با گیاه کاکوتی آشنا شوید…..


با گیاه کاکوتی آشنا شوید…..

با گیاه کاکوتی آشنا شوید.....

 

کاکوتی- .ORIGANUM VULGARE L

گیاه چندین ساله علفی از خانواده لب گلی ها بوده و ۳۰ تا ۸۰ سانتیمتر بلندی دارد.ساقه راست چهارگوشه و سه شاخه داشته، شاخه هایش بر روی زمین پهن میباشد. برگهای نیزه شکل و دراز با نوک تیز و ۲ تا ۳ سانتیمتر درازی دارد. گلهایش کوچک و ارغوانی با جلای گلابی و بنفش بوده و کلاً بسیار پر گل میباشد. میوه ی آن خشک و سه گوش به طول ۰/۵ میلی متر است. در کل مناطق اروپایی روسیه و کشورهای همجوار آن می روید. در ماه های تیر و مرداد گل می کند. گیاه و گل هایش خوشبو بوده، مزه اش شیرین و تند است. برگهای کاکوتی به عنوان ماده ی دارویی استفاده می شود. در ایام گل کردن جمع آوری و در هوای آزاد، سایه و یا دستگاه خشک کنی خشک شده و در محلی که هوای آن تازه باشد نگهداری میگردد. در صورت ضرورت می توان کاکوتی را ۲ بار جمع آوری نمود زیرا در آخر تابستان دوباره سبز می شود و می توان آن را دوباره برداشت کرد.

اهمیت اقتصادی

از برگ ها، گلها، نوده ها و ساقه های کاکوتی به عنوان مواد خوشبو و گوارا هنگام در سرکه خوابانیدن خیار یا قارچ و به عنوان ادویه در سوپها و خوراک های گوشتی، همچنین در تهیه آب جو، شراب، عصاره لیکور و نوشابه استفاده میشود. در نواحی کوهستانی تاجیکستان از برگ کاکوتی در سوپها و سالادها استفاده می کنند. علف پودر شده کاکوتی را در میوه های خشک، برنج و البسه، برای رفع بید و دیگر حشرات می پاشند. این گیاه را در ترکیب چای عرق آور نیز استفاده می کنند. در طب سنتی عصاره کاکوتی را برای زیاد کردن اشتها و بهتر نمودن هاضمه، درمان ورم مخاط راه های فوقانی تنفسی و هیجان شدید عصبی به کار میبرند. عصاره و جوشانده کاکوتی را برای کمپرس کورکها و درمان شپشک استفاده می نمایند.در طب سنتی تاجیک شیره آبی کاکوتی برای درمان کوله سیستیت شدید و مزمن، گاستریت مزمن، کولیت (زخم روده ی بزرگ)، برونشیت شدید و مزمن، ذات الریه و سنگ مثانه و همچنین به عنوان ماده دفع کننده صفرا و کاهنده ترشح معده به کار میرود. شیره آبی و از جمله چای برگهای کاکوتی برای درمان درد دهان، تورم حلق، ورم ریشه ی دندان و آنژین وسیع استفاده می شود. در طب کهن کاکوتی، همچون دارویی خلط آور، کاهنده شیره معده، افزاینده ی شیر مادر، ضد التهاب و خوشبو استفاده می شد. به قول ابن سینا «کاکوتی مایع چسبک را از سینه و ریه خارج میکند. اگر گوسفندان آن رستنی را بخورند در شیر آنها خون پیدا می شود». به گفته محمد حسینی شیرازی (قرن ۱۸ میلادی) « آشامیدن جوشانیده کاکوتی و یا چای آن، مواد غلیظ را از سینه و ریه بیرون، اشتها را زیاد وتهوع را برطرف میسازد. همچنین روحیه ی بد و غم انگیز را دور می کند». جوشانده و عصاره ی آن برای قولنج (دل پیچه) مفید بوده، همچنین عاملی برای افزایش تعریق و حل کردن سنگ های کلیه و مثانه است. در طب معاصر. کاکوتی ماده رسمی دارویی روسیه و کشورهای همسایه آن اتریش، دانمارک، نروژ، لهستان، فرانسه و چک محسوب میشود. در آلمان کاکوتی به عنوان داروی ضدسرفه هنگام سرفه خلط دار، آرامبخش، ضدتشنج و اشتهاآور استفاده میشود. در فرانسه عصاره کاکوتی دارویی برای خوب نمودن ترشح قلب محسوب میگردد. ضمن این که به عنوان ضدتشنج و شفابخش زخم ها نیز کاربرد دارد در بلغارستان کاکوتی، برای به هم ریختگی کار معده و روده، هیجان عصبی، درمان بیماری های کبد، معده و اختلالات قاعدگی پیشنهاد می شود. به نظر «م . گ. کولاف ۱۹۷۱» کاکوتی دارویی موثر برای درمان بیماری های افزایش فشار خون، آتروسکلروز، کلیه، کبد و صرع می باشد. مولف، درمان زیر را برای بیماری صرع پیشنهاد می کند. ۱۰گرم کاکوتی را در ۳۰۰ میلی لیتر آب جوشانده و ۱۵ دقیقه قبل از غذا بنوشند. برای ما اثبات شده است که شیره آب کاکوتی عادی و کاکوتی ریزه گل به نسبت ۱:۱۰ ترشح اسید و پپسین در معده را فعال می کند.همچنین تأثیر هر دو نوع کاکوتی در افزایش ترشح صفرا نیز ثابت شده است. (این تأثیر در ۲ ساعت اول خوردن آن بهتر آشکار میگردد.) همزمان با افزایش ترشح، کلسترول موجود در صفرا نیز تحت تأثیر کاکوتی کاهش مییابد. شیره آبی کاکوتی عادی و ریزه گل عمل ترشحی کبد را بهتر می کند.

 روش مصرف:

۱ - یک قاشق سوپخوری علف کاکوتی را در ۲ استکان آب جوش ریخته در ظرف سرپوشدار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دم کرده، پس از صاف نمودن به مقدار ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری روزی ۳ تا ۴ بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از غذا به عنوان داروی دفع کننده صفرا مصرف می کنند.۲- برای وان، ۳۰۰ گرم کاکوتی را با حرارت ملایم در ۳ لیتر آب به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه جوشانیده، بعد از پالائیدن و مخلوط کردن با آب، وان گرفته می شود.

تدابیر احتیاطی

هنگام حاملگی، سوزش سردل، گاستریت مزمن، زخم معده و دوازدهه همچنین هنگام بیماریهای کبدی خوردن علف سبز و عصاره  کاکوتی ممنوع است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد