قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / برای درمان عفونت گوش در کودکان چه کنیم؟
عفونت گوش در کودکان
عفونت گوش در کودکان

برای درمان عفونت گوش در کودکان چه کنیم؟

برای درمان عفونت گوش در کودکان چه کنیم؟ 

عفونت گوش

التهاب و عفونت گوش خارجی در حفره  خارجی گوش ایجاد می شود و چندین علت دارد از جمله: عفونت های میکروبی، حساسی شدن پوست مجرای گوش در اثر خراشیدگی، وارد شدن جسم خارجی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب (شناکردن) و همچنین جوش و کورک داخل گوشی، عفونت گوش خارجی در کودکانی که به دفعات و طولانی مدت شنا می کنند شیوع بیشتری دارد. از علایم التهاب و عفونت گوش میتوان گوش درد، التهاب، تورم، خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن و خارج شدن ترشح از گوش را نام برد. (گاهی ممکن است ترشح و جرم گوش موجب مسدودشدن گوش و کم شنوایی شود)

عوارض عفونت گوش

از آنجایی که عفونت گوش خارجی، مکانیزم شنوایی را در برنمی گیرد، معمولا خطری ایجاد نمی کند. با این وجود این عفونت باید همیشه در اولین فرصت درمان شود تا از انتشار آن جلوگیری شود. توجه داشته باشید که خارج شدن هرگونه ترشح از گوش باید فوراً مورد بررسی و درمان قرار گیرد، زیرا ممکن است علامتی از عفونت گوش میانیباشد.

علایم عفونت گوش

گوش ذرد

قرمزی و حساس شدن لاله گوش و مجرای خارجی گوش

تاولهابی چرکی و ابدرا در مجرای گوش

ترشح از مجرای گئوش

خارش و خشکی و پوسته پوسته شدن

درمان عفونت گوش

۱) داخل گوش و مجرای خارجی آن را از نظر وجود علایم عفونت (ترشح، قرمزی، پوسته پوسته شدن) یا جسم خارجی بررسی کنید. اگر جسم خارجی وارد گوش شده است، در صورت امکان آن را در آورید.۲) گوش و ترشحات آن را دستکاری نکنید، همچنین کودک را از لمس کردن و خاراندن گوش برحذر دارید.

۳) از کودک بخواهید تا آن جایی که می تواند دهانش را باز کند و ببینید که آیا این کار باعث ایجاد درد می شود.

۴) لاله گوش را با ملایمت لمس کنید و به آرامی آن را بکشید و توجه داشته باشید که کودک احساس درد می کند یا خیر.

۵) ترشحات خارج شده از گوش را با آب ولرم پاک کنید.

۶) برای تسکین درد به کودک شربت مسکن (استامینوفن) بدهید و در هنگام استراحت بر روی گوش دستمالی پنبه ای یا گاز استریل قرار دهید تا ترشحات خارج شده از گوش را جذب کند.

اگر از گوش فرزندتان هرگونه ترشحاتی خارج شد و علایم عفونت (گوش درد، قرمزی، خارش، ترشح، پوسته پوسته شدن) را مشاهده کردید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید

 

-پزشک گوش کودک را به وسیله  اتوسکوپ معاینه میکند و در صورت نیاز مجرای خارجی گوش را پاک میکند۔ در صورت عفونت، پزشک قطرہ آنتی بیوتیک مخصوص گوش یا قرص هایی تجویز می کند تا عفونت برطرف شود.

 -اگر جسم خارجی داخل گوش شده باشد، پزشک آن را خارج میکند.در صورتی که فرورفتگی عمیق باشد – پزشک کودک را به بیمارستان منتقل میکند تا به وسیله ی تجهیزات مخصوص آن را خارج کنند.

 -اگر گوش درد کودک ناشی از کورک یا جوش باشد، ممکن است پزشک به آن نیشتر بزند (سوراخ کند) و چرک را خارج کند، این کار موجب تسکین سریع درد ناشی از کورک می شود.

 

 –در صورت وجود گوش درد تا مراجعه به پزشک به کودک مسکن (استامینوفن) بدهید

-از خیس کردن و فروکردن گوش در داخل آب (شنا و استحمام) خودداری کنید تا عفونت گوش بر طرف شود. در صورت حمام کردن مراقب باشید آب داخل گوش نرود (به این منظور میتوانید دستمال پنبه ای یا گاز استریل را داخل گوش بگذارید و با احتیاط کودک را حمام کنید).

– برای پاک کردن ترشحات خارج شده از گوشی، میتوانید از پنبه یا گاز مرطوب استفاده کنید، ولی گوش پاک کن یا هر وسیله  دیگری را برای پاک کردن، داخل مجرای گوش نکنید، زیرا افزایش میزان تورم و ترشحات گوش نوعی واکنش برای دفع و مقابله با عفونت است و وارد کردن گوش پاک کن به داخل گوش موجب جلو راندن و پیشروی عفونت به داخل گوش و آسیب مجرای گوش و در نهایت انتشار عفونت می شود. – بدون مشورت و تجویز پزشک از هیچ گونه قطره  گوش استفاده نکنید.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *