قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟
تنبلی چشم در کودکان
تنبلی چشم در کودکان

برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟

برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟ 

تنبلی چشم 

تنبلی چشم که اصطلاح پزشکی آن amblyopia (واژه یونانی به معنی چشم ضعیف یا تنبل) است، شایع ترین اختلال بینایی در کودکان به شمار می آید. تنبلی چشم به اختلالی گفته میشود که در آن، بینایی یکی از دو چشم به دلیل عدم هماهنگی کاملی و صحیح مغز و چشم در زمینه تولید تصاویر کاهش مییابد. چشم دچار تنبلی در ظاهر سالم است ولی به طورطبیعی مورد استفاده قرار نمیگیرد زیرا مغز، تصاویر چشم طرف مقابل را تأیید می کند و مورد توجه قرار می دهد. تنبلی چشم در ۲ تا ۳ درصد کودکان وجود دارد. تنبلی چشم ممکن است در اثر هر نوع اختلالی که بر تکامل طبیعی بینایی یا استفاده از چشم ها تأثیر بگذارد ایجاد شود. لوچی (استرابیسم)، نزدیک بین تر، دوربین تر یا آستیگمات تر بودن یک چشم نسبت به چشم مقابل و گاهی اختلالات دیگر چشم مانند آب مروارید موجب بروز تنبلی چشم می شوند. تنبلی چشم در صورت عدم درمان موفقیت آمیز در اوایل دوران کودکی، معمولاً ادامه پیدا می کند و شایع ترین علت اختلال بینایی در یک چشم در بین کودکان، جوانان و افراد میان سال را تشکیل میدهد. درمان تنبلی چشم، مجبور کردن کودک به استفاده از چشم ضعیف تر (چشم دچار کاهش بینایی) است. برای این کار می توان از یکی از دو راه زیر استفاده کرد:

الف) ریختن روزی یک قطره از دارویی به نام آتروپین در چشم سالم به منظور ایجاد اتساع موقت مردمک و در نتیجه، تار شدن موقت آن، که با این کار کودک ترجیح خواهد داد از چشم دیگرش (چشم مبتلا به کاهش بینایی) استفاده کند. در نتیجه، به تکامل بیشتر بخشی از مغز که به بینایی اختصاص دارد کمک می شود.

ب) قرار دادن یک چشم بند کدر و چسبنده بر روی چشم سالم برای مدت هفته ها یا ماهها به منظور به کارگیری چشم ضعیف تر و کمک به تکامل بیشتر بخشی از مغز که به بینایی اختصاصی دارد.

درمان تنبلی چشم

جهت درمان تنبلی چشم، بعد از رفع علت زمینه ساز تنبلی (مثل اصلاح عیب انکساری یا رفع کدورت مسیر بینایی)، باید کودک را به استفاده از چشم ضعیف وادار نمود. این کار معمولا با بستن چشم سالم برای هفته ها یا ماه ها صورت می گیرد.
چشم پزشک ممکن است برای اصلاح عیب انکساری چشم (نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم)، عینک تجویز نماید. اگر عینک به تنهایی باعث بهبود بینایی نشود، بستن چشم سالم هم لازم خواهد بود.
استثنائا در مواردی که تنبلی چشم ناشی از انحراف چشم باشد، درمان تنبلی چشم معمولا پیش از جراحی برای اصلاح انحراف چشم صورت می گیرد و بستن چشم غالبا پس از جراحی نیز ادامه می یابد.
اگر چشم پزشک متوجه آب مروارید (کاتاراکت) یا افتادگی پلک و یا ناهنجاری دیگری شود، اغلب انجام جراحی برای اصلاح مشکل زمینه ای قبل از درمان تنبلی لازم می باشد و پس از جراحی، بستن چشم سالم، برای بهبود بینایی لازم است.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *