قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / با گیاه کندش در طب سنتی آشنا شوید
با گیاه کندش در طب سنتی آشنا شوید
با گیاه کندش در طب سنتی آشنا شوید

با گیاه کندش در طب سنتی آشنا شوید

 با گیاه کندش در طب سنتی آشنا شوید

کندش

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی کندش است . کندش ریشه  گیاهی است شبیه به کنگر، برگ آن سبز مایل به سفید، سطح ریشه سیاه رنگ وداخل آن زردرنگ است و دارای بوی تند می باشد. تقریباً سمی و به شدت عطسه آور است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از::کندس  – کندُښه -ریشه کازران.

 

طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص درمانی کندش:

۱- به مقدار یک عدس از پودر آن را در بینی بکشید. به شدت عطسه می آورد و بسیاری ازناراحتی هایی که با عطسه برطرف می شود را مداوا می کند؛ مانند بیشتر سکسکه هاو لقوه، ضمناً بوی بدبینیرا مرتفع میکند ترشحات و عفونت های داخل سینوس ها را خارج میسازد. ضمناً اگر با کشیدن آن در بینی دیگر عطسه بند نیامد، جلوی بینی روغن بنفشه گرفته و بو کنید و یا سرکه و گلاب را مخلوط کرده در داخل بینی بمالیدو یا با برف یا یخ بینی را خنک کنید، عطسه بند میآید.

۲- افراد صرعی که در اثر حمله ی صرع بیهوش شده باشند، اگر به اندازه  یک عدس از پودر آن را جلوی بینی او بگیرند یا در بینی اش بچکانند بهوش می آیند.

درمان گیاهی سودا

۳- آن را مثل غبار نرم بسایید و با آب مخلوط کنید و بمالید. سودا را درمان می کند.

۴- آن را مثل غبار نرم بسایید و در روغن زرده  تخم مرغ مخلوط کنید و هر شب بر موضع بمالید. برص یا لکه  سفید بدن را برطرف میکند. این مخلوط را گاه گاهی اگر به جایی از بدن مانند ابرو یا سر و غیره بمالید، مودرمی آورد (در صورتی که پوست سر یا صورت چرب نباشد نتیجه ی خوبی می دهد) ولی اگر خواستید به مژه بمالید، مواظب باشید داخل چشم نرود.

درمان گیاهی کک و مک

۵- آن را مثل غبار نرم بسایید و با آبلیمو مخلوط کرده و هر شب بر صورت بمالید و بخوابید. کک و مک صورت را به مرور برطرف می کند.

 در فصل گرمای شدید یا در مناطق حازه و همچنین برای بچه ها و افراد مسن استعمال آن ممنوع میباشد، مصرف آن برای افراد گرم مزاج چندان مناسب نیست، اگر افرادی که فشارخون بالا دارند مصرف کنند احتمال پاره شدن مویرگهای آنان وجود دارد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *