قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / با کم کاری تیروئید (میگزدم) آشنا شوید
با کم کاری تیروئید (میگزدم) آشنا شوید
با کم کاری تیروئید (میگزدم) آشنا شوید

با کم کاری تیروئید (میگزدم) آشنا شوید

با کم کاری تیروئید (میگزدم) آشنا شوید

در کم کاری تیروئید، غده تیروئید مقدار کافی تیروکسین تولید نمی کند و در نتیجه سرعت سوخت و ساز بدن کند می شود. علائم کاملاً برخلاف پرکاری تیروئید اغلب خفیف و شروع آن تدریجی است. شما مستعد بروز علائمی مثل احساس خستگی، دردهای خفیف، حرکات کندتر از حد عادی، عدم تحمل نسبت به سرما، و گرایش بیشتر به افزایش وزن می شوید. صورت شما ممکن است ظاهری بی حالت و پف آلود پیدا کند و زبانتان ممکن است ضخیم شود.

موهای شما ممکن است کم پشت و پوستتان مستعد ایجاد خشکی و پوسته پوسته شدن گردد. کم کاری تیروئید در افراد سالخورده تر شایعتر است و بسیاری از این علائم ممکن است با تغییرات طبیعی ناشی از سالخوردگی اشتباه شود. در موارد پیشرفته کند ذهنی ناشی از کم کاری تیروئید ممکن است با کهولت زودرس اشتباه شود. در موارد شدید خواب آلودگی، کاهش چشمگیر فعالیت، و حتی اغما (اغمای میگزدم خوانده می شود) می تواند بروز کند.

تشخیص به راحتی از طریق آزمایش های خونی که هورمونهای تیروئید و هورمون هیپوفیزی TSH را اندازه گیری می کند، داده می شود. درمان: درمان بسیار ساده است و از طریق مصرف روزانه هورمون تیروئید مصنوعی خوراکی انجام می شود. میزان مصرف باید براساس نیازهای خاص شما تنظیم شود و باید برای تمام عمر مصرف شود.

اخیراً مشخص شده است که جایگزینی بیش از حد هورمون تیروئید بخصوص در خانمها بعد از یائسگی می تواند باعث پوکی استخوان شود. پوکی استخوان یک بیماریمربوط به سوخت وساز استخوان است که باعث آسیب و شکستگی استخوان میگردد علائم شایعی که در اثر جایگزینی بیش از حد هورمون تیروئید ایجاد شده و تیروتوکسیکوز کاذب خوانده می شوند عبارتند از عصبانیت، بی قراری، کاهش وزن، و بی خوابی. با وجود این اضافه مصرف خفیف که میتواند باعث پوکی استخوان شود علائمی ایجاد نمی کند و تشخیص آن مشکل است. اگرچه آزمایش های حسا س تر و جدید اندازه گیری هورمون هیپوفیزی TSH(هورمون محرک تیروئید) این تشخیص را آسانتر خواهد کرد.

TSH توسط هیپوفیز و در پاسخ به کاهش میزان هورمونهای T3 و T4 در جریان خون، تولید می شود و غده تیروئید طبیعی را برای تولید بیشتر هورمون تحریک میکند. به همین ترتیب وقتی هورمون تیروئید اضافی در جریان خون وجود دارد تولید TSH متوقف میشود. اگر از قرص های تیروئید برای جایگزینی استفاده می کنید پزشک به احتمال زیاد پیشرفت درمانیتان را با اندازه گیری TSH ارزیابی خواهد کرد. میزان جایگزینی هورمون تیروئید باید به نحوی تنظیم شود که از علائم کم کاری تیروئید جلوگیری کند ولی روی استخوان ها اثر سوء نداشته باشد. میزان TSH خون بهترین نشانگر صحت میزان جایگزینی هورمون تیروئید است.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *