قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / با Tonsilitis تورم و التهاب لوزه ها آشنا شوید…
با Tonsilitis تورم و التهاب لوزه ها آشنا شوید...
با Tonsilitis تورم و التهاب لوزه ها آشنا شوید...

با Tonsilitis تورم و التهاب لوزه ها آشنا شوید…

با Tonsilitis  تورم و التهاب لوزه ها آشنا شوید…

Tonsilitis  تورم و التهاب لوزه ها 

عفونت حاد لوزه ها، منجر به تورم و التهاب آنها می شود. ممکن است تورم والتهابلوزهها با التهاب حلق همراه باشد. عامل این عفونت معمولاً نوعی ویروس است ولی ممکن است نوعی باکتری نیز این نوع عفونت را ایجاد کند. اکثر اوقات با تورم والتهاب لوزه ها، آدنوئیدها (غدد کوچک پشت بینی) نیز دچار عفونت می شوند و بینی دچار گرفتگی می شود. کودکان زیر ۱ سال خیلی به ندرت دچار تورم و التهاب لوزه ها می شوند. این نوع عفونت معمولاً در کودکانی که در سال های اولیه  دبستان هستند اتفاقمی افتد و معمولاً پس از ۱۰ سالگی با افزایش مقاومت بدن، احتمال ابتلا به تورم و التهاب لوزهها کاهش می یابد.

آیا التهاب و تورم لوزه ها خطرناک است؟

التهاب و تورم لوزه ها اگر به طور مکرر ایجاد نشود و به تکرار موجب عفونت گوش میانی نشود، خطری ندارد، زیرا ممکن است عفونت گوش میانی مکرر منجر به ناشنوایی دائم شود. عوارض دیگری که ممکن است خیلی به ندرت در فردی که به التهاب و تورم لوزه ها مبتلا شده است، ایجاد شود، عبارتند از: التهاب و عفونت کلیه (نفریت) و تبروما تیسمی.

علائم احتمالی تورم لوزه ها

  • گلو درد که ممکن است آنقدر شدید باشد که موجب اشکال در بلع شود
  • قرمزی و بزرگ شدن لوزه ها و احتمالا نقاط زرد رنگ بر روی آنها
  • تورم غدد گردن
  • تب 38 درجه سانتی گراد
  • تنفس از دهان و اشکال در تنفس و احتمالا بوی نامطبوع از دهان در هنگام بازدم

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر فرزندتان از گلو درد شکایت میکند یا متوجه شده اید که در خوردن غذا و بلع مشکل دارد، گلوی او را در نور روشن معاینه کنید، به این طریق که سر او را کمی به عقب نگه دارید و دسته ی قاشق را با ملایمت روی زبانش فشار دهید و به او بگویید چرف «آ» را به طور کشیده ادا کند «آ|||». این کار موجب می شود که گلوی او به طور کامل باز شود و شما بتوانید داخل گلو رامشاهده و بررسی کنید. با این اقدام شما قادر خواهید بود در طی ۱ تا ۲ ثانیه هر نوع قرمزی و تورم واحتمالا نقاط زرد روی لوزههای متورم را مشاهده کنید 

۲) درجه  حرارت بدن کودک را از نظر بروز تب اندازه بگیرید 

۳) دو طرف بالای گردن در ناحیه  زیر چانه  کودک را با انگشت دستتان لمس کنید و به ارامیروی ناحیه فشار وارد کنید و ببنید که غدد اینناحیه دچار تورم شده است یا نه. در صورت بروز تورم، شما برجستگی به اندازه  نخود بزرگ (به اندازه فندق) زیر انگشتتان حس خواهید کرد.

۴) اگر کودک به سنی رسیده است که قادر به بیان حال خود باشد، از او سوال کنید آیا گوش درد دارد یا خیر، در صورتی که کودک قدرت بیان ندارد توجه کنید که آیا یکی از گوش هایش را می مالد و یا میکشد؟ ببینید که آیا از گوش کودک چرک و ترشح خارج شده است یا خیر.

۵) برای نرم شدن گلو (و کاهش ورم لوزهها) به کودک مایعات سرد به مقدار کافیبدهید 

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که با مشاهده  علایم ذکر شده فکر می کنید که فرزندتان دچار تورم والتهاب لوزه شده است او را نزد پزشک ببرید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

–  ممکن است پزشک به وسیله  «سوآب» از ترشحات اطراف لوزه نمونه برداری کند و برای شناسایی دقیق عامل عفونت آن را به آزمایشگاه بفرستد. پزشک بر طبق نوع عامل عفونت و در صورتی که احتمال وجود عفونت باکتریایی وجود داشته باشد، آنتیبیوتیک مناسب را تجویز می نماید. البته برای عفونتهای ویروسی درمان خاصی وجودندارد. پزشک گوش و پردهی گوش راز نظر وجود عفونت معاینه میکند و در صورتی کهنشانه ای از بروز عفونت وجود داشته باشد آنتی بیوتیک مناسب تجویز می کند.

-اگر کودک مرتباً دچار التهاب و تورم لوزهها شود، ممکن است پزشک عمل جراحی مخصوصی برداشتن لوزهها را توصیه کند. البته این عمل قبل از ۴ سالگی توصیهنمی شود.

چه کمکی می توانم بکنم؟

– در صورت بروز تب سعی کنید به وسیله  اسفنج مرطوب و استفاده از داروی تببر،  تب کودک را پایین آورید. استراحت مداوم در رختخواب لزومی ندارد ولی سعی کنید دمای اتاق کودک را معتدل نگه دارید.

– در فواصل زمانی کوتاه به کودک مایعات و نوشیدنی به مقدار کافی بدهید.

– اگر کودک در بلع غذا مشکل دارد، به او غذاهای آبکی بدهید و غذا را در مخلوط کن له وشل کنید ولی او رامجبور به خوردن نکنید. به کودک مواد غذایی مورد علاقه اش را بدهید مثلاً اگر بستنی و ماست دوست دارد اجازه بدهید از آنها بخورد. این مواد غذایی مقوی و برای التهاب و تورم لوزه ها مفید هستند.

– اگر کودک دچار التهاب و تورم لوزدها شده باشد، برای تخفیف گلو درد هیچ گاه از غرغره  گلو شویه استفاده نکنید زیرا دیده شده است که این کار موجب انتشار عفونت ازگلو به گوش میانی می شود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *