قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / برای درمان یرقان از گیاه دارویی جدوار استفاده کنید؟
جدوار
جدوار

برای درمان یرقان از گیاه دارویی جدوار استفاده کنید؟

برای درمان یرقان از گیاه دارویی جدوار استفاده کنید؟

جدوار چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جدوار است . جدوار ساقه  زیرزمینی یا بیخ گیاهی از خانواده زنجبیلZingiberaceae است، دارای برگ هایی بلند، شبیه برگ زردچوبه به طول حدود یک متر می باشد.گل  آن زردرنگ است. ساقه  زیرزمینی آنها سیاه و مغز آن بنفش است، اگر آن را بسایید، گرد آن بنفش و طعم آن تلخ می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:جدوا-زدوار -ژدوار – سطوال

طبیعت آن:گرم وخشک است

خواص جدوار :

اگر ۰/۵ تا ۲ گرم از آن برحسب مزاج و سن مختلف کوبیده و خورده شود، مدر، بادشکن و تقویت کننده است، برای حل کردن خون لخته شده در رگ یا بلاد کلوتس، تسهیل و تسریع جریان خون در رگ ها و کاهش درد پشت و شکم در دوران عادت ماهیانه تجویز می شود، برای درمان وبا، ناراحتی های قلبی، سوزاک و گزش مار مفید می باشد، قاعده آور است و در موقع عادت ماهیانه  نامنظم مصرف می شود، مقوی کبد، احشا و آلات درون شکم است، برای رفع جمیع سموم سرد و گرم پادزهری مؤثر خواهد بود، بازکننده ی انسداد و گرفتگی  مجاری است مسکن دردها و مقوی چشم می با شد برای افزایش اشتها،تحریک و افزایش نیروی جنسی خیلی مؤثر و منعظ است، برای درمان صرع، فلج، لقوه، رعشه، سستی، بی حسی، خواب رفتگی اعضا، استسقا، یرقان، ضعف معده، خرد کردن سنگ مثانه، رفع سختی ترشح ادرار، رفع عفونت از اخلاط و اکثر بیماری  سرد مؤثر می باشد، اگر در هفته اول پس از وضع حمل برای رفع ضعف به مادر خورانده شود مؤثر است.

موارد دشواری وضع حمل اگر یک گرم از آن را ساییده و با آب شنبلیله یا شیره خارخسک یا جلاب بخورید، وضع حمل آسان می شود.

اگر بچه در شکم مرده باشد و بدن در اثر آن مسموم شده باشد و یا در وقت تولد بچه، مادر دچار ضعف بسیار شده باشد و یا خون نفاس زیادی از رحم جاری شده و در اثر آن ضعف بسیار عارض شده باشد، به مدت یک هفته هر روز صبح ناشتا ۰/۵ گرم از ساییده شده  آن را با گلاب مخلوط کرده و به بیمار بدهید، مؤثر می باشد.

در مورد اکثر بیماری ها مغزی بچه ها کوچک، اگر مقدار کمی از آن را ساییده با شیر مادر به بچه بخورانید، مفید است و در مورد جوانان می توانید ۲ تا ۲/۵ گرم از آن را ساییده و مخلوط با دارو مناسب به آنها بخورانید.

دو گرم از آن را نرم بسایید و با سرکه ی رقیق مخلوط کرده بخورید. برای رفع مسمومیت گزش مار کشنده، عقرب و جانوران سمی دیگر نافع است، برای رفع دردها و تحلیل ورم داخلی مفید می باشد.

اگر چند روز، هر روز دو گرم از آن را بسایید و با جلاب و یا شربت گاوزبان و بادرنجو به یا عرق  مناسب نظیر عرق گاوزبان و گلاب یا بادرنجبویه، بیدمشک و نیلوفر بخورید، برای تفریح قلب، رفع ضعف، قلب، رفع خفقان و تپش و فشار قلب خصوصاً در مواردی که از برودت و سردی باشد نافع است.

آن را بسیار نرم بسایید و با سرکه و گلاب مخلوط کرده روی ورمها بمالید. برای نرم کردن و تحلیل ورم ها خصوصاً ورم پس گوش، زیربغل و انتها ران یا کشاله  ران نافع است، همچنین برای خناق و خنازیر و سایر ورمهای گلو و حلق مفید میباشد. مالیدن آن بر پشت چشم برای تحلیل ورم پلکها، روی دندان برای تسکین درد سرد دندان و روی بواسیر برای تسکین درد و تحلیل ورم بواسیر نافع است و مالیدن آن بر پشت زهار (محلی روییدن مو در اطراف آلات تناسلی) برای رفع زخم مثانه و باز شدن گرفتگی ترشح ادرار بسیار مفید می باشد.

آن را بسیار نرم بسایید و با روغنی مناسب مخلوط کرده و بمالید. برای درمان بیماری  دماغی و اعصاب مانند صرع، سکته، فلج، لقوه، سستی اعضا، رعشه و خواب رفتگی و نظایر آن مفید می باشد.

پاشیدن گرد آن بر جراحت ها برای التیام و بند آمدن خون روی نافع است

 

موارد مصرف  جدوار در طب سنتى:

پزشکان سنتى درباره خواص گیاه دارویی جدوار چنین مى‏نویسند: داروئى است هندى که به قسط شباهت دارد پادزهر سموم و گرم و خشک است. تریاق کلیه سموم از افعى تا آکونیت و غیره مى‏باشد و جانشین آن در پادزهرها سه برابر وزن آن زرنباد است (ابن سینا)

اگر به اندازه نیم یا 1 گرم آن را سائیده با شراب یا آب گرم بنوشند دردهاى داخلى نظیر قولنج، درد معده، سنگ مثانه، سختى دفع ادرار را آرام مى‏کند هم‏چنین مخلوط آن با سرکه یا گلاب مسکن دردهاى ظاهرى مى‏باشد و در آماس‏هاى بلغمى، صفراوى و سوداو نظیر ورم زیر بغل، کشاله ران، خیارک، خنازیر و زخم‏هاى سخت و دیر علاج‏پذیر موثر مى‏باشد.

خوردن حدود 20/ 1 گرم آن با گلاب و شراب در انسداد کبد، قرحه مثانه، دشوارى زادن، صرع کودکان، ضعف نیروى جنسى و طپش قلب موثر و مالیدن آن در بواسیر سودمند مى‏باشد. در فالج، لقوه، رعشه، استرخاء، استسقاء، یرقان و تب چهاریک سودمند است. چکاندن خیسانده آن در چشم ورم ملتحمه را درمان مى‏کند و چنانچه قبل از زایمان به مدت 7 روز هر روز حدود 2/ 1 گرم آن را با آب تا جریزى، شیره خار خسک و گلاب تناول نمایند وضع حمل را آسان و در ضعف بعد از زایمان و خونروى زیاد نفاس موثر مى‏باشد

در موارد ضعف هاضمه، بى ‏اشتهائى، نفخ، تنبلى کبد، تهوع و نفخ شکم از آن استفاده مى‏نمایند.در هند خواننده‏ها براى نرم کردن صدا آن را مى‏جوند و در موارد سرماخوردگى، برنشیت، سرفه و تب همراه با فلفل دراز، دارچین، شیرین‏بیان و عسل از آن استفاده سنتى به عمل مى‏آورند. هم‏چنین در بیماریهاى مزمن پوستى مورد استفاده قرار مى‏گیرد. در چین از آن به‏عنوان ضد ورم و به منظور پیشگیرى از پیشرفت سرطان گردن رحم و هم‏چنین به‏عنوان دارو کمکى در رادیوتراپى و شیمى‏تراپى استفاده مى‏شود.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *