قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / با گیاه غزیل در طب سنتی اشنا شوید…
قیطران شوکرانی
قیطران شوکرانی

با گیاه غزیل در طب سنتی اشنا شوید…

با گیاه غزیل در طب سنتی اشنا شوید…

غزیل

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی غزیل است . غزیل گیاهی است از خانواده  شمعدانی Geraniaceae، یک ساله، کم و بیش پوشیده از کرک و خیلی کوتاه که بلندی گیاه از نیم متر تجاوز نمی کند. برگ های آن شبیه برگ شوکران، مرکب، دارای ۱۳-۷ برگچه میباشد که هر برگچه بیضی باریک، دندانه دارو نوک تیز است. گلهای آن قرمز و صورتی و گاهی سفید می باشند و معمولاً در گروه دو تا چهار تایی با یک دمگل ظاهر می شوند. ریشه  آن ضخیم و گوشتی است. میوه  آن در قسمت بالای میوه زایده ای باریک، دراز، نوک تیز و سفت به شکل منقار لک لک دارد، میوه ها دارای موهای خرمایی و ساقه  عملاً بر روی زمین گسترده و دارای کرک های چسبناک و بوی متعفن هستند. این گیاه در مزارع و اراضی بایر می روید، در شمال غرب هند و مناطق دیگر نیمکره  شمالی دیده می شود. در ایران در اغلب مناطق از جمله اطراف تهران، کرج و در شمال در پاچنارگیلان، بین رشت و قزوین، سواحل شنی رامسر، بندرگز، منجیل، در غرب در سنقر کوه امروله، همدان، بیستون، در آذربایجان نزدیک تبریز، در اصفهان، خراسان، بوشهر، جزیره  خارک، زیارت بلوچستان، در مسجد سلیمان و آبادان دیده می شود
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:قیطران شوکرانی – ابره العجوز.

 

ترکیب شیمیایی: مواد کافئین -فروکتوز گلوکوز- سوفینوز – هیستامین – پورترسین – تیرامین – پیروکاتچول – تانیک اسید – سوکسینیک اسید.

خواص درمانی غزیل:

۱- خوردن مقدار کمی از آن مسکن رحم و بند آورنده ی خون است و برای رفع خیز عمومی بدن مفید است، برای کنترل دیسانتری نافع میباشد.

۲- خوردن کمی از شیره  تازه  آن برای قطع خونریزی رحمی مفید است.

 مصرف آن باید با تجویز و نظر پزشک انجام گیرد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *