قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / برای درمان برونشیت از گیاه دارویی حشیشهالجرب استفاده کنید…
گل کبوتر
گل کبوتر

برای درمان برونشیت از گیاه دارویی حشیشهالجرب استفاده کنید…

 برای درمان برونشیت از  گیاه دارویی حشیشهالجرب استفاده کنید…

حشیشهالجرب چیست؟

نام ها دیگر: گل کبوتر – مامی ثاصحرایی

گیاهی است از خانواده  Dipsaceae که گونه ها متعددی دارد. این گیاه چند ساله و به بلند از ۱۰۰ – ۴۰ سانتیمتر می باشد. برگ ها آن دراز و باریک، متقابل و بدون دندانه، گل ها آن آبی مایل به بنفش و ریشه  آن خیلی کوتاه است. این گیاه در اروپا در فرانسه و سایر مناطق مدیترانه ای و در سیبری انتشار دارد. وجود آن در ایران تا به حال گزارش نشده است.

این گیاه از روزگاران کهن مورد توجه بودهاست و از جمله داروها شفابخش در بیماریها جلو نظیر جذب بوده است ؛ این گیاهقاعده آور است و در درمان سرفه؛ برونشیت؛ ناراحتی ها حاد تنفسی موثر است خوردن آنموجب تسهیل خروج اخلاط از ریه می شود از ریشه تازه له شده آن برای ناراحتی هایپوستی مثل جرب استفاده می شود دم کرده یا جوشانده گیاه به صورت غرغره برای رفع التهابو زخم مخاط دهان موثر است

 خواص ریشه و برگ حشیشه الجرب

ترکیبات شیمیایی: نشاسته – قند ساکاروز – تانن – یک ماده  تلخ – یک ساپونین – یک گلوکوزید بی شکل به نام اسکوبیوزید.

تازه  آن را له کنید و ضماد نمایید. برای درمان ناراحتی ها پوستی نظیر اگزما تر، جرب و التیام زخم ها مؤثر استدر درمان سرفه؛ برونشیت؛ ناراحتی ها حادتنفسی موثر است خوردن آن موجب تسهیل خروج اخلاط از ریه میشود از ریشه تازه له شده آن برای ناراحتی هاپوستی مثل جرباستفاده می شود دم کرده یا جوشانده گیاه به صورت غرغره برایرفع التهاب و زخم مخاط دهان موثر است ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید، بعد آب صاف کرده  آن را به مرور بنوشید. مقوی، قابض و تصفیه کننده  خون است، به هاضمه کمک می کند، کرم کش و قاعده آور است و اختلال در عادت ماهیانه را برطرف می کند، برای معالجه  صرع و آب آوردن نسوج بدن نافع می باشد، برای درمان سرفه، برونشیت و ناراحتی ها حاد تنفسی مؤثر است، موجب تسهیل خروج اخلاط از ریه می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *