قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / برای درمان خارش یا حساسیت پوست چه باید کرد؟
خارش یا حساسیت های پوستی
خارش یا حساسیت های پوستی

برای درمان خارش یا حساسیت پوست چه باید کرد؟

برای درمان خارش یا حساسیت پوست چه باید کرد؟

خارش یا حساسیت پوست چگونه ایجاد می شود؟

مبتلایان به خارش می توانند هر روز صبح ۵ گرم پوست هلیله زرد را در نصف استکان سکنجبین و مقدار آب حل کرده، به نوشند ادامه این امر موجب رضایت بیمار است.

نسخه ضد خارش

پوست هلیله زرد 5 گرم

تمرهندی10 گرم

هلیله کابلی5 گرم

هلیله سیاه5 گرم

شاه تره10 گرم

گل نیلوفر5 گرم

گاوزبان5 گرم

سنا5 گرم

ریشه شیرین بیان 20 گرم

پس از مخلوط کردن ۳۰ قسمت شود. هر قسمت را در یک لیوان آب جوش حل کرده پس از ۸ ساعت جوشانده صاف نموده ناشتامیل شود.

از مقداری داروی فوق می توان به دلخواه از نسبت ترکیبات آنها کاست و برای هر چند روزیکه لازم باشد به کار برد. عرق شاه تره، عرق کاسنی، شربت بنفشه، لیمو، عناب، زرشک، انار وسماق همه در اینجا مؤثرند.

 نسخه ضد خارش و ضد اگزما

گوگرد زرد ۵ گرم نرم ساییده در ۴۰ گرم روغن کنجد حل کرده خوب تکان داده که رسوب ننماید روزانه به محل خارش بمالند.

بیماری خارش دار مزاحمی است که اکثر در مزاج ها گرم و صفراوی به وجودموجب عدم آرامش بیمار می گردد. این بیماری عبارت است از دانه ها ریز قرمز خارش دار، زمانی دانه ها یا آبدار و گاهی خشک هستند، دفعتاً ظاهر شده و فرو می نشیند. شب ها بیشتر شده و با خارش محلی، بیماری بدتر می شود.

 درمان خارش یا حساسیت پوست:

در پرخونی، خون گیری و در صفراوی دارو ضد صفرا به کار برده می شود و برای تلیین مزاج از آب انار، تمرهندی و آلو استفاده می شود. در هنگام خارش اگر بدن را با آبگرم به شویند خارش کمتر می شود. اگر تخم خربزه و سبوس گندم را جوشانده آب آن را به مالند خارش فرو می نشیند. برای تبرید”، تسکین شدت خارش، مانع شدن از افزایش ماده بیماری زا، برای پاکسازی پوست و باز شدن مسام پوست این دارو را بمالند. گلاب و سرکه از هر کدام نصف لیوان در صورتی که خارش، حرارت و گرمی پوست شدید باشد نیم گرم کافور در یک لیوان دوغ ترش یا یک لیوان شیره خرفه یا لعاب اسپرزه حل کرده در سه وعده میل نمایند. ۲۵۰ گرم آرد جو را با آب تاجریزی یا با آب برگ گشنیز حل کرده در حمام به بدن خود به مالند و پس از ساعتی بشویند. برای این کار از آرد عدس و آب گشنیز یا تاجریزی نیز می توان استفاده نمود. سوپ مرغ که در آن اسفناج، خرفه، برگ کاهو، گشنیز و کدو پخته شده باشد مفید است میتوان این سوپ را با تمرهندی یا با سرکه و یا آب غوره میل نمود.

صبر زرد ۰/۵۰ گرم (سه نخود)، آب برگ کاسنی یا عرق کاسنی یا آب تاجریزی حل کرده میل نمایند، این عمل را میتوان سه روز صبح ناشتا انجام داد.

نسخه ضد خارش؛ آب چوب گز، شاه تره، ریشه کاسنی و صندل به محل خارش بمالند. درحمام بدن را با مورد، شاه تره، تخم ترشک و برگ کدو که از هر کدام به نسبت مساوی نرم کوبیده و خیسانده باشند، بشویند. به جای صبر زرد در نسخه بالا میتوان صبح ۲۰ گرم عناب راجوشانده با نصف استکان سکنجبین و یک لیوان آب میل نمود.

نسخه ضد خارش، مخصوصاً اگزما یک عدد انار را خورد کرده در سرکه بپزند تا کاملاً له و به صورت خمیر در آید. سپس تخم کدو و مغز تخم خربزه از هر کدام ۲۵ گرم، مازو ۱۰ گرم، زاج نرم کردن، نرم گردانیدن  خنکی خوردن، سردی خوردن، خنک کردن، سرد کردنسفید ۵ گرم، گوگرد زرد ۵ گرم، پوست هلیله زرد ۱۰ گرم همه این داروها را نرم کوبیده به خمیر فوق اضافه نموده روی محل خارش یا اگزما بمالند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *