با کمردرد چه کنیم ؟؟؟


با کمردرد چه کنیم ؟؟؟

با کمردرد چه کنیم ؟؟؟

 اگر کمردرد مزمن و شدید باشد، باید برای به حداکثر رساندن توانبخشی مهره های کمری تلاش بسیار کرد. با این وجود، در مورد بهترین راه بازپروری آسیب های کمر، اختلاف نظر زیادی وجود دارد. راهبردهای درمانی ارائه شده از تحقیقات متفاوت برداشت شده و هدف کلی، بازگرداندن عملکرد طبیعی ستون فقرات و تشویق به از سرگیری بی خطر و مستقل فعالیت بدنی است. در کمردردهای حاد، این روش ها به شرح زیر است:
  •  کنترل درد و التهاب
  •  استراحت در بستر
  •  بازپروری
  •  بدنسازی
  •  ماساژ

کنترل درد و التهاب

درمان کمردرد حاد با کنترل درد و التهاب آغاز می شود. اگرچه، هیچ تحقیقی به طور اختصاصی اثربخشی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در درمان کمردرد را نشان نداده است، با این حال، ممکن است کاهش درد و التهاب موجب بازپروری سریع تر شود. استفاده عاقلانه از ضددردهای مخدر هم ممکن است برای کنترل درد شدید لازم باشد. شل کننده های عضلانی هم، کارآیی محدودی در تسکین کمردرد دارند و اثرات آرام بخش مرکزی آنها ممکن است از شرکت فرد در برنامه بازپروری ممانعت نماید. همچنین روش های درمانی نظیر سرما درمانی و تحریک الکتریکی هم در کاهش درد و اسپاسم عضلانی مفید هستند. از سوی دیگر حرارت سطحی هم درد و اسپاسم را کاهش میدهد، ولی خونرسانی شریانی و مویرگی را زیاد میکند و در موارد حاد ممکن است بر التهاب بیفزاید. گرمای عمقی ناشی از اولتراسوند در وضعیتهای حاد ممنوع است، ولی امکان دارد با ایجاد انعطاف بافت نرم و مفاصلی در مراحل بعدی درمان مفید باشد.

استراحت در بستر

استراحت در بستر نباید در موارد غیر اختصاصی بیش از ۲ روز به طول انجامد. عدم فعالیت به مدت طولانی باعث بروز برخی آثار منفی و از جمله کاهش قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، آمادگی قلبی - عروقی، تراکم استخوانی و تغذیه دیسک می شود. استراحت نسبی با شروع زودرس فعالیت ترجیح داده می شود، زیرا دوره های طولانی تر استراحت در بستر با بهبودی بهتری همراه نبوده اند . به یاد داشته باشید که، طبیعت آدمی بر حرکت استوار است و استراحت مطلق یعنی مرگ .

ورزش

ورزش های درمانی باید هرچه زودتر برای کنترل درد، اجتناب از کاهش آمادگی جسمانی و بازگشت عملکرد آغاز شوند. هیچ درمان منفرد یا برنامه ورزشی وجود ندارد که در تمام بیماران مبتلا به کمردرد مؤثر باشد. این امر برای هر فرد و هر نوع کمردردی اختصاصی است و مشورت با پزشک در این زمان ضروری میباشد. برنامه های توانبخشی مرسوم و ارتباط نزدیک با یک فیزیوتراپ ماهر در روش های مختلف درمانی، احتمال موفقیت برنامه را افزایش خواهد داد.غالباً متخصصان با توجه به شکل و جنبه کمردرد که دلیلش کدام ناهنجاری در ستون مهره هاست، توصیه های متفاوتی برای افرادی که دچار کمردرد می شوند دارند. 

علائم و نشانه ها

کمر درد شدید تا حدودی خطرناک می باشد. علائم کمر درد عمدتاَ چندان مشکل ساز و خطرناک نمی باشند. اگر دیسکی از کمر آسیب دیده باشد و حتی پاره شده باشد ممکن است بدون عمل جراحی بهبود یابد. این نوع از کمر درد به ندرت به خاطر فرآیند های خطرناکی همچون، شکستگی استخوان و شکستگی مهره کمر، عفونت و یا سرطان به وجود می آید. کمر درد شدید در افراد بالای 50 سال، افراد با سابقه سرطان، یا تب شدید، در افراد دیابتی، مصرف کنندگان مشروبات الکی و دارو های کورتیکواستروئیدها، همچنین افراد دارای پوکی استخوان بسیار شایع است.

علت کمر درد شدید

در اغلب اوقات شناسایی منشأ مشخصی برای علت کمر درد شدید کاری دشوار است. در حقیقت، این نوع درد می تواند از نواحی مختلفی از بدن همچون ماهیچه ها، بافت همبند نرم، رباط ها، غضروف ها و کپسول های مفصلی و رگ های خونی نشأت گرفته باشد. به هر حال؛ پارگی دیسک کمر ، سیاتیک ،کشیدگی، تنگی کانال نخاعی ،اتساع، قوس کمر و یا رگ به رگ شدن این بافت ها؛ و نیز پارگی حلقوی (پارگی کوچک که در ناحیه بیرونی دیسک بین مهره ها رخ می دهد) می توانند از علل کمردرد باشند . حتی اگر میزان آسیب بافت ها ناچیز باشد و سریعاً ترمیم یابند اما میزان کمر درد ایجاد شده بسیار شدید می باشد.

تشخیص

در اغلب اوقات نیازی به چنین آزمایش هایی نیست. اما اگر افرادی که دارای ترومای شدید هستند، یا افراد بالای 50 سال باشد، یا سابقه سرطان، تب، دیابت و دیگر مشکلات پزشکی داشته باشند، همچنین معتادان، افراد دارای اختلالات در کارکرد مثانه و روده، یا دچار درد های شبانه و پوکی استخوان ؛ این نوع درد (کمر درد شدید) دیده شود انجام آزمایش های عکس برداری می تواند در روند درمان کمردرد کار ساز باشد.انواع مختلفی از آزمایش های عکس برداری در تشخیص کمردرد وجود دارد که عبارتند از: اشعه ایکس، عکس برداری از استخوان، سی تی اسکن، و ام آر آی. انتخاب هر یک از این آزمایش ها بسته به شرایط و وضعیت پزشکی بیمار دارد. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که تشخیص نهایی بر اساس ترکیبی از سوابق پزشکی، معاینات پزشکی و آزمایش های تشخیصی صورت می گیرد و نه فقط بر اساس آزمایش های عکس برداری.

درمان کمر درد شدید

تحمل درد و انجام فعالیت های روزانه بهترین توصیه برای درمان کمر درد شدید می باشد. در این قسمت به بهترین و کاملترین روشهای درمان کمردرد شامل ورزش درمانی کمر ، فیزیوتراپی ، دارو ، ماساژ درمانی کمر، مگنت تراپی و غیره میپردازیم. همچنین می توان برای درمان درد پایین کمر در رختخواب استراحت کرد و محل آسیب دیده را سرد نگه داشت. اما، با انجام فعالیت و در گیر کردن بدن، جریان خون در ناحیه آسیب دیده افزایش خواهد داشت و در نتیجه میزان التهاب و احتمال اسپاسم عضلانی (گرفتگی) با توجه به علت درد پایین کمر کمتر می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد