برای درمان گوش درد کودکان چه کنیم؟


برای درمان گوش درد کودکان چه کنیم؟

برای درمان گوش درد کودکان چه کنیم؟

 

گوش درد

علتهای متعددی برای گوش درد وجود دارد، شایعترین دلیل گوش درد عفونتگوش میانی است که این مشکل اغلب در کودکان زیر ۶ سال مشاهده می شود؛ به علت این که در این کودکان مجرایی که از گلو به گوشی راه دارد (شیپور استاش) کوتاه است و به همین دلیل عفونتهای بینی و گلو به راحتی به مجرای گوش میانی راه مییابند. ممکن است کودک قادر به تفکیک مکان درد نباشد و در صورت درد شدید بی قراری کند و حتیصورتش را چنگ بزند.در مورد اختلالاتی از قبیل دندان درد، تورم لوزه ها، اوریون، به علت تورم غدد گلو ممکن است کودک از گوش درد نیز شکایت داشته باشد. همچنین قرار گرفتن در معرض هوای سرد، بدون پوشش مناسب نیز موجب گوش درد می شود. گوش درد شدید در ناحیه ی گوش خارجی نیز ممکن است به علت عفونت گوش خارجی، واردشدن جسم خارجی در گوشی و یا در اثر جوش و کورک باشد.

عوارض  گوش درد 

گوش دردی که منجر به اختلال در شنوایی و کم شنوایی شود، خطرناک است. اگر اینمشکلات مورد تشخیص و درمان واقع نشوند، ممکن است موجب آسیب دایمی درگوشمیانی و در نتیجه اختلال در شنوایی شود، که اختلال در شنوایی نیز به نوبهی خود بر مهارتهای کلامی و قابلیتهای یادگیری کودک اثری منفی و مخرب خواهد داشت.

علایم گوش درد

  • درد در ناحیه اطراف گوش
  • تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد
  • خروح ترشحات از گوش
  • اختلال در شنوایی
  • درد در هنگام لمس کردن گوش
  • حرکت دست به طرف گوش و بی قراری در مورد نوزادان و اطفال تورم و التهاب لوزه ها

درمان گوش درد

۱)درجه  حرارت بدن کودک را بگیرید. ۲) بررسی کنید که آیا از گوش ترشحی خارج شده است یا خیر. ۳) شنوایی فرزندتان را بسنجید. برای این منظور وقتی کودک سرش را برگردانده است با صدای ضعیف او را صدا کنید و ببینید که آیا سرش را بر میگرداند؟ ۴) به کودک بگویید دهانش را کاملاً باز کند، سپس ته گلو او را بررسی کنید و ببیند که آیالوزه هایش به شکل غیر طبیعی بزرگ و قرمز شده است یا خیر. بزرگ شدن لوزه ها بر تورم لوزه ها دلالت دارد. ۵) ببینید که آیا در حفره ی خارجی گوش هیچ گونه ورم یا التهابی وجود دارد؛ زیرا ممکن است جوش و کورک موجب گوش درد در ناحیه ی خارجی گوش شده باشد. توجه داشته باشید که هیچ پوششی حتی پنبه و گاز استریل را داخل گوش نگذارید. ۶) هیچ گاه از قطره ی گوش استفاده نکنید، مگر این که پزشک تجویز نماید.آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟ اگر کودکتان به دنبال عفونتهایی از قبیل گلودرد و سرماخوردگی، دچار گوش درد شده است و یا تب بالا دارد فوراً به پزشک مراجعه کنید، مخصوصاً در صورت خارج شدن ترشح از گوشی بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک شما نوزاد است و به مرحله ای نرسیده که قادر باشد درد و موضع آن را بیان کند، گریههای شدید به همراه حرکت دست به طرف صورت و گوش علامتی از گوش درد است. در صورت مشاهده ی اینعلامت فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 پزشک برای یافتن علت اصلی گوش درد کودک را معاینه میکند. اگر عفونت باکتریایی موجب بروز گوش درد شده باشد، پزشک نوعی آنتیبیوتیک تجویز می کند و در موارد دیگر عامل گوش درد را درمان و داروی مورد نیاز را تجویز می نماید.
  •  بطری یا کیسه  آب گرمی که حوله دور آن پیچیدهاید، زیر گوشی کودک بگذارید تا گوش درد او تسکین یابد البته این کار موقعی کارساز است که عامل گوش درد . جوش و کورک نباشد.
  • تا برطرف شدن کامل گوش درد و عفونت مراقب باشید در هنگام حمام کردن.
  • آب وارد گوشی کودک نشود.
  • برای تسکین درد از کیسه  آبگرم استفاده کنید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد