قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماریها با سرد نوشها و دمنوشهای گیاهی / با گیاه الگزیر و تنتور اشنا شوید…
الگزیر وتنتور
الگزیر وتنتور

با گیاه الگزیر و تنتور اشنا شوید…

با گیاه الگزیر و تنتور اشنا شوید…

الگزیر و تنتور

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی الگزیر و تنتور است . الگزیر و تنتور هترین اشکال دارویی گیاهان که از زمان قدیم مورد استفاده بوده اند، محلول های هیدروالکلی (مخلوط آب و الکل) عصارهٔ گیاهان می باشند. در صورتی که درجهٔ الکلی این محلولها حدود 25 درصد ( 25 قسمت الکل و 75 قسمت آب   ) باشد فرآورده تنتور و در صورتی که حدود ۶۰ درصد یا بیشتر باشد به نام «الگزیر» خوانده می شوند. در این روش گیاه خشک و یا تازه در محلول ۲۵ درصد الکل و آب، (۲۵ قسمت الکل و ۷۵ قسمت آب) قرار می گیرد. کلیهٔ قسمت های گیاه ممکن است مورد مصرف قرار گیرد. در این جا الکل ضمن استخراج مواد ، نقش محافظ و ضد میکروب را نیز داراست

تنتور برای بعضی از گیاهان استفاده می شود و اکثرا تا دو سال می توان آن را نگهداری کرد.

تنتورهای صنعتی را با الکل اتیلیک تهیه می کنند که برای کاربرد خانگی می توان آن را رقیق نمود. این نوع محلول ها به علت داشتن الکل حرام است مگر در استعمال خارجی و شستشوی زخم ها که میتوان از آنها استفاده نمود.

برای تهیه تنتور به روش زیر عمل می کنیم:

گیاه را درون ظرف (شیشه دردار) مناسبی قرار می دهیم و بر روی آن مخلوط ۵۲ درصد الکل و آب اضافه می کنیم (حلال باید تا بالای گیاهان افزوده شود.) سپس در شیشه را بسته، آن را به مدت دو هفته در جای خنک قرار می دهیم و هر چند ساعت آن را تکان می دهیم. سپس آن را با صافی توری فلزی یا پارچه ای صاف می کنیم؛ سپس تفاله را با دستگاه پرس و یا با دستکش پلاستیکی می فشاریم تا در آن چیزی باقی نماند. تفالهٔ مانده، کود خوبی برای رشد گیاهان میباشد. محلول صاف شده را درون یک بطری شیشه ای قهوه ای رنگ و یا ظرف شیشه ای که از آن نور نگذرد می ریزیم. میزان استاندارد گیاه و مخلوط آب و الکل برای تهیه تنتور شامل ۲۰۰ گرم گیاه خشک یا ۱۰۰ گرم گیاه تازه با یک لیتر مخلوط آب و الکل میباشد.

میزان معمول مصرف تنتورهای استاندارد، ۵ میلی لیتر تا سه بار در روز (مجموعا ۱۵میلی لیتر) است. هنگام مصرف، تنتورها را باید با آب، آب میوه یا عسل رقیق نمود تا بتوان مزه آنها را تحمل کرد

برای تهیه تنتور حتماً باید از الکل اتیلیک قابل شرب استفاده کرد؛ زیرا الکل های دیگرصنعتی و سمی هستند. محلول هیدرولیکی دارای حلالیت و پلاریته ای می باشد که میتواند اکثر مواد مؤثره را در خود حل کند و خواص کلی گیاه را جذب و به اصطلاح برداشته باشد. به طورکلی مزایای این نوع فرآورده ها شامل موارد زیر است:

۱- استریل بودن فرآورده های هیدرولیکی به ویژه در درازمدت؛

۲- پایدار بودن مواد مؤثره در این نوع حلال ها و ماندگاری آنها به مدت طولانی؛

۳- جذب سریع این محلول ها از راه خوراکی و تأثیرگذاری بهتر از اشکال جامد.

همچنین چون مادهٔ اضافی و نگه دارنده به این فرآوردهها افزوده نمی شود، سازگاری بهتری با بدن دارند و قابل تحمل تر هستند؛ در صورتی که وقتی این عصاره ها خشک شوند و بخواهند به صورت اشکال جامد مانند قرص یا کپسول درآیند باید به آنها مقداری مادهٔ شیمیایی افزود؛ از این رو بسیاری از افراد نسبت به مواد فرعی افزوده شده حساسیت دارند و از عوارض جانبی آنها در امان نخواهند بود. تنها مزیت فرآورده های جامد (قرص و کپسول) طعم مطلوب آن ها و تنها عیب فرآوردههای مایع، مزهٔ نامطلوب بسیاری از آن هاست. به طور خلاصه میتوان نتیجه گرفت که اشکال مایع مانند «دمنوشهای گیاهی» به غیر از مزه از هر نظر نسبت به اشکال جامد دارویی برتر هستند و آثار درمانی سریع تری را ایجاد می کنند.

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *