قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / برای تأمین آتیه کودکان بهتر است آنها را از غذاهای آشغال دور نگه داریم.
برای تأمین آتیه کودکان بهتر است آنها را از غذاهای آشغال دور نگه داریم.
برای تأمین آتیه کودکان بهتر است آنها را از غذاهای آشغال دور نگه داریم.

برای تأمین آتیه کودکان بهتر است آنها را از غذاهای آشغال دور نگه داریم.

برای تأمین آتیه کودکان بهتر است آنها را از غذاهای آشغال دور نگه داریم.

دکتر زولتان در کتاب نشاط تندرستی غذاهای آشغال را اینگونه معرفی می غذاهای آشغال !! غذای آشغال چیست و چرا این اندازه برای سلامت شمازیان آور است) غذاهای آشغال شامل شیرینی جات، شکلات، چیپس، غذاهای حاضری صنعتی (آسنک و  پیتزا)، بستنی های صنعتی، سوسیس، کیک ها، کلوچه ها، نان سفید، غلات شیرین شده و سایر غذاهای عمل آوری شده صنعتی (فراپال و کارخانه ای).

در این نوع مواد غذایی نسبت ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیمها و الیاف به ارزش کالر یکی بسیار کم یا هیچ است. غذای حقیقی حاوی کلیه ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیمهای مورد لزوم سوخت و ساز پروتئین، کربوهیدرات و چربی است.

غذاهای آشغال نه فقط از لحاظ مغذی بودن ناقص و نارسا هستند، بلکه در پی تخلیهذخایر مفید بدن میباشند. آنها در هنگام هضم شدن باعث کمبود مواد مغذی از قبیل ویتامین ها و املاح هم می شوند. ایجاد این کمبودها موجب بروز اشتیاق و احساس نیاز با مواد خوراکی میشود که اگر شخصی به وسیله رژیم بهتر یا مواد کمکی و تکمیلی اقناع نشود. اشتیاق های غیر معمول در او بروز میکند که با علایم کمبود ویتامین و مواد معدنی همراه است.

ممکن است این حالات لزوماً با بیماری های مشخص و کمبود رسمی تغذیه از قبیلاسکوربوت، بری بری، پلاگر، شبکوری یاراشیتیسم مربوط نباشد، بلکه به جای آن ناراحتی هایی مانند: خستگی، متغیر شدن خلق و خو، سردرد، اضطراب، دردهای عضلانی و کم سالن حافظه بر شخص عارض شده باشد. به سبب آن که کلیه غذاهای آشغال، کالری زیادیدارند و سطح مواد ویتامینی و مواد معدنی مورد نیاز بدن را در موقع هضم و سوخت وساز این می آورند. بیشترغذاهای آشغال، آکنده از چربی است مثلاً یک قالب متوسط شکلات ۵۶ درصد گالری آن از چربی سرچشمه میگیرد یا میانگین چربی چیپس سیب زمینی را ۶۲ درصد ثبت برده اند و… نوشابه ها، غلات تصفیه شده و بعضی غذاهای خمیری دیگر مانند اسنک، پیتزا و… گلوکز خون و سطح انسولین را اندک مدتی پس از مصرف بالا میبرند.

با مصرف مداوم این مواد سطح گلوکز سقوط کرده و حمله موقتی سقوط قند خون پدیدار میشود که علایم آن اطراب، سردرد، خستگی مفرط، خواب بعد از غذا، تغییر اخلاق و اشتیاق برای خوردن  شیرینی بیشتر است.  رنگ، طعم، بو و بسته بندی فیزیکی غذاهای آشغال اشتها برانگیز بوده و افراد را به خود جلب می نماید. خوردن غذاهای آشغال به دفعات زیاد موجب بالا رفتن سطح انسولین و آریای افراد می شود. قند مصرفی به صورت تری گلیسرید در بدن ذخیره میشود و ممکن است سطح آن در خون اشخاص فربه که قند زیاد مصرف میکنند به طور مزمن بالا رود.

در غذاهای آشغال نمک (سدیم) زیاد وجود دارد. سوسیس ها، ساندویچ ها، پفک ها و چېپس ها با نمک   فراوان باعث ازدیاد فشارخون و سکته مغزی می شوند. اگر می خواهید غذای آشغال مصرف کنید بدانید که علاوه بر مشکلات ذکر شده باید در الگوی مواد افزودنی غیر مغذی (رنگها، طعم ها، نگهدارنده ها و…) نیز باشید. برخی موادی که به غذاهای آشغال اضافه میشود عبارتند از: سولفات آمونیم، آلومینیم، اتیل فرمات، گلیسیریل منواستارات، منو سدیم گلوتامات، پروپیلن، گلیکول، BHT-BHA استانوس کلراید، EDTA، سدیم نیتریت، استون پراکساید، متایبسولفیت سدیم و پتاسیم، گام تراگاکانت، پترولیوم نفت، سدیم لوریل، سولفات و صدها مواد دیگر مضر و نابودکننده.

ورقه های محافظ حاوی آلومینیوم امکان آثار زیان  بخشی مانند: بد کار کردن مغز را دارد.

BHA-BHT    با واکنش های حساسیتی شدید ارتباط دارند. منو سدیم گلوتامات ممکن است تهوع و استفراغ و اسهال ایجاد کند.

آیا میدانید؟ بسیاری از افزودنیهای غذاها که به طور معمول در غذاهای آشغال یافت می شود از فرآورده های نفتی هستند که به وسیله بدن خرد و هضم نمی شوند. اکثر این افزودنیها در یاخته های چربی ذخیره می شوند. از آنجا که بسیاری از این مواد شیمیایی با سرطان ارتباط دارند، لذا خوردن غذاهای آشغال احتمال خطر سرطان را سرعت میبخشد.

چگونه غذاهای آشغال را ترک کنیم؟

استفاده از غذاهای طبیعی سرشار از الیاف (نان کامل سبوس دار، حبوبات، جوانه های غلات و شیرینی های طبیعی: عسل، خرما، کشمش، توت خشک، میوه های شیرین و فندقه ها (مانند: بادام، پسته، گردو، فندق و…)، همگی باعث قطع اشتها به مواد شیرین مصنوعی می شود.

نوشیدن دم کردهٔ گل گاوزبان و شیرین بیان (به شرط آن که فشار خون نداشته باشید) سطح نیرو را بالا برده و اشتیاق به قند را پایین می آورد. در صورتی که نتیجهٔ مثبت نگرفتید به کارشناس درمان طبیعی یا کارشناس تغذیه طبیعی و یا پزشکان کل نگر و گیاه درمان مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

پوسیدگی دندان

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده 

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده    یکی از عیوب کلیه مواد ترمیمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *