با گیاه ترشک اسفناجی و خواص آن بیشتر آشنا شوید….؟؟


با گیاه ترشک اسفناجی و خواص آن بیشتر آشنا شوید….؟؟

با گیاه ترشک اسفناجی و خواص آن بیشتر آشنا شوید....؟؟

 ترشک اسفناجی گیاهی است که ارتفاع ان به یک متر تا دو متر مثی رسد و برگهای بزرگی به شکل قلب دارد این برگها موجدار و به رنگ کم یا زیاد قرمز رنگ است و دارای دمبرگ طویلی است.ترشک اسفناجی ساقه ای راست، صاف و بی کرک و خط دار دارد که به یک متر تا یک مترونیم می رسد گلهای آن کوچک و سبز است و دریاه خرداد ظاهر میشود و تا شهریور دوام می آورد، ریشه آن عمودی است و پنجاه سانتیمتر طولی دارد. ریشه های ترشک اسفناجی را هروقت بخواهید تازه مصرف کنید می توانید از زمین درآورید و اگر بخواهید آن را خشک کنید باید بزرگ آن را که به اندازه یک انگشت شده است درآورید و در سبدی بگذارید و آن سبد را در معرض آفتاب قرار دهید تا به خوبی  خشک شود ولی باز هم یادآوری می کنیم که ریشه ترشک اسفناجی را بهتر است تازه مصرف کنید.

کمی از تاریخ ترشک اسفناجی

قدیمی ها ترشک اسفناجی را می شناخته اند هوراس شاعر لاتینی که در قرن اول میلادی میزیست می نویسد: «اگر شکم تو تنبل شده است گیاه ترشک اسفناجی مشکلات آن را برطرف خواهد ساخت.» دیوس کورید هم خواص لینت آور این گیاه را تشخیص داد و آن را برای درمان امراض پوستی به کار می برد. آرته که در قرن اول میلادی می زیست آن را برای معالجه بیماری «داء الفیل» تجویز میکرد. در دوره رنسانس(سیمون پولی) جوشانده ترشک اسفناجی را برای بیماران مبتلا به گال و جرب توصیه می کرد

موارد استعمال

ترشک اسفناجی از گیاهانی است که سرشار از آهن است و بعلاوه دارای مقدار زیادی کلسیم، فسفر و منیزیوم میباشد به همین علت است که مخصوصاً در مورد درمان کمخونی و دوران نقاهت مصرف آن تجویز میشود.نام‌های دیگر آن: حَماض، ترشک اسفناجی، حماض البقر، حماض‌الماء، ترشه، حمیضه، ساق تروشک، ساق ترشک، نیره خراسانی، اوزیل، رومکس، استاک، ترشک درشت، پاسیانها، ترشکهای شیرین، حماض شیرین، حلیمون، طوطاق، اشلیه پاتم، امروله و اشلیه کیاتم می‌باشد.۱. طبع آن سرد و خشک است.۲. انواع ترشکها حاوی ویتامین ث می‌باشند در نتیجه مدر هستند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد