، آبسه را درمان می کند و اگر دچار امراض قلبی هستید، آن را شب تا صبح کف پاها ضماد کنید، بسیار مفید است.

۲۵- مغز یک پیاز سالم را خالی کنید، به جای آن نمک بریزید،تا نمک ها آب شود و هر روز صبح و شب آبش را روی موضع بمالید ،گاه گاهی پوست روی موضع را بکنید و تا بهبودی کامل ،کار را ادامه دهیدزگیل را برطرف می کند                            

خواص پوست پیاز  :

یک مشت از آن را با دقت بشویید، بعد ده دقیقه بجوشانید، سپس با فشار، آب آن را بگیرید و با شکر شیرین کرده و در روز چهار مرتبه هر بار یک قاشق بخورید، اسهال را درمان می کند.

خواص پرده ها بین پره های پیاز :

انگشت را در پرده های پیاز ببندید. ورم کردگی آن را درمان می کند.

خواص تخم پیاز :

آن را در روغن گل سرخ بریان کنید و بخورید. باد بیضه را می نشاند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *