قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / با گیاه خطمی هندی و خواص آن آشنا شوید!!
گیاه خطمی هندی
گیاه خطمی هندی

با گیاه خطمی هندی و خواص آن آشنا شوید!!

با گیاه خطمی هندی و خواص آن آشنا شوید!!

گیاه خطمی هندی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خطمی هندی است .گیاه خطمی هندی گیاهی است از خانواده ی خطمی Malvaceae، چند ساله که به صورت درختچه ای کوچک می باشد. برگ های آن به اشکال مختلف است، اغلب آن هارومبوئید یا لوزی شکل اند که سطح زیرین آنها پوشیده از کرک خاکستری است و با دمبرگ کوتاهی به ساقه متصل می شود.گل های آن زرد یا سفید می باشد. این گیاه در مناطق جنوب شرقی ایران در بلوچستان دیده می شود و در هند نیز به شکل علف هرز در تمام مناطق حاره ی آن شبه قاره انتشار دارد هم چنین برای استفاده از خواص دارویی آن نیز کاشته می شود
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: قنب الکوینسلاند -ابوطیلون – شجرهالملوک

خواص خطمی هندی

درمان گیاهی سرخک

آب دم کرده یآن را بنوشید خون ریزی را،قطع می کند، قاعده اور می باشد خنک کننده است، برای کنترل بیماری سرخک مؤثر میباشد، برای درمان سل ریوی و رماتیسم نافع است، می توان به عنوان تب بر به بچه داد.

درمان گیاهی رماتیسم

آب جوشانده ی آن رl بنوشید. معده را تقویت می کند، یېوست را برطرف می سازد، برای کاهش تب های تند مفید است، برای درمان رماتیسم نافع می باشد.

شیره ی تازه ی آن را بگیرید و بخورید. برای رفع گرفتگی پشت مفید است

درمان گیاهی دندان درد

له شده ی تازه ی آن را در دهان نگه دارید و یا آب جوشانده ی آن را در دهان مزه مزه کنید. برای تسکین درد دندان مؤثر است.

شیره ی تازه ی آن را بگیرید و روی ورم ها بمالید، ورم را می رساند.

اسراف در خوردن آن مسمومیت ایجاد می کند.

درمان گیاهی مشکلات تنفسی

استفاده از ریشه گیاه ختمی به عنوان داروی گیاهی برای درمان سرماخوردگی و گلو درد و دیگر مشکلات تنفسی سابقه‌ای چند هزار ساله دارد که این خاصیت درمانی فوق‌العاده حاصل لعاب زیادی است که از خیس کردن گلبرگ‌ها و ریشه‌ این گیاه به دست می‌آید.

همچنین برگ‌های این گیاه برای درمان گازگرفتگی و سوختگی شفابخش است.

همچنین گل ختمی در درمان مشکلات مرتبط با التهاب دستگاه گوارش موثر است و می‌تواند در کاهش التهاب لثه نوزادان در زمان دندان درآوردن آن ها مفید باشد.

درمان گیاهی سوختگی

می‌توان عصاره ریشه و ساقه ختمی را برای درمان سوختگی‌ها و زخم‌های پوستی استفاده کرد و درمانی موثر برای کاهش قرمزی و سوزش ناشی از اگزماست.

درمان گیاهی سرماخوردگی

استفاده از ریشه گیاه ختمی به عنوان داروی گیاهی برای درمان سرماخوردگی، گلودرد و دیگر مشکلات تنفسی سابقه‌ای چند هزار ساله دارد که این خاصیت

درمانی فوق‌العاده حاصل لعاب زیادی است که از خیس کردن گلبرگ‌ها و ریشه‌ این گیاه به دست می آید

درمان گیاهی دیابت

اخیرا، گل ختمی در درمان مشکلات گوارشی از جمله سوزش معده، سوء هاضمه، کولیت زخمی و زخم معده استفاده می‌شود. همچنین محققان در نظر دارند تا کارآیی ختمی را به عنوان درمان طبیعی برای کنترل قندخون در دیابتی‌ها مورد بررسی قرار دهند.

درمان گیاهی سرطان

این گیاه دارای خواصی است که می‌توان از آن در درمان سرطان و کاهش وزن استفاده کرد. در نتایج یک مطالعه دیگر آمده است عصاره گل ختمی روی متابولیسم اثر می‌گذارد و از چاقی و تشکیل چربی در کبد جلوگیری می‌کند.

درمان گیاهی شپش سر

این گیاه استوایی به عنوان ترکیبی دارویی در درمان شپش سر نیز تاثیرگذار است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *