با گیاه دارویی منداب بیشتر آشنا شویم …


با گیاه دارویی منداب بیشتر آشنا شویم …

با گیاه دارویی منداب بیشتر آشنا شویم ...

 

منداب چیست ؟

گیاهی است از خانواده Cruciferae) یک ساله و کوتاه که بلندی آن حدود شصت سانتی متر است. برگ آن بریدگی عمیق دارد به طوری که در مورد بعضی از برگها پهنه ی برگ به چند لوب یا قطعه تقسیم میشود.ظاهر گیاه مثل ترب است ولی برگ منداب در اثر فشردن بوی نامطبوعی می دهد. گل آن درشت به رنگ زردکمرنگ یا صورتی کمرنگ میباشد که در گلبرگ خطوط بنفش رنگ نامحسوسی دیده می شود. میوه  آن کمی دراز و مخروطی به طول ۳- ۱/۵ سانتیمتر و ضخامت ۵ - ۳ میلیمتر است که در داخل آن تخمه منداب قرار دارند.

مناطق کشت منداب

این گیاه در اغلب مزارع غلات ایرانبه خصوص درگیلان، مازندران، گرگان و در آذربایجان در خوی و تبریز، در کرمانشاه در قصر شیرین، در اراک، اهواز، لرستان، ایلام، مهران و در فارس در بوشهر، جهرم، شیراز، لار و در بندرعباس در میناب و در خراسان درو سمنان، دامغان، یزد و بینبجنورد و راه بین مشهد و قوچان و در بیرجند و قائنات و در اطراف تهران در کرج قم و جندق دیده می شود.

نام دیگر منداب

جرجیر - خردل بزی،

درمان با منداب

برگ آن اگر به طور خام در سالاد مخلوط و مصرف شود، محرک و مقوی معده و ضد کمی ویتامین C می باشداگر مقدار کمی از تخم آن خورده شود، نیروی جنسی را تقویت میکند.اگر آب دمکرده بیست در هزار تخم آن خورده شود، قی آور است.اسراف در خوردن آن مضر و موجب هیجان خون می باشد؛ لذا باید با نظر پزشک مصرف شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد