قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / برای جلوگیری از بارداری چه کنیم؟
جلوگیری از بارداری
جلوگیری از بارداری

برای جلوگیری از بارداری چه کنیم؟

برای جلوگیری از بارداری چه کنیم؟

روشهای فیزیکی

۱. روشهای حایل

روش های حایل از طریق فیزیکی از حرکت اسپرم به داخل دستگاه تناسلی زن ممانعت به عمل می آورند. متداول ترین روش حایل، استفاده از کاندوم (cOndom) است. کاندوم مردانه غلافی از جنسی لاتکس یا پلی اورتان است که بر روی آلت قرار میگیرد. کاندوم های زنانه از جنسی پلی اورتان در دسترس هستند که در هر انتهای آن ها، حلقه انعطاف پذیری وجود دارد که یکی در پشت استخوان عانه قرار میگیرد تا کاندوم در محل خود محکم شود و حلقه دیگر در بیرون واژن (مهبل) قرار میگیرد.

. اسپرم کش ها به شکل کرم، ژل، شیاف، فیلم و کفت، درون ظروف آئروسل در دسترس هستند و به ویژه در زنانی که نیاز به جلوگیری موقت دارند (مثلاً طی هفته اول پس از شروع قرص های ضد بارداری یا حین شیردهی مفید واقع میشوند. جزء فعال اسپرم کش، لونوگزینولی – ۹ یا اکتوگزینول – ۹ است. ترکیبات اسپرم کشی را باید کمی قبل از نزدیکی در بالاترین قسمت تماس مهبل با گردن رحم مالید تا حداکثر اثر را داشته باشند. معمولاً حداکثر دوام اسپرم کشی یک ساعت است و پس از آن، باید قبل از نزدیکی بعدی دوباره مصرف شود. حداقل ۶ ساعت بعد از مقاربت، از شستشوی واژن آغشته به اسپرم کشی خودداری کنید.

ترکیبات هورمونی پیشگیری از بارداری به صورت خوراکی (قرص)، تزریقی، پوستی (برچسب) و حلقه های داخل مهبل (Vaginal Ring) با نام Nuva Ring در دسترس قرار دارند. تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن موسوم به اورملوکسیفن (centchroman)

این ترکیب، موجب می شود تخمک گذاری به طور غیرهمزمان با تشکیل پوشش داخل رحم روی دهد و از کاشته شدن تخم (زیگوت؛ سلول دوتایی حاصل از اتحاد گامت های نر و ماده که به آن تخمک بارور هم گفته می شود) پیشگیری میکند. این ترکیب به طور گسترده از اوایل دهه ۱۹۹۰ با نام تجاری Saheli در هندوستان مورد استفاده قرار گرفته است.

روش های داخل رحمی

روشهای داخل رحمی، با ابزارهایی که اغلب شکلی شبیه < دارند و به دو نوع مختلف موسوم به دستگاه داخلی رحمی آی .یو.اس (intrauterine system; IUS)ووسیله داخل رحمی آی .یو.دی IUDintrauterine device).در دسترس هستند مورد استفاده قرار میگیرند

جلوگیری از بارداری در موارد اضطراری

چنانچه نزدیکی محافظت نشده (یعنی بدون استفاده از هیچ نوع روش جلوگیری) صورت گرفته باشد یا احتمال ناموفق

بودن روش جلوگیری وجود دارد (مثلاً کاندوم مورد استفاده، در حین نزدیکی پاره شده است) میتوان از دو روش جلوگیری اضطراری استفاده کرد. این دو روش عبارتند از: a. روش هورمونی [ که به آن، «روش استفاده از قرص، به شکل اضطراری» (emergency pill) یا «قرص صبح روز بعد» (morning after pill) میگویند، اگرچه تا ۳ روز بعد از مقاربت مؤثر واقع میشود.

در این روش از یک قرص حاوی هورمون پروژسترون استفاده میشود.

b قرار دادن آی. یو، دی حاوی مس، در فاصله حداکثر ۵ روز پس از عدم موفقیت روش جلوگیری مورد استفاده یا نزدیکی محافظت نشده.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *