قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با گاستریت در طب سنتی آشنا شوید
گاستریت
گاستریت

با گاستریت در طب سنتی آشنا شوید

با گاستریت در طب سنتی آشنا شوید

 گاستریت چیست

گاستریت (gaStritis؛ التهاب معده) یک بیماری منفرد نیست بلکه به چندین اختلال مختلف گفته می شود که به التهاب معده می انجامند.

ه گاستریت در اثر خوردن الکل زیاد، مصرف طولانی داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی(مانند آسپیرین یا ایبوپروفن) یا عفونت با باکتریهایی مانند هلیکوباکترپیلوری (Helicobacter pylori:h.pylori) که دربارهی آن در کتاب “سوء هاضمه و زخم معده و اثنی عشر گاهی گاستریت به دنبال اعمال جراحی بزرگ، ضربه، سوختگی یا عفونتهای شدید ایجاد می شود. بیماری هایی مانند آنمی وخیم (pernicious anemia)، اختلالات خودایمنی و ریفلاکس (برگشت) مزمن صفرا ایجاد می شود.

علایم گاستریت

علایم شایع گاستریت عبارتند از: ناراحتی یا درد شکم، سایر علایم، شامل آروغ زدن، نفخ شکم، تهوع و استفراغ و احساس پری یا سوزش در قسمت فوقانی شکم هستند. گاهی استفراغ خونی یا قیری شدن رنگ مدفوع وجود دارد که نشان دهنده خونریزی معده است.

تشخیص گاستریت

تشخیص گاستریت به وسیله  آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارشی و نمونه برداری (بیوپسی) همزمان با آن؛ اندازهگیری تعداد گلبولهای قرمز به وسیله ی آزمایش خون (از نظر احتمال خونریزی معده ناشی از گاستریت) و بررسی وجود خون در مدفوع و نیز آزمایش تعیین وجود اج.پیلوری صورت می گیرد

درمان گاستریت

 درمان گاستریت معمولاً با داروهای ضد اسید معده و داروهای کاهش دهندهی علایم و تسریع کننده  التیام معده، به اضافه ی اجتناب از بعضی غذا، سبزیجات یا داروها انجام می شود. چنانچه گاستریت در اثر عفونت با هلیکوباکترپیلوری ایجاد شده باشد

برای درمان آن ازآنتی بیوتیک ها و داروهای ضد اسید معده (داروی ضد پمپ پروتون) استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *