قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / برای درمان ورم حنجره خود از گیاه دارویی خیار خر استفاده کنید؟
گیاه خیار خر
گیاه خیار خر

برای درمان ورم حنجره خود از گیاه دارویی خیار خر استفاده کنید؟

برای درمان ورم حنجره خود از گیاه دارویی خیار خر استفاده کنید؟

گیاه خیار خر چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خیار خر است . خیار خر گیاهی است از خانواده Cucurbitaceae، علفی و چند ساله. ساقه  آن نسبتاً ضخیم، خوابیده و پوشیده از کرک ها زبر و خشن است. برگها آن متناوب، پهن، دارای بریدگی ها کم عمق با دمبرگ دراز، پوشیده از کرک و بدون پیچک می باشد. گل ها آن کوچک است که نر و ماده جداگانه روی یک پایه قرار دارند. میوه  آن شبیه به بلوط دراز است و پس از رسیدن رنگ آن سبز مایل به زرد، پوشیده از تارها زبر و طعم آن بسیار تلخ می باشد. دانه های داخل میوه قهوه  تیره است و پس از رسیدن میوه سوراخی در محل اتصال میوه به دم گل ایجاد شده و تخم ها با سرعت و شدت و با صدا به خارج پرتاب می شوند. ریشه  آن بزرگ و سفید است. این گیاه در هرزویل در ارتفاعات ۷۰۰ متری و در ارسباران در جنگل حسن بگلو دیده می شود.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:خر خیار – خیار دشتی – خیار وحشی – سماهنک – کموز سگی – کموزکول – قثاء الحمار – مشط الذئب.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص خیار خر:

پاک کننده  دماغ است، مسهل قوی و مسهل صفرا، بلغم خام و زردآب می باشد، برای درمان لقوه، فلج، صرع، کزاز، سردرد، درد مفاصل، نقرس، سیاتیک، سرفه  سرد، تنگی نفس، گازها و بادها غلیظ، استسقا، یرقان سیاه و بواسیر مفید است، سنگ کلیه و مثانه را خرد می کند، قاعده آور و ادرارآور می باشد. برای اشخاص گرم مزاج مضر است و عکس العمل شدید ایجاد می کند.

 طرز تهیه عصاره خیار خر:

خیار خر کاملاً رسیده را بریده و روی تورهاسیمی یا الک یا پارچه  ریخته و با فشارعصاره آن را از صافی بگذرانید، بعد آب شیرین زلال و خالص روی آن ریخته بگذارید تهنشین شود، بعد آب روی آن را دور بریزید و این کار را دوبار انجام دهید، تهنشین مرحله دوم عصاره  آن است.

خواص عصاره خیار خر:

تازه  آن را با عسل یا روغن زیتون مخلوط کنید و به صورت قطره استفاده نمایید. برای درمان ورم ها حنجره و  دیفتری نافع است.

عصاره تازه را با روغن زیتون یا روغن زنبق مخلوط کرده و به وسیله  پر مرغ تمیز شده آن را بر انتها زبان و اطراف آن بمالید. قی آور است، اگر اثر نکرد سرکه رقیق بخورید و در آب سرد بنشینید آب سرد هم بر سر بریزید و مجدداً مالیدن آن را تکرار کنید تا نتیجه بدهد، اگر قی بسیار شدید شد، برای جلوگیری و تسکین آن روغن زیتون بخورید.

تازه  آن رl با شیر مادر دختردار مخلوط کرده و در بینی بچکانید، سردرد تمام سر و سردردها مزمن را تسکین می دهد.

این عصاره را هیچ وقت تنها مصرف نکنید ،همیشه موقع مصرف آن صمغ عربی یا نشاسته ضمیمه  نمایید؛ اگر به تنهایی مصرف شود، عکس العمل شدید ایجاد می کند و باعث دل پیچه و دل درد می شود. برای اشخاصں گرم مزاج مضراست و عکس العمل شدید ایجادمی کند.

خواص  ریشه خیار خر:

یک تا یک ونیم گرم آب افشرده ریشه  آن رl بخورید. مسکن درد است، برای درمان استسقا و یرقان سیاه مؤثر می باشد.

پنج گرم از آن را نیم کوب کرده دم کنید و آب صاف کرده آن را بنوشید. برای درمان جزام نافع است.

یک صد گرم از کوبیده شده  آن را که بسیار نرم شده باشد با ۷۰۰ گرم آب انگور مخلوط کنید و آن مقدار را چهار قسمت کرده و هر روز یک قسمت از آن را به هم زده و ناشتا بخورید. برای درمان استسقا بسیار نافع است.

پنج گرم از گرد شده  آن را بخورید. مسهل بلغم خام و صفراو زردآب می باشد، بدون این که به معده ضرر برساند.

ضماد پخته ی آن با سرکه یا آب انگور برای تسکین درد پشت و نقرس سرد نافع است.

با آب دم کرده آن تنقیه کنید. برای درمان سیاتیک بسیار نافع است.

برای اشخاص گرم مزاج مضر است، هم چنین مصرف زیاد آن باعث عکس العمل شدید می شود و ایجاد دلپ یچه و دل درد می کند.

مصلح آن: قنطوریون دقیق، مرمکی، زعفران، سنبل الطیب، دارچین، انیسون، تخم کرفس، جاو  شیر،سکبینج، تربد، حب بلسان، نشاسته، صمغ عربی یا آب و عسل است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *